cheat-g4f7212a51_1920

Jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów zamków w Polsce, a spacer po jego historycznych wnętrzach na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie. Zamek Czocha ma się czym pochwalić, a dla wielu miłośników tajemnic jest jednym z najważniejszych punktów w programie wycieczki po Dolnym Śląsku. Co warto o nim wiedzieć?

Z kart historii – zamek Czocha i jego dzieje

W miejscu, gdzie dziś stoi zamek Czocha, już w okresie wczesnego średniowiecza istniał gród, o którym wspominają dokumenty z połowy XIII stulecia. Pod koniec tego wieku miejsce grodu zajmuje murowany zamek o charakterze obronnym, którego pierwszym panem jest czeski władca, Wacław. Choć przez pewien czas zamek Czocha należał do książąt świdnicko-jaworskich, jego losy w okresie średniowiecza mocno splatają się z historią Czech. Jako czeskie lenno, zamek często zmieniał właścicieli, a jego panami były możne rody czeskie i niemieckie. Do tych najważniejszych zaliczają się przedstawiciele rodziny von Nostitz, w których rękach zamek znalazł się w połowie XV wieku i pozostawał w nich przez 250 lat. Rodzina ta zasłużyła się w walce z husytami, zatem ich ziemie, na mocy specjalnej bulli papieskiej, były specjalnie chronione – ten, kto zaatakowałby majątek rodziny von Nostitz, ten zostałby objęty ekskomuniką. Ciekawostką może być tu fakt, iż w połowie XVI wieku zamkiem włada Abraham von Nostitz, będący absolwentem znanego protestanckiego gimnazjum. Zamek należał też do rodów von Uechtritz oraz von Schnidel. Pod koniec XVIII wieku na zamku wybuchł wielki pożar, który dokonał wielu zniszczeń.

Prace związane z jego odbudową ruszyły dopiero w XX wieku, kiedy to zamek sprzedano pochodzącemu z Drezna Ernstowi Gutschow – bogatemu przedsiębiorcy oraz kolekcjonerowi cennych dzieł sztuki. Był on w stanie sporo zainwestować w zamek koło Leśnej, dzięki czemu Czoch zyskał formę wspaniałego, średniowiecznego zamczyska. Sam przedsiębiorca na zamku bywał rzadko. Zamieszkał tu pod koniec II wojny światowej, jednak na wieść o nadchodzącej Armii Czerwonej opuścił swą rezydencję. Po wojnie zamek przez wiele lat służy jako ośrodek wypoczynkowy dla Ludowego Wojska Polskiego, później przeszedł w ręce Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Dziś część zamku służy jako hotel, część jest udostępniana zwiedzającym. Trasa turystyczna, prowadząca po najpiękniejszych zamkowych wnętrzach, cieszy się wielką popularnością, a chętnych na zwiedzanie nie brakuje.

Jakie atrakcje czekają na zwiedzających zamek turystów?

Powodów, dla których warto zwiedzić zamek Czocha, jest wiele. Przyciąga zarówno historia tego zamku, jak i wspaniałe widoki na dolinę Kwisy. W zamkowej bryle wyróżnia się cylindryczna wieża ostatecznej obrony, pełniąca jednocześnie rolę wieży zegarowej oraz punktu widokowego. Wielkie wrażenie robi też sam zamek i jego pomieszczenia mieszkalne, w których gronie na szczególne wyróżnienie zasługują Sala Marmurowa, Sala Rycerska oraz Biblioteka. Zachwyca także zamkowy dziedziniec ze studnią oraz podzamcze, otoczone solidnymi fortyfikacjami. Kto wybierze się na spacer po zamkowych wnętrzach, ten będzie mógł ujrzeć m.in. Salę Rycerską z charakterystycznym, belkowym stropem oraz herbami rodów, które niegdyś władały zamkiem. Wielkie wrażenie robi też Sala Marmurowa, będąca niegdyś najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem zamku średniowiecznego. Tu znajduje się renesansowy kominek, znany z mrocznej legendy o dziecku, które zostało w nim zamurowane żywcem. W Sali Marmurowej znajduje się również obraz przedstawiający ostatniego właściciela zamku oraz ciekawe freski, które w dość symboliczny sposób przedstawiają dzieje Europy. Pokój łazienny z zabytkową armaturą, biblioteka z zabytkowymi regałami i tajnymi przejściami – oto kolejne atrakcje, które czekają tu na zwiedzających.

Zamek Czocha to kuszący cel wycieczki dla miłośników historii oraz wojennych tajemnic. To jednocześnie idealne miejsce dla tych, dla których najważniejsze są piękne widoki. Na ich brak w dolinie Kwisy nie można narzekać, a czas spędzony na spacerach w pobliżu zamku i jeziora Leśniańskiego dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *