pexels-jonathan-borba-3156993

Każdy z nas chciałby być w szczęśliwym związku. Niestety, mimo to, bardzo często tkwimy w niszczących relacjach i bywa, że o tym nawet nie wiemy. Poniżej przedstawiamy kilka symptomów, które świadczą o tym, że jesteśmy w niezdrowy sposób uzależnieni od swojego partnera.

Zgadzanie się na wszystko

Osoba uzależniona, często wbrew sobie zgadza się na robienie rzeczy, które nie leżą w jej naturze. Robi to zwykle po to, by przypodobać się swojemu partnerowi i uzyskać jego akceptację. Może to dotyczyć sposobu spędzania wolnego czasu, ubierania się, uprawiania sportu, doboru potraw, znajomych czy nawet sposobu wydawania pieniędzy.

Strach przed opuszczeniem

W toksycznych relacjach zwykle występuje duży strach przed porzuceniem przez partnera. Osoba uzależniona, nie wyobraża sobie życia bez swojego partnera i wręcz chorobliwie obawia się tego, że mógłby on odejść do kogoś innego. Przez to, że za bardzo skupia się ona na potrzebach swojego partnera, w zasadzie poza nim nie ma innego życia, na czym cierpi jej samoocena i wiara w to, że jest w stanie sobie sama poradzić.

Bycie opiekunem dla partnera

Osoby uzależnione bardzo często w pewnym stopniu bezwiednie wchodzą w rolę opiekuna dla swojego partnera. Aktywnie uczestniczą one w ich życiu, śledzą każdy krok i cały czas starają się zaspokajać potrzeby tej drugiej osoby. Bardzo często jednocześnie zapominają o sobie, gdyż są pochłonięte załatwianiem spraw urzędowych swojego partnera, robieniem zakupów czy wyszukiwaniem potrzebnych informacji w Internecie. Co ciekawe bardzo często robią one więcej niż powinny, a nawet więcej, niż oczekuję tego partner.

Kontrola

Osoby uzależnione często mają też dużą skłonność do kontroli oraz chorobliwej zazdrości. Bardzo boją się one porzucenia czy nawet narażenia się tej drugiej osobie, dlatego stale sprawdzają co ona robi, co myśli i co planuje. Gdy mają podjąć nawet błahą decyzję, dotyczącą swoich spraw z dużym lękiem analizują, czy to spodoba się partnerowi. Jednocześnie są w stanie doszukiwać się czegoś złego, gdy tylko partner na przykład nie kontaktuje się przez kilka godzin. Taka postawa może być bardzo męcząca i odpychająca. Należy pamiętać, że w zdrowym związku zawsze powinno być obustronne zaufanie.

Utrata zainteresowań

Przesadne skupianie się na potrzebach partnera i chęć ciągłego przypodobania się jemu sprawia, że taka osoba przestaje mieć swój odrębny świat. Zwykle przejmuje od swojego partnera sposób spędzania wolnego czasu, upodabniają się jej poglądy, spotyka się z jego znajomymi, natomiast rezygnuje z własnych kontaktów towarzyskich, bo to partner jest najważniejszy. Niestety osoba, która nie ma własnych zainteresowań, pasji i odrębnych doświadczeń dla swojego partnera z czasem zaczyna być po prostu nudna i właśnie to może spowodować, że partner przestanie ją cenić i szanować.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *