pexels-văn-thắng-1415131

Większość osób dąży do tego, by stworzyć dobry związek z drugą osobą i żyć szczęśliwie. Gdy jednak uda nam się już kogoś znaleźć, dość często z czasem poświęcamy naszej relacji mniej uwagi. Żyjemy z dnia na dzień, a o tym, że coś się popsuło, dowiadujemy się podczas burzliwej kłótni, przy nagłym rozstaniu albo wtedy, gdy odkryjemy zdradę partnera. Na każdym etapie związku warto więc poświęcać dużo uwagi komunikacji, by w porę dostrzec ewentualne niepokojące sygnały. Jak zawczasu rozpoznać problemy i niezdrowe zachowania?

Kontrola ze strony toksycznego partnera

Zastanów się, czy twój partner nie próbuje każdego dnia sterować Twoim życiem. Może zbyt często wyręcza Cię w podejmowaniu decyzji? Jeśli zauważasz, że zwykle mówi Ci, co powinnaś zrobić, a gdy zachowasz się inaczej, on okazuje złość albo się obraża, świadczy to o bardzo niezdrowym zachowaniu. Osoby ze skłonnością do dużej kontroli chcą wiedzieć, gdzie przebywa i co robi jego partner, potrafią potajemnie sprawdzać nawet komputer i telefon. Zwykle też nie pozwalają drugiej stronie na osiągnięcie niezależności finansowej i wymagają jawnego rozliczania się ze wszystkich wydatków.

Niezdrowa zazdrość

Przesadna zazdrość u partnera również ma wiele wspólnego z niezdrową kontrolą. Taka osoba nie potrafi spokojnie patrzeć na to, jak jego druga połówka prowadzi zwykłą rozmowę z nieznajomą osobą płci przeciwnej. Zazdrość nie ogranicza się jednak tylko do typowej zdrady. Toksyczni ludzie często próbują swoich partnerów całkiem odizolować od znajomych i rodziny. Chcą mieć go tylko i wyłącznie dla siebie. Twierdzą, że ich środowisko może mieć na niego zły wpływ, a raczej boją się, że bliscy partnera pomogą mu się uniezależnić i zauważą niezdrową relację.

Bezpodstawne wzbudzanie poczucia winy

Osoby toksyczne często manifestują swoje niezadowolenie z partnera. Potrafią obrażać się z błahych powodów oraz wzbudzać poczucie winy. Karają ciszą – milczeniem czy zablokowaniem telefonu. Bardzo często nie chcą też powiedzieć, o co się gniewają, licząc na wzbudzenie jeszcze większej troski i wyrzutów sumienia.

Częste kłótnie

Kłótnie i nieporozumienia zdarzają się w każdym, również zdrowym związku. Jeśli jednak kłócicie się praktycznie codziennie z błahych powodów i są to naprawdę głośne wymiany zdań, może to być sygnał alarmowy. Szczególną czujność powinno wzbudzić używanie wulgaryzmów, obrażanie i poniżanie drugiej osoby. Jeśli dodatkowo po kłótni zawsze to ty odzywasz się pierwsza, to znak, że masz do czynienia z osobą o niekoniecznie zdrowym podejściu do relacji. Czerwona lampka powinna zapalić się od razu, jeśli w ramach kłótni dochodzi do jakichkolwiek rękoczynów.

Partner nie widzi potrzeby pracowania nad związkiem

Związek to połączenie się dwóch zupełnie różnych osób, jest więc oczywiste, że zawsze będą jakieś tarcia, nieporozumienia i różnice zdań. Elementem niezbędnym dla udanej relacji jest umiejętność podejmowania kompromisów przez obydwie strony. Jeśli jednak twój partner zdaje się nie dostrzegać problemów i nie chce pracować nad związkiem, powinno Cię to zastanowić. Mężczyźni bardzo często nie chcą w ogóle rozmawiać o uczuciach, nie mówią wprost, co im się nie podoba, czego im brakuje. Jeśli masz do czynienia z taką właśnie osobą, która nie chce się komunikować wprost, to niestety rokowania dla tego związku nie są najlepsze.

Dlaczego nie warto być w toksycznym związku?

Trwanie w toksycznym związku bywa uzależniające. Zdarza się, że latami funkcjonują tak osoby o pozornie silnej psychice. Często zbyt mocno przywiązujemy się do partnera albo dajemy sobie wmówić, że sami sobie nie poradzimy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ilość negatywnych konsekwencji trwania w toksycznym związku jest naprawdę duża. Taka sytuacja prowadzi do utraty poczucia własnej wartości, izolowania się od znajomych a przewlekły stres może spowodować nawet depresję. W skrajnych przypadkach może nawet pogorszyć się fizyczny stan organizmu, który funkcjonując w ciągłych warunkach stresowych, obniży swoją odporność. Jeśli masz pewność, że jesteś w toksycznym związku, a twój partner nie wyraża żadnej chęci pracy nad związkiem i nie chce iść do psychologa, dla własnego dobra powinnaś zakończyć związek jak najszybciej.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *