view-g5591b1fdf_1920

Choć w czasie II wojny światowej Żory zostały w 80% zniszczone, ciekawych przykładów dawnej architektury nie brakuje na terenie tego miasta. Kto chce w czasie wycieczki po województwie śląskim ujrzeć ciekawą kolekcję budowli, ten koniecznie powinien zatrzymać się w tym mieście. Na jakie atrakcje turystyczne oraz zabytki koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę?

Historia miasta Żory

Żary to miasto o długiej i burzliwej historii. Wiadomo, że już w XIII wieku zabudowania były sporym grodem obronnym, który w 1272 roku otrzymał prawa miejskie od księcia Władysława I. Przez lata w mieście tym rozwija się pomyślnie rzemiosło artystyczne oraz kowalstwo, ogromną rolę w lokalnej gospodarce odgrywał też handel. W Żorach produkowano znane i cenione w całej Europie karety, tu również odbywały się słynne jarmarki końskie. Wszystko to sprawiało, że Żory jako ośrodek miejski miały się doskonale. Pomyślny rozwój miasta związany jest m.in. z jego położeniem. Niestety, niszczycielskie pożary utrudniały życie mieszkańcom. Jeden z tych najpoważniejszych miał miejsce w dniu 11 maja 1702 roku, w związku z którym w Żorach do dziś obchodzone jest Święto Ogniowe. W dziejach miasta wyjątkowym okresem był wiek XX. Najpierw mieszkańcy Żor aktywnie walczyli w powstaniach, dzięki czemu w 1922 roku miasto znalazło się w granicach Polski. Później nastał czas II wojny światowej, która przyniosła miastu wiele zniszczeń. Na szczęście część zabytków przetrwała, a samo miasto dość szybko udało się odbudować. Dzięki temu Żory są obecnie ciekawym celem niejednej wycieczki, a nowe atrakcje turystyczne sprawiają, że bardzo chętnie zaglądają tu nie tylko dorośli, ale i dzieci.

Miejskie zabytki w Żorach

Średniowieczny układ urbanistyczny oraz ciekawe kamienice mieszczańskie – oto zabytki, dzięki którym Żory mają wyjątkowy charakter. Na uwagę zasługują też pozostałości dawnych murów miejskich oraz ważna z historycznego punktu widzenia Brama Cieszyńska. W czasie wycieczki po tym mieście koniecznie trzeba wybrać się na spacer ulicą Murarską, której wizytówką stały się piękne kamieniczki z początków XIX stulecia. W gronie zabytków sakralnych wyróżnia się gotycki kościół św. Filipa i Jakuba, którego historia zaczyna się najprawdopodobniej w XIV wieku. Przy świątyni czeka kolejna niespodzianka dla miłośników historii. To krzyż pokutny – jedna z ciekawszych pamiątek z XII wieku, przypominająca o dawnym wymiarze sprawiedliwości. Kto chce poznać lepiej dzieje miasta, ten koniecznie powinien wybrać się do Muzeum Miejskiego, w którym dodatkową atrakcją jest ciekawa wystawa poświęcona Afryce.

Najnowsze atrakcje turystyczne w Żorach

Intrygujące zabytki nie są jedynym walorem, jakim Żory mogą przyciągać turystów. To miasto jest ciekawym celem wycieczki dla rodzin z dziećmi, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują tu najnowsze atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest Westernowe Miasteczko Twinpigs, w którym można poczuć się jak w XIX wieku. Drugą atrakcją jest interaktywne Muzeum Ognia, które intryguje nie tylko wystawą, ale i swą siedzibą. Wzniesiony z betonu, szkła, kamienia i miedzi, zadziwia swą konstrukcją oraz nowoczesną sylwetką. I choć muzeum jest najnowszą atrakcją miasta, jego siedziba już stała się jedną z wizytówek współczesnych Żor.

Żory dla aktywnych

W Żorach nie można narzekać ani na brak zieleni, ani na brak terenów sprzyjających rekreacji. Na uwagę zasługuje park miejski oraz park Piaskownia, który służy obecnie jako Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Dla tych, którzy stawiają na wypoczynek nad wodą, ciekawym miejscem może się okazać Staw Śmieszek. Tu wyjątkową atrakcją okazuje się wypożyczalnia kajaków oraz rowerów wodnych, z której miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu dość chętnie korzystają. W mieście działa również kryty park wodny, siłownia pod gołym niebem oraz park linowy, który został urządzony na terenie parku Cegielnia.

Żory to ciekawe miasto, na którego terenie każdy znajdzie coś dla siebie. To dobry kierunek wycieczki dla najmłodszych, dla których tworzone są tu nowe atrakcje turystyczne. To również bardzo ciekawe miejsce dla tych, którzy kochają zabytki oraz miasta, w których do dziś zachował się historyczny układ urbanistyczny.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *