panorama-gae18fd643_1920

Złoty Potok to jedna z najciekawszych miejscowości, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska. Malownicza okolica sprawia, że zorganizowane wycieczki zaglądają tu wyjątkowo chętnie. Złoty Potok to nie tylko niezwykłe zabytki i historia, której odkrywanie jest dla każdego nie lada gratką. To również wspaniała przyroda, która może oczarować swoimi skarbami. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wędrówek po tej części Jury?

Złoty Potok i jego malownicza okolica

Jednym z największych walorów Złotego Potoku jest jego położenie. Miejscowość ta znajduje się w przepięknej dolinie Wiercicy, w niewielkiej odległości od ważnych ośrodków turystycznych – Częstochowy oraz Olsztyna. Dzięki stadninie koni oraz gęstej sieci szlaków turystyka na terenie tej miejscowości od lat rozwija się doskonale. Miejsc, do których warto zajrzeć w trakcie wycieczki, jest tu sporo. Od czego zacząć odkrywanie piękna Złotego Potoku? Najlepiej od poznania jego historii.

Z kart historii, czyli dzieje Złotego Potoku

Złoty Potok może się pochwalić ciekawą historią, która sięga czasów środkowego paleolitu. Z tego okresu pochodzą najstarsze ślady bytności człowieka, jakie udało się odkryć w okolicznych jaskiniach. W VIII wieku powstało tu spore grodzisko Wały, którego pozostałości są widoczne do dziś. Z niewielkimi przerwami było ono zamieszkiwane aż do XII wieku. O wsi, znanej jako Złoty Potok, pierwsze wzmianki pojawiają się w dokumentach pochodzących z połowy XII wieku. Z dawnych źródeł wynika też, że w XIII wieku tereny stanowiły własność rodziny Odrowążów, po których władzę nad wsią przejęli Potoccy. W gronie najważniejszych panów zarządzających tymi dobrami znajduje się również generał Wincenty Krasiński, który zakupił tę ziemię w 1851 roku. Znany bohater spod Samosierry, w dziejach Złotego Potoku odegrał ważną rolę. Do dzięki niemu zaczęto chronić miejscową przyrodę oraz inwestować w gospodarkę. Tereny miały w przyszłości stać się własnością jego syna – Zygmunta Krasińskiego, którego znamy dziś jako jednego z najważniejszych poetów polskiego romantyzmu. Śmierć córeczki poety sprawiła jednak, że Zygmunt postanowił opuścić miejsce, z którym wiązało się tak wiele tragicznych wspomnień. Majątek w Złotym Potoku przejęła zatem Maria – córka Zygmunta, która wyszła za mąż za Edwarda Raczyńskiego. Ten stał się jedną z ważniejszych postaci w dziejach Złotego Potoku, gdyż to właśnie dzięki niemu została założona tutaj pstrągarnia. Ważnym przedstawicielem rodu Raczyńskich był też hrabia Karol, który wybudował obok smażalni piękne schronisko turystyczne. W dziejach Złotego Potoku wielkimi literami zapisała się także hrabina Stefania Raczyńska. Jednym z jej podopiecznych był mały Jan Kiepura, dzięki czemu Złoty Potok jest teraz miasteczkiem bardzo chętnie odwiedzanym przez tych, którzy w czasie wycieczki po Jurze chcą zobaczyć miejsca związane ze znanymi postaciami.

Złoty Potok i okoliczne atrakcje – co warto zobaczyć w tej miejscowości?

W Złotym Potoku czeka na turystów wiele atrakcji. W pobliżu rynku znajduje się ciekawy kościół parafialny św. Jana Chrzciciela, w którym spoczywa córeczka Zygmunta Krasińskiego. Ważną atrakcją jest też zespół parkowo-pałacowy, na którego terenie znajduje się dworek Krasińskich oraz pałac Raczyńskich. Warto zobaczyć stawy Irydion oraz Amerykanin, piękny rezerwat „Parkowe” oraz stadnina „Wiking”, znaną z hodowli Islanderów – koni reprezentujących najstarszą końską rasę na świecie. Złoty Potok jest również doskonałym punktem wypadowym dla tych, którym marzą się piesze i rowerowe wycieczki po dolinie Wiercicy. W ich trakcie można podziwiać takie atrakcje jak źródła Zygmunta i Elżbiety, Diabelskie Mosty czy też słynną Bramę Twardowskiego.

Złoty Potok to wyjątkowe miejsce, które każdego może oczarować swym pięknem. Malownicza okolica, cenne zabytki oraz wyjątkowe pomniki przyrody – to główne atrakcje, z jakimi można się tu spotkać. To również jedno z najpiękniejszych miejsc, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska. W Złotym Potoku każdy znajdzie moc atrakcji, a wypoczynek w okolicy miasteczka dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *