Systemy dźwięku przestrzennego 5.1 i 7.1 – który z nich jest dla Ciebie? Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze systemu głośników do kina domowego lub salonu, a najbardziej oczywiste z nich to budżet i ograniczenia przestrzenne. Ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję, przedstawiając różnicę między zestawami 5.1 a 7.1.

Jaka jest główna różnica między systemami 5.1 a 7.1?

Główna różnica między zestawem pięciogłośnikowym a siedmiogłośnikowym systemem dźwięku polega na tym, że ten drugi oferuje bardziej przestrzenne odwzorowanie dźwięków dzięki dodatkowym głośnikom. Oznacza to, że będziesz w stanie usłyszeć dźwięki dochodzące z różnych kierunków: na przykład, jeśli ktoś w filmie zostanie zaatakowany przez zombie po lewej stronie, będziesz w stanie określić, skąd pojawili się zombie.

Różnica między zestawem pięciogłośnikowym a siedmiogłośnikowym systemem będzie najbardziej zauważalna w następujących sytuacjach:

  • jeśli oglądasz telewizję z osobami siedzącymi po wszystkich stronach (tzn. nie tylko bezpośrednio po lewej lub prawej stronie),
  • w pomieszczeniach, w których znajduje się więcej niż jedna kanapa/fotel, a nie tylko meble ustawione przy ścianie przed głośnikami; dodatkowe głośniki mogą nadać głębię dźwiękom dochodzącym z tyłu, dzięki czemu nie będą one sprawiać wrażenia, że pojawiają się znikąd!

Niemniej jednak ograniczenia przestrzenne mogą sprawić, że wiele osób nie będzie mogło skorzystać z tego typu rozwiązań…

System dźwięku przestrzennego 5.1 – zalety i wady

Jeśli chodzi o systemy dźwiękowe 5.1, ludzie preferują je, ponieważ mogą być tańsze niż systemy siedmiogłośnikowe (ze względu na ich uproszczoną konstrukcję). Wymagają mniejszej liczby kabli i, w zależności od położenia kanapy i miejsca, w którym je umieścisz, mogą być łatwiejsze do rozmieszczenia. Są one również dobre do małych i średnich pomieszczeń.

Jednak ich dużą wadą jest brak wystarczającej głębi przestrzennej, przez co czasami można odnieść wrażenie, że dźwięki dochodzą znikąd. Niektóre systemy pięciogłośnikowe mogą również zniekształcać dźwięk przy dużej głośności ze względu na brak mocy.

System dźwięku przestrzennego 7.1 zalety i wady

Siedmiogłośnikowy system dźwięku przestrzennego będzie bardziej wciągający i zapewni lepsze odwzorowanie przestrzenne dźwięków. Świetnie sprawdza się w niektórych filmach lub grach wideo, w których słychać odgłosy broni dochodzące z lewej i prawej strony. Jest to również doskonałe rozwiązanie w dużych pokojach rodzinnych, salonach i innych otwartych przestrzeniach, w których znajduje się wiele mebli, lub gdy trzeba wypełnić dźwiękiem całe pomieszczenie.

Wadą tego rozwiązania może być jego wysoka cena. Ponadto, nie wszystkie filmy, muzyka i materiały rozrywkowe obsługują ten typ systemu dźwięku przestrzennego. Kolejnym minusem jest to, że ludzie mogą nie lubić, gdy wokół ich kina domowego jest mnóstwo kabli (co nie jest zbyt dużym problemem, gdy telewizor i głośniki są zamontowane na ścianie). Zarządzanie wszystkimi przewodami może być kłopotliwe.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *