money-g775661ab0_1920

Każdy z nas, bez względu na wysokość dochodów, może oszczędzać. Nie jest to bowiem kwestia tego, ile zarabiamy, ale tego, jakie są nasze nawyki finansowe. Niestety aż 75% Polaków deklaruje, że nie posiada żadnych oszczędności. Pytani o powody takiej sytuacji, z reguły odpowiadają, że nie stać ich na odłożenie żadnych pieniędzy. Prawdziwa przyczyna leży jednak zupełnie gdzie indziej. Niestety nie potrafimy efektywnie zarządzać, tymi środkami, które mamy do dyspozycji. Powoduje to, że nie tylko nie udaje nam się zgromadzić żadnych oszczędności, ale często również nie starcza nam do pierwszego i musimy się zadłużać. Wyjściem z sytuacji jest nauka zarządzania pieniędzmi. Sprawdź, jak zacząć oszczędzać.

Dlaczego planowanie domowego budżetu jest takie ważne?

Bez planu wydatków nie jesteśmy w stanie zapanować nad naszymi finansami osobistymi. Pieniądze przeciekają nam przez palce i bardzo szybko się kończą, a my często zachodzimy w głowę, na co tyle wydaliśmy. Aby zapanować nad domowym budżetem, trzeba sporządzić listę wydatków, na której uwzględnimy takie kwestie jak:

  • opłaty za mieszkanie i media,
  • wydatki na żywność, odzież i środki czystości,
  • koszty dojazdów do pracy i szkoły,
  • rozrywka i przyjemności.

Dobry plan to podstawa

Zdecydowanie łatwiej będzie nam zarządzać budżetem, jakim dysponujemy w każdym miesiącu, jeśli będziemy wiedzieć, ile i na co wydajemy. Najbardziej podstępną kategorią są z reguły wydatki na żywność, odzież oraz środki czystości. Niestety tutaj zdarza nam się nie panować nad sytuacją i wydawać więcej niż to konieczne. Zmienimy to, planując raz na tydzień jadłospis i kupując wszystkie niezbędne produkty według sporządzonej listy zamiast spontanicznie. Warto również zaplanować śniadania do pracy oraz dla dzieci do szkoły i przygotować je w domu. Dzięki temu możemy naprawdę dużo zaoszczędzić – domowe gotowanie jest o wiele tańsze niż dania gotowe, kupowane na wynos. Ponadto na bieżąco sprawdzajmy, co mamy w kuchni, a co już się kończy, róbmy listy zakupów i nie ruszajmy się bez nich do sklepu.

Co zrobić, aby szybko zwiększyć sumę swoich oszczędności?

Po pierwsze rozsądnie wydawać pieniądze. Jak już wiemy, kluczem do zapanowania nad domowymi wydatkami jest ich planowanie. Po drugie, jeśli już ograniczyliśmy wydatki maksymalnie, a nadal udaje nam się zaoszczędzić bardzo niewiele, to pora pomyśleć o zwiększeniu swoich dochodów. Można to zrobić na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest podjęcie dodatkowego zatrudnienia stacjonarnie lub zdalnie. Żyjemy w czasach, gdy dorabianie online jest bardzo łatwe i może to robić każdy. W ramach umowy zlecenia, czy o dzieło możemy pisać proste teksty na strony internetowe (copywriting), dokonywać prostych tłumaczeń z języków obcych, pisać różnego rodzaju recenzje, czy wypełniać ankiety, sprzedawać fotografie stockowe lub proste grafiki wektorowe. Z reguły nabycie umiejętności potrzebnych do wykonywania tego typu prac nie zajmie nam więcej niż kilka tygodni, a zdecydowanie warto, ponieważ dają one możliwość pracy z dowolnego miejsca, w dogodnym dla nas czasie.

Pozycja na rynku pracy

Jeżeli nasze zarobki nadal nie są satysfakcjonujące i nie pozwalają nam na wiele, może pora pomyśleć zmianie pracy? Jeśli będziemy więcej zarabiać, nasze możliwości budowania oszczędności z pewnością wzrosną. Być może konieczne okaże się zdobycie jakichś nowych poszukiwanych na rynku pracy umiejętności. Skorzystajmy z kursu zawodowego lub nauczymy się języka obcego. Jeśli nie stać na ich opłacenie, poszukajmy w Internecie informacji o kursach dofinansowywanych, których jest całkiem sporo i dają możliwość podniesienia swoich kwalifikacji za darmo lub za niską opłatą. Warto podjąć taki chwilowy trud – z pewnością po jakimś czasie bardzo nam się to opłaci.

Cel oszczędzania – dodatkowa motywacja

W oszczędzaniu najważniejsza jest konsekwencja i wytrwałość. Zazwyczaj bardzo pomocne i motywujące do oszczędzania okazuje się, wyznaczenie sobie jakiegoś konkretnego celu finansowego, który wiąże się z czymś, co jest dla nas atrakcyjne. Może to zakup jakiegoś nowego sprzętu lub wyjazd na wakacje. Jeśli będziemy wiedzieć, do czego dążymy, będzie nam łatwiej na co dzień odmówić sobie drobnych zachcianek, które pochłaniają w dłuższej perspektywie spore kwoty. Będzie to też dodatkowa motywacja, do tego, by pracować więcej, aby móc więcej odkładać.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *