Jesteś w trakcie tworzenia swojej kuchni? Planujesz remont lub chcesz zaprojektować wnętrze od podstaw? Dowiedz się jak urządzić funkcjonalną kuchnię, w której potencjał każdego kąta jest dobrze wykorzystany. 

Funkcjonalna kuchnia – czyli jaka?

Funkcjonalny znaczy praktyczny i wygodny. W „sercu domu”, bo tak nazywana jest zamiennie kuchnia, powinno być ładnie, ale także przestronnie. To tutaj spędza się większość czasu podczas gotowania czy rozmów z innymi domownikami. Warto zadbać o to, aby każde miejsce w pomieszczeniu było jak najlepiej wykorzystane. Należy dobrze przemyśleć rozkład szafek, układ produktów i odpowiednią liczbę miejsca pomiędzy poszczególnymi meblami. Kuchnia, zaprojektowana w odpowiedni sposób, sprawia, że spożywanie posiłków oraz ich przyrządzanie staje się łatwe i przyjemne. Warto o tym pamiętać podczas tworzenia projektu pomieszczenia kuchennego.

Jaki układ szafek kuchennych jest najlepszy?

Projekt kuchni dobrze jest zacząć od dobrania odpowiedniego układu kuchennego. Należy przede wszystkim kierować się wielkością przestrzeni, którą można zagospodarować oraz liczbą domowników. W większych wnętrzach można zdecydować się na nieco bardziej rozbudowane modele, które znacznie ułatwią funkcjonowanie w całym wnętrzu. 

Meble do kuchni warto rozmieścić w jeden z sześciu głównych układów kuchennych: 

  • układ jednorzędowy,
  • układ dwurzędowy,
  • układ z dodatkową wyspą,
  • układ w kształcie litery L,
  • układ w kształcie litery U,
  • układ w kształcie litery G.

Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?

Drugą z ważniejszych zasad, którą należy kierować się, urządzając kuchnię, jest tzw. zasada trójkąta roboczego. W pomieszczeniu znajdują się trzy najbardziej istotne elementy całego wyposażenia: lodówka, płyta kuchenna z piekarnikiem oraz zlewozmywak. Zachowanie prawidłowej odległości pomiędzy nimi, sprawia, że ich użytkowanie jest znacznie bardziej wygodne. Przyjmuje się, że odległości powinny wynosić kolejno:

  • 120-210 cm – pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem,
  • 120-270 cm – pomiędzy lodówką a kuchenką,
  • 120-210 cm (dopuszczalne 90 cm w przypadku małych wnętrz) – pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.

Podczas ustalania poszczególnych odstępów, trzeba pamiętać, że dotyczą one sprzętu, wymagającego instalacji wodnej, gazowej i elektrycznej. Warto rozważyć opcję kuchni na wymiar, którą w ofercie posiada np. Centrum Meblowe Dobrodzień, dzięki czemu wszystko będzie do siebie idealnie dopasowane. 

Oświetlenie też ma znaczenie

W aranżacji funkcjonalnej kuchni liczą się także rozwiązania nieoczywiste. Świetnym pomysłem jest zainstalowanie oświetlenia w szafkach i szufladach, dzięki czemu bez problemu znajdzie się wszystkie potrzebne produkty czy narzędzia kuchenne. Duża lampa powinna znaleźć się nad głównym blatem, na którym przyrządza się posiłki czy kroi warzywa. Zapewni to znacznie lepszą widoczność i zapobiegnie ewentualnym wypadkom. Jeżeli kuchnia połączona jest z jadalnią, to odpowiednie światło przyda się także nad stołem. Ładna lampa zapewni w pomieszczeniu walory estetyczne oraz użytkowe. 

Co jeszcze wpływa na funkcjonalność w kuchni?

Poza prawidłowym rozmieszczeniem mebli oraz dobrym oświetleniem istnieje kilka mniejszych, jednak równie pomysłowych, rozwiązań, sprawiających, że kuchnia staje się bardziej funkcjonalna. 

W organizacji pracy kuchennej duże znaczenie ma utrzymywanie porządku na bieżąco. Warto umieścić kosz w pobliżu blatu. Skrócenie drogi, podczas wyrzucania śmieci, pozwoli dłużej utrzymać podłogę w czystości. Wszystkie talerze, kubki i deski powinny znajdować się w zasięgu ręki. Przyprawy i produkty spożywcze dobrze jest umieścić w specjalnych pudełkach, umożliwiających ich segregację. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas podczas gotowania, a dodatkowo stworzy schludnie wyglądającą przestrzeń.

Funkcjonalność to bardzo przydatna cecha, zwłaszcza we wnętrzach, w których przebywa się często. Tworząc projekt kuchni, należy o tym pamiętać i zastosować kilka ciekawych rozwiązań, które ułatwią późniejsze użytkowanie pomieszczenia.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *