altanawiosna

Początek marca to czas, w którym każdy marzy o pierwszych wiosennych promieniach słonecznych, umożliwiających odpoczynek na świeżym powietrzu. W miesiącu tym rozpoczynają się także różnego rodzaju prace ogrodowe. Jedną z nich jest przygotowanie altanki ogrodowej na kolejny sezon wypoczynkowy. Sprawdź, w jaki sposób urządzić takie miejsce, aby zapewniało jak największy relaks w kolejnym sezonie wiosennym.

Jakie kroki warto wykonać, urządzając altankę wiosną?

Każdy, kto posiada altankę, wie, jak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Zbliżający się sezon wiosenny, budząca się do życia przyroda oraz pierwsze promienie słoneczne to nic innego, jak sygnały tego, by poświęcić nieco więcej uwagi ogrodowej konstrukcji. Drewniana altana ogrodowa zimą jest zazwyczaj nieużywana, przez co wymaga szczególnego potraktowania zwłaszcza na początku marca. Istnieje 5 podstawowych kroków, o których warto pamiętać, będąc właścicielem takiej przestrzeni. 

Krok 1 – wiosenne porządki

Altana ogrodowa zimą najczęściej służy do przechowywania różnego rodzaju sprzętów, które warto chronić przed intensywnymi opadami śniegu czy deszczu. Przygotowując takie miejsce do kolejnego sezonu wiosennego, niezwykle ważną kwestią jest jego dokładne uporządkowanie. Przestrzeń powinna być jak najbardziej czysta i schludna, tak aby odpoczynek w niej był przyjemnością. Na samym początku należy wynieść wszystkie rzeczy, które znajdują się w altanie. Dobrze jest je również posegregować. Następnie należy przejść do dokładnego odkurzenia całej konstrukcji oraz jej umycia. Warto wykorzystać do tego produkty przeznaczone wyłącznie do drewna, dzięki czemu altana ogrodowa zachowa swój naturalny, piękny wygląd. 

Krok 2 – renowacje

W trakcie porządków może okazać się, że niektóre elementy konstrukcji uległy pod wpływem mrozów zniszczeniu. Ważne jest w takim przypadku usunięcie wszelkiego rodzaju szkód i zastąpienie uszkodzonych elementów altany nowymi. Zwiększa to bezpieczeństwo i komfort jej późniejszego użytkowania. Jeżeli konstrukcja jest zniszczona całkowicie i trzeba zdecydować się na wstawienie zupełnie nowej, to warto wybrać tę, która pochodzi od sprawdzonego producenta, bazującego wyłącznie na trwałych i solidnych materiałach. Wysokiej jakości altany ogrodowe można znaleźć między innymi w sklepie Kempar. 

Krok 3 – wyposażenie

Porządki ogrodowe dotyczą również wyposażenia, mającego znaleźć się w altanie. Niezwykle ważne jest, aby stoły i krzesła, z których nie korzystano w trakcie zimy dokładnie obejrzeć i sprawdzić ich aktualny stan. Należy je również oczyścić z powstałych kurzy i zabrudzeń. W drewnianych altanach najlepiej sprawdzają się meble wykonane z tego samego surowca. Wspomniany wcześniej producent umożliwia swoim klientom stworzenie wyposażenia, które wyglądem zgrywa się idealnie z pozostałą przestrzenią altany ogrodowej. Pozwala to na zachowanie spójności i harmonii w ogrodzie, co zapewnia elegancki i schludny wystrój ogrodu.  

Krok 4 – roślinność

Po zatroszczeniu się o fundamentalne sprawy, jakimi są odpowiednie uporządkowanie przestrzeni altany ogrodowej i zajęcie się niezbędnymi naprawami, można przejść do kwestii związanych z dekoracjami i zdobieniami. Wiosną w ogrodzie nie może zabraknąć obszernej roślinności. Kwiaty, jakie wprowadza się do altany ogrodowej, warto umieścić w wysokich doniczkach, które świetnie eksponują rośliny. Dobrze jest się zdecydować na rośliny pnące, które z czasem obrastają słupy drewnianej konstrukcji, tworząc przepiękne kompozycje ozdobne. Idealnie sprawdzają się takie rośliny, jak: 

  • bluszcz,
  • wiciokrzew,
  • kokornak,
  • winobluszcz,
  • akebia,
  • milin. 

Krok 5 – dekoracje

Urządzając altanę ogrodową, dobrze jest pamiętać również o innych ozdobach, nie tylko tych w postaci roślin. Aby konstrukcja umożliwiała przyjemne użytkowanie nawet w trakcie wieczorów, dobrze jest zdecydować się na lampy dekoracyjne i lampiony. W środku altany nie może również zabraknąć wygodnych koców i poduszek, które sprawiają, że przebywanie w ogrodzie staje się znacznie wygodniejsze. Tego rodzaju ozdoby warto jednak umieścić dopiero w okresie późnej wiosny, gdy posiada się pewność, że nie ulegną one zniszczeniu przez pojawiające się wczesnowiosenne deszcze.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *