zrogowacenie-stop-2048x1365

Nieodpowiednie obuwie, wielokrotne ocieranie, noszenie obcasów — wszystkie te nawyki mogą prowadzić do powstawania nagniotków na stopach. Dowiedz się, w jaki sposób poradzić sobie z problemem rogowacenia stóp.

Nagniotki – co to jest?

Są bolesne, krępujące i mogą być nieestetyczne: nagniotki na stopach to zgrubienie skóry. Składają się z zaokrąglonej części, która jest widoczna pod skórą stopy oraz stożkowatego czubka, który zagłębia się w głębsze warstwy skóry. Powstają w wyniku noszenia nieodpowiedniego obuwia, które deformuje palce lub w wyniku powtarzającego się ocierania podczas chodzenia. Również noszenie butów na wysokich obcasach sprzyja powstawaniu nagniotków, podobnie jak regularne uprawianie sportu, ze względu na powtarzające się ruchy.

Nagniotki na stopach: jak można je naturalnie leczyć?

Aby złagodzić i usunąć nagniotki, przydatne są kąpiele stóp, a także regularne stosowanie kremów nawilżających. Lekarz może również przepisać specjalne maści lub leki. W niektórych przypadkach pedicure-podolog może również wykonać tzw. ablację – specjalny zabieg, który ma pomóc w wyleczeniu nagniotków.

Nie zawsze jednak konieczne jest stosowanie drogich zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele osób, aby wyleczyć nagniotki na stopach wraca do dawnych, babcinych sposobów, które działają równie dobrze, jak innowacyjne zabiegi. W pierwszej kolejności należy oczywiście zapobiec powstawaniu problemu. Należy pozbyć się niewygodnego obuwia, powodującego pocenie się stóp. Warto również zrezygnować z noszenia zbyt małych, ciasnych butów. Jeśli jednak doszło do pojawienia się nagniotków, należy je odpowiednio potraktować. Niezbędne w tym przypadku jest ich prawidłowe nawilżenie. Istnieje kilka naturalnych sposobów, pomagających w leczeniu rogowacenia stóp.

Stosowanie wodorowęglanu

Stosowanie wodorowęglanu ma na celu zmiękczenie nagniotków na stopach. Możesz zrobić maść samodzielnie w domu, mieszając 1/4 wodorowęglanu z 3/4 wody. Mieszankę można trzymać przez 30 minut na dotkniętym obszarze, a następnie należy ją spłukać.

Czosnek – babcine lekarstwo

A gdyby rozwiązanie znajdowało się w Twojej kuchni? Znany z aromatyzowania potraw czosnek jest prawdziwym sprzymierzeńcem w walce z nagniotkami. I nie bez powodu. Zawarte w nim substancje powodują erozję powierzchniowej warstwy skóry, a tym samym jej zmiękczenie. Czosnek ma również silne działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Aby skorzystać z dobrodziejstw czosnku, zaleca się bezpośrednie nacieranie rogu pokrojonym ząbkiem.

Nagniotki na stopach: wybierz ocet

Ponieważ jest kwaśny, ocet jest skuteczny w walce z nagniotkami. Dzięki temu pomaga je zmiękczyć, a także działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Aby użyć, zmieszaj jedną część octu z trzema częściami wody. Wetrzyj roztwór bezpośrednio w dolegliwe miejsce. Przykryj miejsce bandażem i pozostaw na noc. Powtarzaj tę czynność każdego wieczoru, aż poczujesz poprawę.

Cytryna przeciw nagniotkom.

Podobnie jak ocet, cytryna, która jest również bardzo kwaśna, działa świetnie przeciwko nagniotkom na stopach. Plasterek cytryny wystarczy przyłożyć do dotkniętego obszaru. Następnie należy przykryć ją bandażem przed pójściem do łóżka i powtarzać tę procedurę co noc.

Wcieraj olej rycynowy

Olej rycynowy może być stosowany do nagniotków, ponieważ pomaga je zmiękczać i wygładzać. Odrobinę oleju warto wetrzeć w ten obszar dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Por — naturalne rozwiązanie na nagniotki

To zaskakujące, ale bardzo skutecznym sposobem na nagiotki jest stosowanie warzywa, jakim jest por. W tym celu Sophie Rodriguez radzi namoczyć liść warzywa w cytrynie lub occie i przykładać go codziennie wieczorem na obolałe miejsce.

Nagniotki na stopach: korzyści płynące z bluszczu

Bluszcz jest znany ze swojego działania przeciwzapalnego i może być również stosowany w leczeniu nagniotków. Wystarczy namoczyć liść bluszczu w świeżym soku z cytryny przez trzy godziny, nałożyć go na stopę. Czynność trzeba powtarzać do momentu, aż nagietek odpadnie.

Nałóż zieloną glinkę na modzele

Korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania glinki są dobrze znane. Aby złagodzić stan zapalny warto wykorzystać zieloną substancję, która zapewnia natychmiastową ulgę. Należy przykryć okład z glinki bandażem, aby mieć pewność, że substancja pozostanie na swoim miejscu. Tak potraktowaną stopę należy zostawić na pół godziny. Warto upewnić się, że do przygotowania mieszkanki na bazie glinki używane są wyłącznie drewniane przybory. Metal bowiem może hamować jej cenne właściwości.

Nagniotki na stopach: jakie olejki eteryczne stosować?

Nic tak nie leczy codziennych dolegliwości, jak olejki eteryczne. Każdy z nich ma swoje własne cechy szczególne. Niektóre z nich są wyjątkowo skuteczne w walce z nagniotkami. Sugeruje się mieszanie trzech olejków eterycznych, dzięki czemu możliwe jest pozbycie się nadmiaru skóry, a tym samym eliminacja nagniotków.

Olejek eteryczny terpentynowy

Dzięki zawartym w nim monoterpenom jest detergentem. Posiada właściwości ściągające, co czyni go szczególnie interesującym w walce z nadmiarem skóry.

Olejek eteryczny z rozmarynu

Ma on właściwości przeciwbólowe, co zwiększa przepływ krwi przez rozszerzenie naczyń krwionośnych. To z kolei, powoduje uczucie ciepła i znieczulenia.

Olejek eteryczny z cedru atlaskiego

Zawarte w nim ketony monoterpenowe zapobiegają infekcjom, ale także hamują reakcję zapalną, wspierając jednocześnie naprawę tkanek. Olejek ten ogranicza również proliferację tkanki łącznej zaangażowanej w rozwój nagniotków.

W butelce należy zmieszać 40 kropli olejku eterycznego z rozmarynu, 60 kropli olejku eterycznego z terpentyny i 40 kropli olejku eterycznego z cedru atlaskiego. Na dolegliwe miejsce wystarczy nałożyć jedną bądź dwie krople przygotowanej mieszanki. Aplikację warto powtarzać conajmniej dwa razy dziennie, aż do momentu uzyskania poprawy.

Olejki eteryczne – przeciwskazania

Warto wiedzieć, że wyżej wymienione olejki eteryczne nie są zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ani dla dzieci poniżej 6 roku życia. Są również przeciwwskazane w przypadku nowotworów hormonozależnych, wysokiego ciśnienia krwi, astmy lub napadów padaczkowych. Należy ich unikać w przypadku patologii zależnych od kortyzonu. Dodatkowo przed pierwszym użyciem zaleca się przeprowadzenie testu alergicznego poprzez nałożenie mieszanki na zagłębienie łokcia.

Nagniotki na stopach: kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli babcine środki okażą się nie być wystarczająco skuteczne przeciwko nagniotkom, wskazane jest, skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Dotyczy to w szczególności pacjentów z cukrzycą lub zapaleniem tętnic kończyn dolnych, a także osób z często występującymi chorobami skóry, zwłaszcza stóp.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *