depresja

Depresja to obecnie jedna z najczęściej występujących i najbardziej niebezpiecznych chorób, dotykających sporą część społeczeństwa na świecie. Nie należy mylić jej z chwilową chandrą czy smutkiem. Jest to permanentny stan wyraźnie obniżonego nastroju, który często występuje równolegle z obniżonym poziomem motywacji, bezsennością, uczuciem skrajnego zmęczenia i znudzeniem. Osoba, którą dotyka to zaburzenie zaczyna czuć, że jej życie nie ma już większego sensu, co może skutkować nawet ryzykiem popełnienia samobójstwa. O depresji trzeba mówić głośno i należy z nią walczyć. Dowiedz się więcej w temacie tego zaburzenia oraz sprawdź, w jaki sposób może być ona leczona.

Czy głęboki smutek to zawsze depresja?

Każdy miewa czasem gorsze chwile i nie oznacza to, że cierpi na depresję. Choroba ta ma jednak swoje charakterystyczna symptomy. Najczęściej pojawiają się one bez żadnego powodu, dlatego nie można powiedzieć, że każdorazowo jest ona skutkiem jakiegoś traumatycznego przeżycia, choć może tak się zdarzyć.

Na wystąpienie depresji narażony jest każdy. Obecnie coraz częściej zmagają się z nią osoby młode, a nawet dzieci. Podkreśla się, że o depresji można mówić, jeżeli stan smutku i obniżonego samopoczucia utrzymuje się dłużej niż przez dwa bądź trzy tygodnie.

Warto podkreślić, że smutku, który trwa krócej również nie należy bagatelizować. Warto znaleźć sposoby, które pomagają poradzić sobie z tym stanem. Niektórym pomaga intensywny wysiłek fizyczny, innym spotkanie z przyjaciółmi, a jeszcze kolejnym po prostu chwila oddechu złapana przy książce. Na każdego dobrze powinny też zadziałać znane techniki relaksacyjne takie, jak joga czy medytacja. W przypadku jednak, gdy smutek i obniżony nastrój utrzymuje się dłużej, należy sięgnąć po pomoc specjalisty.

Czy depresję zawsze trzeba leczyć z pomocą psychiatry?

W przypadku, gdy osoba zauważa u siebie objawy depresji, warto sięgnąć po pomoc specjalisty. Psychiatra czy psycholog z pewnością dobierze odpowiednią formę leczenia do pacjenta. Może ona odbywać się na trzy sposoby: psychoterapii, farmakoterapii lub najczęściej – połączenia obu tych rzeczy.

Psychoterapia ma za zadanie pomoc pacjentowi w zrozumieniu swojego stanu, jak i znalezieniu przyczyny powstania zaburzenia. W zależności od rodzaju terapeuty (dynamiczny, poznawczo-behawioralny, systemowy), dobiera on odpowiednią formę spotkań oraz intensywność ich trwania. Pacjent poznaje również różnego rodzaju techniki radzenia sobie z obniżonym nastrojem.

W przypadku, gdy psychiatra zaleci farmakologiczne leczenie depresji, należy dobrze obserwować swój stan. Leki znacznie poprawiają kondycję pacjentów, jednak tylko wtedy, gdy leczenie jest pod nadzorem lekarza. Należy podkreślić, że leki nie zmieniają stanu psychicznego pacjenta i nie ingerują w jego osobowość.

Czy leki bez recepty pomogą pozbyć się depresji?

Leki stosowane bez recepty mogą pomóc, choć najprawdopodobniej same w sobie jej nie zwalczą. Jeżeli lekarz diagnozuje wystąpienie depresji, to nie należy tego lekceważyć. W takim przypadku najlepiej stosować się do wskazanego przez specjalistę leczenia.

W przypadku pojawienia się obaw przed farmakoterapią, warto porozmawiać o tym z lekarzem bądź najlepiej psychologiem. Z pewnością wytłumaczy on cały proces leczenia oraz odpowie na wszelkie wątpliwości.

Jaka terapia pomoże przy depresji?

Dobór terapii zależy od specyfiki stanów depresyjnych.

Jeżeli nie jest ona długo utrzymującym się stanem i pojawiła się stosunkowo niedawno, a pacjent dokładnie wie, co ją wywołało, najlepiej wybrać terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym. W porównaniu do leczenia dynamicznego terapia trwa krócej i szybciej przynosi upragnione rezultaty. Terapia poznawczo-behawioralna skupia się bowiem na tym, co jest tu i teraz, uczy pacjenta reagować na konkretne sytuacje i trwale zmienia jego zachowania oraz podejście do ludzi czy problemów. Daje mu konkretne narzędzia do radzenia sobie z pojawiającymi się trudnościami. Nurt psychodynamiczny jest natomiast skoncentrowany na wewnętrznych przeżyciach pacjenta. W takim przypadku terapia jest bardziej intensywna i długotrwała.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *