kanchanara-Lta5b8mPytw-unsplash

Branża kryptowalut to bardzo rozbudowany i fascynujący świat, w którym każdego dnia rozwijane są nowoczesne technologie, mogące w przyszłości zmienić naszą codzienność. Blockchain, inteligentne kontrakty, metaverse, uczenie maszynowe czy tokeny NFT to tylko niektóre z nich. Warto więc zainteresować się tym światem, choćby dla orientacji w możliwościach i etapie zaawansowania owoców postępu technologicznego. W tym tekście postanowiliśmy krótko scharakteryzować 10 największych (tzn. posiadających najwyższą kapitalizację rynkową) kryptowalut. Kapitalizacja rynkowa jest sumą wartości wszystkich dostępnych na rynku tokenów, słusznie więc uważa się ją za wyznacznik ogólnej pozycji danego projektu. Jest to oczywiście wartość zmienna, toteż i sama lista pokazuje stan na drugą połowę czerwca 2022 i za jakiś czas może się zdezaktualizować. Wystarczy zresztą przypomnieć, że jeszcze 2 miesiące temu na takiej liście umieścilibyśmy kryptowalutę Luna, której wartość spadła obecnie praktycznie do zera. Rzućmy jednak okiem na największe obecnie kryptowaluty.

Bitcoin (BTC)

Niekwestionowany król kryptowalut, pionier technologii blockchain. Bitcoin został pokazany światu w 2009 r. przez osobę (lub grupę osób) o nieznanej tożsamości, ukrywającą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Przez ostatnią dekadę był aktywem zapewniającym niezwykłe zyski, a jego rekord cenowy z listopada 2021 r. to niespełna 70 tys. dolarów. Pomimo ciągłego powstawania i rozwoju nowych projektów kryptowalutowych, ponad 45% wszystkich środków zgromadzonych na tym rynku wciąż jest ulokowanych w bitcoinie.

Ethereum (ETH)

Ethereum to projekt będący pionierem wśród ekosystemów do budowy zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych kontraktów (smart contracts). W ramach ekosystemu Ethereum funkcjonuje wiele projektów z różnych branż, w tym z obszaru finansów, metaverse czy NFT. Ether – natywny token sieci, umożliwiający korzystanie z funkcjonujących w niej rozwiązań – jest drugą pod względem kapitalizacji kryptowalutą, a sama sieć stanowi punkt odniesienia dla nowo powstających ekosystemów. Dodajmy, że sieć Ethereum wystartowała w lecie 2015 r., a wśród jej twórców znajdowali się pionierzy technologii kryptowalut tacy, jak Vitalik Buterin, Gavin Wood, Charles Hoskinson, Joseph Lubin i Anthony Di Iorio.

Tether (USDT)

Tether to największy z tzw. stablecoinów, czyli kryptowalut opartych o realne aktywa. W przypadku tethera jest to dolar amerykański, dlatego wartość 1 USDT odpowiada mniej więcej wartości jednego dolara. Kryptowaluta powstała w 2014 roku. Tether działa na różnych blockchainach, w tym sieciach bitcoina i ethereum. Podobnie, jak inne stablecoins, jest powszechnie wykorzystywany na giełdach kryptowalut, ponieważ umożliwia transfer wartości ze zmiennych kryptowalut do aktywu opartego o dolara bez konieczności zamiany kryptowalut na waluty fiat, przez co nie powstaje obowiązek podatkowy.

USD Coin (USDC)

USDC, analogicznie do USDT, jest stablecoinem opartym o dolara amerykańskiego. Tak samo jak tether jest to również projekt prywatny, nie mający związku z instytucjami państwowymi USA. USD Coin został stworzony w 2018 roku. W związku z wątpliwościami dotyczącymi zabezpieczenia środków przechowywanych pod postacią USDT popularność zdobywają także inne stablecoiny, w tym USDC.

Binance Coin (BNB)

Token związany z największą giełdą kryptowalutową świata (Binance) oraz stworzoną przez nią siecią Binance Smart Chain. Binance Coin to obecnie piąta co do wielkości kryptowaluta świata, choć w szczytowym okresie hossy z jesieni 2021 r. uplasowała się na trzecim miejscu. BNB posiada bardzo wiele zastosowań związanych z samą giełdą. Umożliwia użytkownikom płacenie niższych opłat transakcyjnych, zakup NFT czy udział w akcjach typu launchpad oraz launchpool. 

Binance USD (BUSD)

Oprócz Binance Coina bardzo wysoko w hierarchii kryptowalut plasuje się także stablecoin stworzony przez tę samą firmę, czyli BUSD. Binance USD jest wykorzystywany na szeroką skalę do handlu na platformie Binance oraz w działających tam rozwiązaniach, umożliwiających generowanie dochodu pasywnego.

Cardano (ADA)

Jeden z największych ekosystemów opartych o blockchain, a do tego największa kryptowaluta oparta o algorytm proof of stake, uważany za mniej energochłonny od tradycyjnego proof of work (choć to prawdopodobnie zmieni się wraz z szykowanym jeszcze na 2022 r. przejściem Ethereum na proof of stake). Projekt Cardano został założony w 2015 r. przez jednego z współtwórców Ethereum, Charlesa Hoskinsona. Nazwa projektu odnosi się do XVI-wiecznego włoskiego uczonego Girolamo Cardano, zaś ticker ADA do imienia jednej z pionierek informatyki, Ady Lovelace.

Ripple (XRP)

Najstarsza, oprócz oczywiście bitcoina, kryptowaluta w obecnym TOP10. Protokół transakcyjny Ripple powstał w 2012 r. jako nowoczesna sieć wymiany walut i przekazów pieniężnych oparta o blockchain. Sieć RippleNet stanowi własność firmy Ripple Labs Inc., założonej przez Chrisa Larsena i Jeda McCaleba.

Solana (SOL)

Kolejny ekosystem do obsługi inteligentnych kontraktów, oparty o dość nietypowy algorytm konsensusu proof of history, autorstwa Anatoliya Yakovlenki. Pierwszy blok sieci Solana został wykopany w marcu 2020 r. Solana, podobnie jak Cardano, uważana jest za potencjalnego rywala Ethereum, który może w przyszłości zdetronizować największy obecnie ekosystem oparty o blockchain. 

Polkadot (DOT)

Ciekawy technologicznie projekt, uważany przez wielu entuzjastów kryptowalut za jeden z najbardziej przyszłościowych. Celem sieci Polkadot jest umożliwienie interoperacyjności, czyli wspólnego działania wielu różnych blockchainów. Schematycznie działanie sieci można zobrazować właśnie jako połączone kropki oznaczające poszczególne blockchainy, co przypomina wzorek w groszki, określany po angielsku jako polkadot. Założycielem Polkadot jest jeden ze współzałożycieli Ethereum, Gavin Wood, a sama platforma wystartowała w 2017 roku.Oczywiście, jak już wspomniano, ta lista będzie zmieniać się z czasem i na pewno będą się przez nią przewijały kolejne, ciekawe i wnoszące nową wartość do świata kryptowalut projekty. Na chwilę obecną najbliżej TOP10 są dwa tzw. memecoins (Dogecoin i Shiba Inu) oraz stablecoin DAI, a dalsze miejsca zajmują ekosystemy TRON i Avalanche. Przemeblowań można spodziewać się zwłaszcza w momencie zmiany sentymentu rynkowego i rozpoczęcia hossy, ponieważ w takich sytuacjach kapitał zwykle jest przesuwany ze stablecoinów do ciekawych projektów, zaliczających wzrosty. Ponadto, oczywiście, wraz ze wzrostem znaczenia całego rynku kryptowalut, nadejść musi także wzrost kapitalizacji poszczególnych projektów. Warto więc śledzić listę największych kryptowalut i orientować się na bieżąco w najważniejszych wydarzeniach na rynku tak, żeby nie przegapić kolejnych szans na bycie blisko technologicznej rewolucji.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *