ojakiejporzepickawe

Niektórzy smakosze kawy wypracowali sztywne ramy czasowe, w których jest im najlepiej spożywać kofeinę. Substancja zawarta w tym napoju działa bowiem pobudzająco na organizm człowieka i motywuje go do działania. Dowiedz się, jak dokładnie działa kofeina oraz w jakich porach dnia najlepiej spożywać napój, który posiada ją w swoim składzie.

Fenomen kawy, czyli kofeina – jak to działa?

Za odpowiednią aktywność mózgu oraz naturalny mechanizm prawidłowego funkcjonowania człowieka odpowiadają receptory, znajdujące się w układzie nerwowym. Substancja, która jest uważana za produkt uboczny zwiększonej aktywności neuronów w mózgu od momentu przebudzenia, to adenozyna. Kofeina, która wchodzi w skład kawy ziarnistej, wykazuje działanie blokujące wykrywanie tej substancji. To powoduje, że układ nerwowy nie wykrywa zwiększonego poziomu adenozyny, powodującej zmęczenie organizmu, dzięki czemu człowiek dłużej czuje się pobudzony i pełen energii. Kofeina ingeruje również w poziom kortyzolu wytwarzanego w organizmie człowieka. Zastąpienie go w momencie największego wytworzenia (tuż po przebudzeniu) może powodować obniżenie skuteczności jego działania, czyli naturalnego pobudzania organizmu do działania. 

Kiedy najlepiej pić kawę?

Ze względu na sposób działania kofeiny, dobrze wiedzieć, w jakich porach dnia jej spożywanie jest wskazane, a w których momentach lepiej z niej zrezygnować. Warto podkreślić, że zasady te dotyczą korzystania z wyłącznie wysokiej jakości ziaren sprowadzanych ze sprawdzonych plantacji. Takie produkty, których składy są dobrze znane, można znaleźć między innymi w sklepie internetowym Cafe Silesia. 

Aby nie zaburzyć prawidłowego działania kortyzolu oraz rytmu jego pracy dobrze jest powstrzymać się od spożywania kofeiny szczególnie w godzinach porannych. Szacuje się to na około dwie godziny po przebudzeniu. Dzięki temu naturalny kortyzol zyska przestrzeń do wytworzenia się i zadziałania w sposób pobudzający. 

W drugiej części dnia wzrasta poziom wspomnianej wcześniej adenozyny. Aby spowolnić ten proces, kawę można wypić w godzinach następujących około 14. Wydłuża to moment, w którym organizm zaczyna odczuwać zmęczenie.

Adenozyna, która powoduje poczucie zmęczenia, jest automatycznie usuwana z organizmu w trakcie snu. Dzięki odpoczynku w nocy możliwa jest regeneracja, a co za nią idzie, lepsze funkcjonowanie kolejnego dnia. Warta uwagi jest informacja, która mówi o tym, że aby naturalny proces snu prawidłowo zadziałał, nie należy go zaburzać poprzez zbyt późne spożywanie kofeiny. Picie kawy nie jest wskazane na 6 godzin przed pójściem spać. Organizm potrzebuje bowiem takiej ilości czasu na powrót do poprawnego funkcjonowania, które pozwala człowiekowi zasnąć bez większych problemu i obudzić się w pełni wypoczętym. 

Drzemka kofeinowa, tzw. coffee nap – co to takiego?

Drzemka kawowa to działanie, które ma zapewnić człowiekowi możliwie największą dawkę pobudzenia w ciągu dnia. Polega na wypiciu czarnej, niesłodzonej kawy, a następnie zaśnięciu na ok. 20 minut. Czas jest tutaj bardzo istotny, gdyż umożliwia idealne zgranie się rozpoczęcia pracy kofeiny z momentem przebudzenia się ze snu. To zwiększa działanie pobudzające kawy i jednocześnie umożliwia regenerację organizmu. Ważne, aby wybudzić się ze snu po 20 minutach, tak aby nie przejść w głębsze fazy, które po wybudzeniu mogą objawiać się większą sennością, a także dezorientacją. 

Jaką kawę wybrać, aby pobudziła? 

Aby kawa działała pobudzająco, należy pić odpowiedni jej rodzaj. Na rynku istnieje kilka możliwości, a niektóre z nich nie posiadają tak pobudzających właściwości jak inne. Z pewnością nie należy sięgać po kawę bezkofeinową, która nie zawiera kofeiny nawet w najmniejszym stopniu. Najczęściej spożywanymi rodzajami ziaren kawy są arabika i robusta. Pierwsza z nich posiada ok. 0,9-1,4% substancji pobudzającej, druga natomiast 1,8-4%. Chcąc zapewnić sobie możliwie największy zastrzyk energii, warto więc wybrać robustę. Należy także wziąć pod uwagę stopień wypalenia ziaren. Im ciemniejsza barwa, tym mniejsza ilość kofeiny. Duże znaczenie ma również sposób przechowywania kawy. Aby zachowała ona swoją świeżość, a co za tym idzie, właściwości pobudzające, dobrze jest ją trzymać w szczelnym opakowaniu. Dużo lepiej sprawdza się również kawa ziarnista, a nie mielona. Pełne ziarna, mielone tuż przed parzeniem, sprawiają, że kawa posiada jeszcze bardziej wyrazisty smak i aromat.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *