Spis treści
Sandomierskie zabytki mają wiele uroku, a każdy z nich zachwyca swym indywidualnym. Gdzie szukać najcenniejszych skarbów miejskiej architektury? Dla tych, którzy chcą w jednym miejscu ujrzeć wiele ciekawych budowli, niezwykle ważnym punktem w programie wycieczki po Sandomierzu będzie tutejszy Rynek. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Którym zabytkom warto się uważniej przyjrzeć? Oto najcenniejsze skarby architektury, obok których nie można przejść obojętnie.
7. Kamienica pod Ciżemką
W kamienicy oznaczonej numerem 27 mieści się obecnie hotel, w którym noclegi mogą znaleźć najbardziej wymagający turyści. Sama kamienica pod Ciżemką to ciekawy zabytek z XVI wieku oraz jeden z ciekawszych przykładów gotyckiej architektury na terenie Sandomierza.
6. Dom Mikołaja Gomółki
Kamienica z numerem 14, czyli Dom Mikołaja Gomółki, jest ważnym punktem w programie wycieczki po Sandomierzu m.in. ze względu na jej właściciela. Mikołaj Gomółka, urodzony w Sandomierzu w 1535 roku, stał się znanym kompozytorem oraz pieśniarzem. Swą karierę zaczynał on na dworze Zygmunta Augusta, z którym miał okazję zawitać do wielu ciekawych zakątków Europy. Dziś Mikołaj Gomółka kojarzony jest już głównie z „Melodiami na psałterz polski”, czyli ze zbiorem 150 psalmów, będących jego największymi dziełami. Gomółka jest też autorek sandomierskiego hejnału, którego wysłuchanie jest jedną z ciekawszych atrakcji dla turystów odwiedzających to piękne miasto.
5. Dom Oleśnickich
Kamienica z numerem 10, czyli słynny Dom Oleśnickich, nie bez powodu zalicza się do najcenniejszych zabytków skupionych w rejonie sandomierskiego rynku. Ten dom mieszczański to z jednej strony wspaniała perełka dawnej architektury, z drugiej – jedyna w swoim rodzaju pamiątka po rodzinie Oleśnickich, z której wywodził się m.in. Konrad Oleśnicki – biskup krakowski. Ten ciekawy zabytek pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku, a jego najbardziej charakterystycznym elementem są podcienia. Dziś wnętrza tej kamienicy są wykorzystywane przez dwie ważne instytucje – Pocztę Polską oraz Muzeum Okręgowe. Dla wielu turystów kamienica ta jest jednak przede wszystkim punktem, w którym rozpoczyna się podziemna trasa turystyczna – jedna z najważniejszych atrakcji współczesnego Sandomierza.
4. Konwikt Boboli
Ten gotycki budynek z XVI wieku to cenny zabytek, z którego Sandomierz jest bardzo dumny. Będący dawniej własnością Stanisława Bartolona, sandomierskiego lekarza, trafił z czasem w ręce Jakuba Boboli. Ten w latach 30. XVII wieku przekazał dom na potrzeby miejscowego konwiktu – internatu dla uczniów Collegium Gostomianum. Do dziś budynek może się pochwalić wspaniałym wyglądem oraz takimi zaletami jak znajdującymi się w jego wnętrzu freskami z początku XVII stulecia.
3. Dom Bartłomieja Sernego
Kamienica, która oznaczona została numerem 4, jest jednym z ciekawszych przykładów sztuki renesansowej na terenie Sandomierza. Stworzona dzięki połączeniu dwóch gotyckich domów, jest obecnie wykorzystywana jako apteka. Piękny portal oraz oryginalne obramowania okien sprawiają, że kamienica ta wciąż zachwyca swym historycznym charakterem.
2. Ratusz
Dla wielu osób sandomierski ratusz jest jedynym w swoim rodzaju dziełem sztuki. Ta perełka dawnej architektury w istocie przyciąga uwagę – nie tylko miłośników historii. Charakterystyczna wieża, piękne attyki oraz niezwykłe wnętrza to główne powody, dla których warto poświęcić tej budowli więcej uwagi.
1. Podziemna trasa turystyczna
Sandomierskie podziemia to wyjątkowa pamiątka, która może się pochwalić XIII-wieczną genezą. Dziś podziemia sandomierskie są atrakcją turystyczną, a przejście ich trasą staje się jedyną w swoim rodzaju przygodą. Spacer pod powierzchnią Rynku może każdemu dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń, jest też okazją do tego, by na miejski rynek spojrzeć z nieco innej perspektywy.
Sandomierski rynek to miejsce, któremu z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Czekające tu zabytki mają wiele uroku, a odkrywanie ich tajemnic każdemu z nas może sprawić wiele radości. Turyści, którzy w rejonie rynku znajdą dla siebie tanie noclegi, będą się mogli cieszyć jego pięknem bez ograniczeń.
Dodaj komentarz