Spis treści
Zdrowe związki opierają się na miłości, szacunku i akceptacji. Zupełnie inaczej jest z relacjami toksycznymi, w których przeważają negatywne emocje, takie jak rozczarowanie, smutek i odrzucenie. Takie więzi bywają bardzo trudne do przerwania i mogą zniszczyć życie. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, jak działają osoby toksyczne.
Co warto wiedzieć o toksycznych relacjach?
Toksyczne relacje bardzo często tworzą dwie osoby, które mają nieprawidłowe schematy myślenia. Na przykład kobieta chce swojego partnera zawłaszczyć, pragnie mieć go całego dla siebie. Z kolei parter może przyjmować postawę unikającą, co będzie wynikało na przykład z tego, że miał nadopiekuńczą matkę, która również w pewien sposób go osaczała. Mamy wtedy przykład związku, gdzie kobieta usilnie próbuje obdarowywać mężczyznę wszystkim, co ma, a on się broni i ucieka. Taka relacja oczywiście nie ma szans na powodzenie.
Dlaczego ludzie wchodzą w toksyczne relacje?
Okazuje się, że wiele osób wchodzi więcej niż raz w toksyczne relacje i powtarza pewne schematy. Tak dzieje się szczególnie w przypadku osób, które wywodzą się z nieprawidłowo funkcjonujących rodzin. Gdy dana osoba jako dziecko nie miała zaspokojonych podstawowych potrzeb, nie była kochana i zauważana, będzie w życiu dorosłym podświadomie szukała tego samego, czyli czegoś, co dobrze zna. Przenosi się to na relacje partnerskie i niestety bywają one wtedy toksyczne.
Typowe toksyczne zachowania
Warto wiedzieć, które zachowania uznawane są za typowo toksyczne, aby móc je łatwiej rozpoznawać i unikać. Za takie schematy uważa się na przykład świadome obniżanie czyjejś wartości, przemoc materialną czy przesadne kontrolowanie drugiej osoby. Warto jest nauczyć się rozpoznawać osoby toksyczne, by móc ich unikać w codziennym życiu, a także po to, by nie wchodzić z nimi w związki. Pierwszym sygnałem alarmowym powinien być fakt, że w towarzystwie danej osoby czujemy się źle. Takie osoby swoim zachowaniem pochłaniają naszą energię, po spotkaniach z nimi czujemy się bardzo zmęczeni. Dość typowe jest to, że stosują również bierną agresję. Źle czujemy się w towarzystwie osób, które stale nam umniejszają. Podobnie jest z tymi, którzy ciągle narzekają i widzą wszystko pesymistycznie. Ponadto należy pamiętać, że mogą mieć dużą skłonność do kłamstw i manipulacji. Mówi się także o tym, że zwykle mają płytkie relacje i traktują innych przedmiotowo. Po części wynika to z faktu, że takie osoby boją się odrzucenia, dlatego często izolują się albo utrzymują tylko powierzchowne kontakty, bo nie chcą komuś innemu zaufać. Osoby toksyczne ponadto cechuje duża dawka egoizmu. Są one skoncentrowane bardzo na sobie i troszczą się głównie o to, żeby im było dobrze.
Jakie są konsekwencje bycia w toksycznym związku?
Niestety długie trwanie w toksycznej relacji bardzo często kończy się depresją. Równie często takie związki stają się przyczyną różnego typu uzależnień. Bardzo źle wpływa to także na samoocenę. Niezdrowe relacje dobrze jest więc zakończyć jak najszybciej, zanim powstanie głębokie przywiązanie.
Jak bronić się przed osobami toksycznymi?
Wiele osób zastanawia się, jak żyć w zgodzie z osobami toksycznymi. Nie zawsze możemy takie osoby wyeliminować ze swojego otoczenia, bo mamy je w rodzinie czy w miejscu pracy. Gdy tylko zauważymy, że dana osoba przejawia niezdrowe zachowania wobec nas, powinniśmy jasno stawiać granice. Nie należy pobłażać i ustępować dla świętego sposobu, bo taka osoba później to wykorzysta.
Toksyczne zachowania a mobbing w pracy
Te dwa pojęcia ściśle łączą się ze sobą. Położenie osób, które są ofiarami mobbingu w pracy, jest bardzo trudne. Z jednej strony zależy im na zachowaniu posady na przykład z powodów ekonomicznych, a drugiej marzą tylko o tym aby uwolnić się od swoich dręczycieli. Tutaj, podobnie jak w relacjach z innymi toksycznymi osobami konieczna jest umiejętność stawiania granic. Na szczęście obecnie mobbing coraz częściej jest nagłaśniany i wyciąga się konsekwencje wobec osób, które go stosują. Nie należy więc bać się o tym mówić i trzeba walczyć o swoje.
Dodaj komentarz