Spis treści
Świat zwrócił się w przeciągu kilku lat bardzo mocno w stronę natury. Nie tylko staramy się chronić przyrodę, redukując używanie plastiku, ale staramy się żyć bardziej w duchu eko. Ten pozytywny trend (a w zasadzie potrzebę naszych czasów), można również zauważyć w kosmetologii i sposobach dbania o urodę. Coraz większą popularność zyskuje ostatnio wśród zwolenniczek naturalnej pielęgnacji szczotkowanie ciała na sucho. Co to takiego i przede wszystkim, jakich efektów można się spodziewać?
Zza Wielkiego Muru…
Nie od dziś wiadomo, że mieszkanki Azji słyną z niezwykłych patentów na młodzieńczy wygląd skóry i cery. Także w przypadku zabiegu szczotkowania można się już dopatrywać początków aż w starożytności! Wiele stuleci temu, na terenie Chin, wykonywano masaż z użyciem wysuszonych traw. Również w zapiskach medycyny ajurwedyjskiej odnotowano takie praktyki, tuż przed kąpielą poranną. Miało to zdecydowanie pobudzać i przygotowywać ciało na wyzwania dnia. A jak to wygląda współcześnie?
Nieoczekiwanie o mocy szczotek zaczęły mówić głośno hollywoodzkie piękności. Wielkie koncerny zauważyły rosnące zainteresowanie i w ten sposób szczotki do masażu zaczęły coraz częściej pojawiać się na drogeryjnych półkach, często w wygórowanych cenach.
Szczotkowanie krok po kroku…
Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ początkowo ten zabieg może nie należeć do najbardziej przyjemnych. Masaż zawsze zaczynamy w kierunku serca, tak aby wspomóc w naturalnym przepływie limfy w organizmie. Czyli od kostek stóp aż do pośladków oraz od palców dłoni po barki. Natomiast na brzuchu tworzymy okręgi wokół pępka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dekolt zaczynamy tuż pod podbródkiem i kierujemy się w dół, kolistym ruchem masując piesi (unikamy masażu sutków!)
1. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Przede wszystkim wykonywane ruchy powinny być łagodne i spokojnie prowadzone. Należy unikać mocnego przyciskania szczotki do ciała. Nieprzyzwyczajona skóra początkowo może reagować bardzo dużym zaczerwienieniem, jednak już po 2-3 dniach do masażu powinniśmy zacząć się przyzwyczajać. Jedyne strefy, w których można dołożyć nieco większy nacisk szczotką to: uda i pośladki.
2. Jak długo szczotkować?
Szczotkowanie ciała na sucho powinno trwać 3-5 minut. Można ten zabieg wykonywać codziennie. Najlepiej przed prysznicem (kwestia pory dnia nie gra większej roli, jednak od rana zdecydowanie bardziej pobudza!). Najlepiej robić to niespiesznie, by w pełni się zrelaksować.
3.Uważaj, jeśli…
Jak z każdym zabiegiem pielęgnacyjnym, również szczotkowanie ciała na sucho nie jest dla każdego. Przeciwwskazaniem mogą być: uszkodzenia skóry (rany, otarcia, oparzenia), ukrwione znamiona (należy je omijać podczas szczotkowania), choroby skóry (trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca). Uważać powinny także osoby z chorobą żylną, zwłaszcza, gdy żylaki są bardzo widoczne.
Zalety szczotkowania na sucho
Ktoś niewtajemniczony, mógłby zapytać “dlaczego się tak męczyć?”. Otóż odpowiedź jest prosta! Dla urody trzeba pocierpieć, a w tym przypadku korzyści są naprawdę bardzo szybko zauważalne! I to już po tygodniu regularnego stosowania!
Efekty:
• pobudzenie krążenia całego ciała,
• ładniejszy koloryt skóry,
• ujędrnianie skóry,
• widoczna redukcja cellulitu,
• wyraźnie gładsza skóra w dotyku,
• relaks jak po dobrym masażu,
• redukcja toksyn w organizmie,
• regularne pozbywanie się martwego naskórka,
• doskonała alternatywa dla peelingu,
• zapobieganie rozstępom,
• pozbywa się problemu szorstkiej skóry,
• przeciwdziała wrastaniu włosków.
Czyszczenie szczotki
Tak jak o skórę, należy również dbać o samo narzędzie, w tym przypadku szczotkę do masażu. Ponieważ gromadzi się na niej martwy naskórek, przynajmniej raz w tygodniu należy ją dokładnie wyczyścić. W tym celu włosie myjemy mydłem albo łagodnym szamponem. Dokładnie wypłukujemy wszystko ciepłą wodą i zostawiamy do naturalnego wyschnięcia. Nie zaleca się trzymania szczotki na grzejniku!
Zanim kupisz szczotkę do masażu na sucho
Nie można rozpocząć zabiegu szczotkowania ciała na sucho bez odpowiedniej szczotki. Zazwyczaj ceny wahają się od 20-80 złotych. Dlaczego ta duża rozpiętość? Otóż najlepiej, gdy włosie będzie miękkie i naturalne, a nie syntetyczne, które tylko uszkodzi powłokę skóry.
Na rynku dostępne są zarówno naturalne, końskie włosia, jak i te, wykonane z agawy. Mamy również do wyboru szczotki o różnych gabarytach. Są też takie z wypustkami (wtedy można dodać olejek do masażu), jak i takie ze specjalną rączką (na przykład do masażu pleców).
Dodaj komentarz