Spis treści
Problem z próchnicą zębów dotyka coraz większej liczby osób. Łatwy dostęp do słodyczy już od najmłodszych lat wspiera jej rozwój. Dodatkowo brak odpowiedniej higieny jamy ustnej również jest przyczyną jej powstawania. Sprawdź, czym jest próchnica i jak jej zapobiegać.
Co to jest próchnica?
Próchnica jest jedną z najczęściej występujących chorób jamy ustnej. Nieleczona prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do utraty zębów. Objawia się występowaniem ubytków lub białych plam na zębach. Są one miejscami, w których doszło do uszkodzenia szkliwa i jego demineralizacji.
Próchnica najczęściej dotyka dzieci. Jedzą one dużo rozmaitych słodyczy i piją słodzone napoje. Wszystkie te pokarmy zawierają cukier, który jest główną przyczyną choroby uzębienia. Dlatego tak ważna jest edukacja najmłodszych na temat higieny jamy ustnej. Osoby dorosłe również dotyka próchnica. Jednak oni najczęściej przykładają większą wagę do szczotkowania zębów i spożywania cukru. Często jest to podyktowane dbaniem o swój wygląd. Przyczynia się jednak do zmniejszenia ryzyka wystąpienia ubytków w zębach.
Jak przebiega próchnica zębów?
Przebieg próchnicy zębów można podzielić na kilka etapów. Każdy z nich jest łatwy w odróżnieniu. Im wcześniej zwróci się uwagę na niepokojące zmiany tym łatwiej jest powrócić do zdrowia. Etapy próchnicy:
- białe przebarwienia, które świadczą o pojawieniu się pierwszych problemów z demineralizacją szkliwa; można cofnąć te zmiany dzięki zastosowaniu past z fluorem oraz lepszej higienie jamy ustnej;
- rozpad szkliwa wiąże się najczęściej z nieodwracalnymi uszkodzeniami w zębie oraz pojawieniem się ubytków; tutaj konieczne jest ich wypełnienie u specjalisty;
- rozpad zębiny to kolejny poważny problem; znajduje się ona pomiędzy szkliwem a miazgą;
- zajęcie miazgi — na tym etapie rozwoju próchnicy konieczne jest już wdrożenie leczenia kanałowego;
- powstawanie ropnia, które jest niezwykle bolesne i może prowadzić do zakażenia kolejnych, sąsiadujących fragmentów jamy ustnej;
- utrata zęba, który stracił wszelkie minerały przez ciągle rozwijającą się próchnicę.
Zignorowanie jednego z pierwszych objawów może prowadzić do bólu i poważnych konsekwencji. Aby skutecznie leczyć próchnicę należy ją odpowiednio wcześnie wykryć. Dlatego konieczne są częste wizyty stomatologiczne, które mają na celu kontrolę stanu uzębienia pacjenta.
Jakie leczenie stosuje się w przypadku próchnicy zębów?
Leczenie próchnicy jest uzależnione od etapu, na jakim została zdiagnozowana. W Madent stosuje się uzupełnianie ubytków lub leczenie kanałowe. Zdarza się, że konieczne jest usunięcie zęba. Wówczas możliwe jest założenie protezy, która go zastąpi. W ten sposób możliwe jest naprawienie do pewnego stopnia zniszczeń spowodowanych przez chorobę.
W jaki sposób można zapobiegać rozwojowi próchnicy na zębach?
Podobnie jak w przypadku wielu schorzeń, próchnicy znacznie łatwiej jej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi codziennych czynności.
Odpowiednia higiena jamy ustnej
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą profilaktyki próchnicy. Należy myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie po 2 minuty. Jeżeli sięgasz po słodkie jedzenie lub napoje, postaraj się zawsze wyszczotkować zęby. Tak, żeby cukry nie miały możliwości przekształcenia w kwasy.
Oprócz szczotkowania warto sięgać również po nitkę dentystyczną i płyn do płukania. Każdy z tych elementów jest traktowany jako dodatek podczas mycia. Jednak powinny być używane każdorazowo podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Umożliwiają pozbycie się wszystkich bakterii z policzków, języka i przestrzeni międzyzębowych.
Regularne wizyty stomatologiczne
Regularne wizyty stomatologiczne umożliwiają wczesne wykrycie próchnicy. Dzięki temu masz możliwość zareagować w chwili, kiedy musisz zwiększyć częstotliwość szczotkowania. W ten sposób możesz uniknąć nie tylko dodatkowych wypełnień w zębach, ale również bólu czy konieczności leczenia kanałowego.
Pamiętaj, że próchnica to poważna choroba jamy ustnej. Może prowadzić do pojawienia się zapalenia, a nawet utraty zęba. Jedyne, co musisz zrobić, aby jej zapobiec to zadbać o prawidłową higienę. Wystarczy regularne odwiedzanie stomatologa, żeby uniknąć dyskomfortu.
Dodaj komentarz