Spis treści
Wiesiołek jest rośliną dosyć powszechnie występującą na terenie Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Europy. W Polsce spotkamy aż 30 jego odmian, z których najpopularniejszą jest wiesiołek dwuletni (łac. Oenothera biennia) o charakterystycznych drobnych żółtych kwiatach. To właśnie z nasion tej odmiany tłoczony jest olej – substancja często stosowana zarówno w lecznictwie, jak i w kosmetyce. Dowiedz się nieco więcej na temat oleju z wiesiołka.
Olej z wiesiołka i jego drogocenne właściwości
Największą zaletą oleju z wiesiołka są nienasycone kwasy tłuszczowe – przede wszystkim linolowy (LA) oraz gamma-linolenowy (GLA), należące do grupy kwasów tłuszczowych omega-6. Substancje te wpływają na wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie, do których możemy zaliczyć m.in. utrzymanie prawidłowej masy kości i ogólną wytrzymałość kości, czy też wspieranie funkcjonowania układu nerwowego. Niedobory kwasu gamma-linolenowego powodują utratę elastyczności skóry, co przyśpiesza powstawanie zmarszczek. Naskórek staje się mniej odporny na czynniki zewnętrzne, a rany wolniej się goją. Ponadto w oleju wiesiołkowym znajdziemy sterole roślinne (mające istotny wpływ na układ sercowo-naczyniowy), a także witaminy i minerały takie jak cynk, selen, witamina E, wapń i magnez.
Jak wybrać dobry olej wiesiołkowy?
To pytanie zada sobie każda osoba dbająca o zdrowie. W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na skład artykułów spożywczych, ale także kosmetyków. Wybieramy proste i naturalne składy. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie oleju z wiesiołka? Oto trzy podstawowe zasady:
1. Dobrej jakości olej powinien być świeżo tłoczony i posiadać krótką datę ważności.
2. Olejek z wiesiołka musi być tłoczony na zimno, gdyż tylko wtedy zachowuje największą ilość substancji aktywnych.
3. Koniecznie wybierajmy olej nierafinowany i niefiltrowany.
Olejek z wiesiołka – przykłady zastosowania
Olej z wiesiołka bywa stosowany jako składnik mieszanki pomagającej wywołać poród, którą czasem zaleca się do picia kobietom w późnym okresie ciąży. Nie ma jednak badań jednoznacznie potwierdzających wpływ wiesiołka na poszerzenie szyjki macicy i wywołanie porodu. Stwierdzono z kolei, że ma on wpływ na rozrzedzenie krwi, dlatego powinny go unikać kobiety ciężarne, jak i osoby stosujące leki rozrzedzające krew.
Wśród zalet należy wymienić również wspomaganie w walce z tkanką tłuszczową oraz łagodzenie dolegliwości menstruacyjnych i bólu piersi (mastalgii) u kobiet. Prowadzono także badania odnośnie korzystnego działanie oleju z wiesiołka w łagodzeniu objawów menopauzy, takich jak nadmierna potliwość i uderzenia gorąca.
Olej z wiesiołka stosuje się pomocniczo w leczeniu zmian skórnych takich jak trądzik i wypryski, a nawet atopowe zapalenie skóry. Regularne stosowanie hamuje procesy starzeniowe i poprawia jędrność skóry, gdyż kwasy omega-6 pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia, a także neutralizują działanie wolnych rodników. W drogeriach i aptekach znajdziemy specjalne kosmetyczne olejki z wiesiołka, przeznaczone do stosowania na twarz i ciało.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym olej z wiesiołka stosuje się w leczeniu chorób o podłożu zapalnym (np. reumatoidalne zapalenie stawów). Jego zastosowanie niweluje też dolegliwości występujące u osób poddawanych dializie, takie jak świąd skóry i zaczerwienienie. Inną istotną właściwością jest hamowanie działania czynników rakotwórczych i zwiększenie podatności organizmu na leki przyjmowane w terapii nowotworowej.
Dawkowanie preparatów doustnych
Jeśli zdecydujemy się na suplementację, musimy pamiętać o zachowaniu właściwej dziennej dawki spożycia. Ogólnie przyjmuje się, że w celu uzupełnienia niedoborów nienasyconych kwasów tłuszczowych należy przyjmować od 0,5 do 1,5 g oleju na dobę. Każdy preparat może jednak zawierać dodatkowe substancje, przez co zalecane dawki mogą się różnić w zależności od producenta. Olej z wiesiołka może powodować efekty uboczne, takie jak biegunka, nudności, bóle brzucha czy bóle głowy. Nie powinny go stosować kobiety w ciąży oraz dzieci.
Dodaj komentarz