Spis treści
Spodziewasz się dziecka i cierpisz na migreny? Miewasz nieustanne bóle głowy i wiążesz to ze swoją ciążą? Sprawdź, jakie są sposoby na złagodzenie tego rodzaju objawów u przyszłych mam.
Migreny, napięciowe bóle głowy i zwykłe bóle głowy – jakie są różnice?
Zwykły ból głowy, napięciowy ból i migrena to całkowicie inne dolegliwości. Warto o tym wiedzieć i pamiętać, aby nie mylić tych poszczególnych pojęć. Prawidłowa diagnoza różnicowa pozwala na odpowiednie dobranie leczenia, które pozwala na zniwelowanie bądź złagodzenie przeszkadzających w funkcjonowaniu objaw.
Ból głowy
Bóle głowy są bardzo powszechne w naszej populacji. Eksperci szacują, że jedna na dwie osoby po 15. roku życia regularnie ich doświadcza. Najczęściej jest to ból skoncentrowany w obszarze czaszki. Zazwyczaj trwa on mniej niż 2 godziny. Ból głowy może być mniej lub bardziej intensywny, jednak w porównaniu do innych dolegliwości związanych z problemami zdrowotnymi w obszarze bólów głowy, jest on dość łagodny.
Napięciowy ból głowy
Napięciowe bóle głowy to szczególna kategoria. Są one najczęściej związane z takimi czynnikami, jak: stres, zmęczenie i napięcie psychiczne. Napięciowy ból głowy charakteryzuje się ciągłym (od łagodnego do umiarkowanego) i rozproszonym (cała głowa, bez “plamki”) bólem. Towarzyszy im albo uczucie “pustej głowy” z trudnościami w koncentracji lub przeciwnie, uczucie “ciężkiej głowy”. Nie występują mdłości czy wymioty; napięciowe bóle głowy nie nasila się przy wysiłku.
Migrena
Migrena to dolegliwość, na którą cierpi znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Jest to choroba neurologiczna, która charakteryzuje się nieprawidłową pobudliwością neuronów i rozwija się w szczególności dzięki czynnikom genetycznym (istnieją “rodziny migrenowe”). Jest to zaburzenie, która objawia się poprzez mniej lub bardziej częste ataki o różnych stopniach nasilenia.
Istnieją dwa rodzaje ataków migreny: ataki migreny bez aury (najczęstsze, z nudnościami, wymiotami, nadwrażliwością na światło i hałas, bólem tylko po jednej stronie czaszki, uczuciem “bicia serca w głowie”, bólem nasilającym się przy wysiłku fizycznym) oraz ataki migreny z aurą (występujące u 20% do 30% osób cierpiących na migrenę, z zaburzeniami widzenia: pacjent widzi kropki, błyszczące plamy, dziury itp.)
W przybliżeniu jedna na trzy kobiety cierpiące na migrenę cierpi na ataki migreny bez aury w trakcie miesiączek – zaburzenie to jest określane jako migrena menstruacyjna lub migrena katameniczna. Migreny bardzo często mogą również występować w czasie trwania ciąży.
Migrena: jak rozwija się w czasie ciąży?
U 60% do 70% kobiet cierpiących na migrenę, objawy choroby zmniejszają się w czasie ciąży. Jest to dość częste zjawisko zwłaszcza u osób, cierpiących na migreny katameniczne. Dzieje się tak ze względu na zmiany hormonalne, takie jak wzrost poziomu estrogenu we krwi.
Niektóre kobiety z migreną mogą jednak nadal cierpieć z powodu migreny przez cały okres ciąży. W niewielkiej mniejszości dochodzi nawet do pogorszenia objaw.
U kobiet, które zwykle nie cierpią na migrenę, atak migreny z aurą może wystąpić w pierwszym trymestrze ciąży z powodu zmian hormonalnych: diagnoza migreny nie zawsze jest jednak stawiana. Dolegliwość ta może być spowodowana innym problemem zdrowotnym. To samo dotyczy kilku dni po porodzie: ataki migreny moga wystąpić z powodu nagłego spadku poziomu estrogenu, nawet u tych kobiet, które normalnie nie są podatne na migrenę.
W czasie ciąży kobiety, które mają skłonność do migren, są szczególnie uważnie obserwowane. Kilka badań wykazało, że kobiety w ciąży z migreną mają zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia ciążowego, stanu przedrzucawkowego i udaru mózgu. Mając pod sobą odpowiednią opiekę lekarską nie należy się tym jednak obawiać.
Migrena w ciąży: jakie terapie są dozwolone?
Samoleczenie jest zdecydowanie odradzane u kobiet w ciąży. Dotyczy to zarówno leków, jak i tzw. naturalnych środków leczniczych, takich jak olejki eteryczne czy suplementy diety. Porada lekarska jest absolutnie konieczna i niezbędna do podjęcia jakiegokolwiek leczenia.
Jakie leki są dozwolone w przypadku napadu migreny w czasie ciąży?
Jeśli chodzi o środki przeciwbólowe, do leczenia migreny najczęściej zaleca się paracetamol. Można go spożywać niezależnie od czasu trwania ciąży. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być stosowane doraźnie przed 22. tygodniem ciąży. Po tym czasie niesteroidowe leki przeciwzapalne są surowo zabronione.
Każde stosowanie leków, niezależnie od ich rodzaju, koniecznie musi być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli konieczne jest zastosowanie leku z rodziny triptanów (silne leki obkurczające naczynia krwionośne, które działają głównie na naczynia czaszkowe) i jego użycie jest zatwierdzone przez lekarza, zazwyczaj przepisywany jest sumatrypan. Jego działanie jest bowiem najlepiej sprawdzone i przebadane u kobiet w ciąży.
W przypadku napadu migreny w czasie ciąży, lepiej unikać ergotaminy. Może być ona odpowiedzialna za wady rozwojowe. Należy również unikać stosowania dihydroergotaminy, którego działanie w czasie ciąży nie jest dokładnie znane.
Migrena w ciąży: co zrobić, aby jej zapobiec?
Ataki migreny (z aurą lub bez) są wywoływane w szczególności przez następujące czynniki:
a. wahania emocjonalne (pozytywne lub negatywne),
b. przepracowanie i intensywny wysiłek fizyczny,
c. brak lub nadmiar snu,
d. zmiany w diecie (opuszczanie posiłków, objadanie się itp.),
e. ekspozycja sensoryczna (wystawienie na działanie silnego światła lub zapachu).
Zaleca się, aby osoby cierpiące na migrenę miały regularny harmonogram snu, nie opuszczały posiłków, były dobrze nawodnione, rozgrzewały się przed sesją sportową i unikały zbyt intensywnych zajęć sportowych. Zalecenia te dotyczą również kobiet w ciąży. W przypadku, gdy pojawią się objawy, wskazujące na migrenę należy bezwarunkowo udać się do lekarza.
Dodaj komentarz