krakow-ge73a6d018_1920

Dla wielu turystów Kraków to przede wszystkim Wawel i Rynek Główny. Warto jednak pamiętać, że w skład tego miasta wchodzi kilka wyjątkowych dzielnic, które mogą nas oczarować swym pięknem oraz różnorodnością. Jedną z nich jest Kazimierz – dzielnica będąca wymarzonym kierunkiem wycieczki dla każdego miłośnika kultury żydowskiej. Główną atrakcją są tu wspaniałe synagogi – niezwykłe pamiątki po krakowskich Żydach oraz unikalne perełki dawnej architektury. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Synagoga Stara

Tego zabytku w czasie wycieczki śladem krakowskich Żydów nie można pominąć. Synagoga Stara to jedna z najpiękniejszych i najstarszych bożnic w Europie, która zachwyca i swą historią, i piękną sylwetką. Istniejąca od XIV synagoga była świadkiem wielu burzliwych wydarzeń, przy czym okresem wyjątkowo wymagającym okazał się dla niej okres II wojny światowej. Na szczęście po zniszczeniach wojennych udało się przywrócić tej bożnicy piękny wygląd, a jej wnętrza odpowiednio zagospodarować. Dziś Stara Synagoga funkcjonuje jako Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a urządzona w niej wystawa pozwala turystom poszerzać wiedzę na temat historii krakowskich Żydów, ich wiary i kultury.

Synagoga Remuh

Synagoga Remuh zajmuje ważne miejsce na mapie żydowskiego Krakowa. Wzniesiona na przełomie XVI i XVII stulecia, do dziś jest miejscem, w którym regularnie odprawiane są nabożeństwa. Przy synagodze tej znajduje się kolejny ważny obiekt. To cmentarz Remuh, będący jedną z najstarszych nekropolii żydowskich na ziemiach polskich.

Synagoga Poppera

Kolejnym obiektem, któremu w czasie spaceru po ulicy Szerokiej warto się uważniej przyjrzeć, jest Synagoga Poppera. Swego czasu była ona jedną z najbogatszych bożnic na terenie Krakowa, dziś świetnie sobie radzi jako siedziba Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży. I choć jej wygląd, wskutek licznych prac i remontów, znacznie się zmienił w ostatnich latach, obiekt ten w dalszym ciągu zajmuje ważne miejsce na mapie żydowskiego Krakowa.

Synagoga Izaaka Jakubowicza

Synagoga Izaaka Jakubowicza to kolejna atrakcja, której w czasie wycieczki po żydowskim Krakowie nie można pominąć. Wzniesiona została już w XVII wieku. Niestety i ona poważnie ucierpiała w czasie II wojny światowej. Na szczęście udało się ją uratować przed całkowitym zniszczeniem. Dziś w jej murach ma swą siedzibę Centrum Edukacji Żydowskiej, znane jako organizator wielu ciekawych akcji, wystaw i projektów.

Synagoga Wysoka

Skąd wzięła się nazwa „Synagoga Wysoka”? Kto zajrzy do wnętrza tej bożnicy, ten zyska odpowiedź na to pytanie. W XVI-wiecznej synagodze stojącej przy ulicy Józefa czeka na zwiedzających unikalna sala modlitewna, której zwiedzenie każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń. Od 2005 roku w murach tej bożnicy można podziwiać ciekawe ekspozycje, które mają jeden cel – przybliżać turystom wiedzę na temat historii krakowskiego Kazimierza oraz tych, którzy żyli tu w okresie międzywojennym.

Synagoga Tempel

Kto wybierze się na spacer po ulicy Miodowej, ten będzie mógł się zetknąć z kolejną perełką krakowskiej architektury. Jest nią Synagoga Tempel, która została wzniesiona w stylu mauretańsko-renesansowym pod koniec XIX wieku. Dlaczego jest ona miejscem tak ważnym? Bo obecnie jest jedyną na świecie Synagogą Izraelitów reformowanych.

Synagoga Kupa

Synagoga Kupa jest kolejnym ciekawym zabytkiem z XVII wieku oraz ważną pamiątką po Krakowskich Żydach. Spory wpływ na jej powstanie miał miejscowy cech złotników, stąd też nazwa bożnicy. Warto jednak pamiętać, że w dziejach synagogi określaną ją też mianem synagogi „Ubogich” oraz „Szpitalnej”. Dlaczego? Wyjaśnienie jest proste – tuż przy tej bożnicy funkcjonował szpital, który w dziejach Kazimierza odegrał dość istotną rolę.

Kraków to miasto pełne zabytków, które swym wielokulturowym charakterem może zaskoczyć każdego. Jeśli chcemy poznać dzieje tutejszej społeczności żydowskiej, koniecznie powinniśmy się wybrać na tereny Kazimierza – dzielnicy, która wyjątkową atmosferą zachwyca do dziś.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *