Spis treści
Żyjemy w erze pracy zdalnej. Na taką formę wykonywania obowiązków służbowych decyduje się coraz więcej osób. Są wśród nich już nie tylko freelancerzy, czy osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, ale również spora rzesza pracowników etatowych. Firmy, chcąc ciąć koszty, rezygnują z wynajmu pomieszczeń biurowych i zatrudniają pracowników w ramach pracy zdalnej. Taka forma zatrudnienia ma wiele zalet, ale niestety to rozwiązanie nie jest także wolne od wad. Mamy większą swobodę wykonywania obowiązków i niejednokrotnie sami wybieramy czas pracy, ale to także na nas spoczywa urządzenie sobie odpowiedniej przestrzeni biurowej w domu i rozplanowanie obowiązków. Sprawdź, jak urządzić komfortowe domowe biuro w niewielkim mieszkaniu.
Gdzie najlepiej urządzić domowe biuro w mieszkaniu?
Mieszkasz w kawalerce lub niewielkim mieszkaniu dwupokojowym i wykonujesz pracę zdalną? Na niewielkim metrażu szczególnie istotne jest dobre zaprojektowanie przestrzeni oraz wybór odpowiednich mebli do pracy. Oczywiście, jeśli lubimy, to możemy wychodzić z naszej kawalerki na czas pracy i na przykład wykonywać swoje obowiązki w kawiarni czy miejscu do coworkingu. Niestety jednak nie jest to możliwe dla wszystkich. Po pierwsze dlatego, że takie rozwiązanie wiążę się z codziennym ponoszeniem dodatkowych kosztów, na co nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Po drugie nierzadko praca zdalna na przykład w kawiarni jest po prostu niewygodna. Jednym z powodów może być hałas w miejscu publicznym, a drugim brak odpowiedniej infrastruktury na przykład w postaci ergonomicznych, wygodnych i bezpiecznych dla kręgosłupa krzeseł do pracy.
Ponadto, czasami wykonywanie pracy w przestrzeni zewnętrznej nie jest możliwe z powodu czasowego zamknięcia kawiarni, czy choćby niesprzyjającej pogody, która zniechęca do wyjścia z domu z laptopem i niezbędnymi dokumentami. Jeżeli nawet lubimy czasami wyjść z pracą z naszych domowych czterech ścian, to jednak warto urządzić sobie w domu przyjazną przestrzeń do pracy, z której będziemy mogli zawsze wygodnie skorzystać. W przypadku małego mieszkania często pojawiają się trudności w wyborze miejsca na biuro. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest jego urządzenie w osobnym pomieszczeniu. Oddzielny pokój przeznaczony na gabinet zapewni nam ciszę i komfort pracy. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to domowe biuro możemy także z powodzeniem urządzić w salonie lub sypialni. Wystarczy odpowiednio zaaranżować te pomieszczenia. Do wyboru mamy wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym nasza praca będzie komfortowa i efektywna.
Domowe biuro w salonie lub sypialni
Nawet w jednopokojowej kawalerce, gdzie ten sam pokój musi pełnić funkcję salonu oraz sypialni jesteśmy w stanie urządzić przyjazną przestrzeń do pracy. Kluczem do sukcesu jest dobre zaprojektowanie pomieszczenia oraz wybór odpowiednich mebli. Biurko do pracy najlepiej ustawić pod ścianą. Wtedy nie będzie zabierać dużo miejsca, co jest szczególnie cenne w małych pomieszczeniach. Idealnym rozwiązaniem jest wybór ściany w pobliżu okna, co zdecydowanie zwiększy nasz komfort pracy ze względu na dostęp do naturalnego światła słonecznego, a także świeżego powietrza.
Jakie biurko wybrać do kącika pracy zdalnej w salonie lub sypialni? Najlepiej, aby mebel nawiązywał stylistyką oraz kolorem do pozostałych mebli w pomieszczeniu. Będą one wtedy tworzyć spójną całość. Zupełnie inne, odcinające się biuro, nie będzie wyglądać korzystnie. Może ono zaburzyć proporcje pomieszczenia i przytłaczać. Idealnie byłoby zakupić mebel z tej samej kolekcji co reszta wyposażenia wnętrza. Wybierzmy funkcjonalne biurko do pracy, czyli takie, które będzie pełnić kilka funkcji jednocześnie. Może to być na przykład mebel, który z obu stron na szuflady bądź szafki, gdzie będziemy mogli wygodnie przechowywać potrzebne w pracy dokumenty. Ułatwi to utrzymanie porządku i zlikwiduje konieczność szukania dodatkowego miejsca do umieszczenia wszystkich papierów.
Jeżeli pokój jest naprawdę bardzo mały, to niestety może się zdarzyć, że ustawienie w nim solidnego biurka z prawdziwego zdarzenia po prostu nie będzie możliwe. Może okazać się, że metraż pokoju jest tak niewielki, że na przykład biurko uniemożliwi rozłożenie na noc sofy do spania. Co zrobić w takiej sytuacji? Świetnym rozwiązaniem jest zakup składanego biurka, które po zakończeniu pracy składa się po prostu płasko przy ścianie. Zyskujemy wówczas wolną przestrzeń w pokoju, którą możemy dowolnie wykorzystać. Takie meble również są wysokiej jakości, bezpieczne, zdrowe oraz wygodne. Niestety jednak nie mają one przestrzeni do przechowywania, więc będziemy musieli wygospodarować ją gdzie indziej. W takim przypadku najlepszym wyjściem jest po prostu przechowywanie wszystkich potrzebnych do pracy dokumentów w segregatorach umieszczonych na półkach ściennych. Nie zajmują one przestrzeni podłogi, są bardzo ładne i praktyczne.
Poza biurkiem bardzo ważne jest oczywiście także ergonomiczne krzesło, które będzie zapewniać odpowiednie podparcie naszemu kręgosłupowi. Jego wielkość dopasujmy do naszych możliwości lokalowych. Jeśli miejsca jest naprawdę mało, to wybierzmy lekki i niewielki model. Ważne jest jednak to, by nie było to zwykłe krzesło składane, które nie jest najlepszym rozwiązaniem dla naszego kręgosłupa, jeśli pracujemy przez wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej. Kupmy porządny, bezpieczny dla zdrowia mebel. W przypadku braku miejsca na noc będziemy go po prostu przesuwać do przedpokoju lub przestrzeni kuchennej. Nasz salonowy czy sypialniany kącik do pracy zdalnej możemy również oddzielić od reszty pomieszczenia na przykład ozdobnym składanym parawanem, co z pewnością korzystnie wpłynie na nasz komfort pracy, jeśli w mieszkaniu przebywają również inni domownicy.
Domowe biuro w małym pokoju
Osobny gabinet do pracy zdalnej to najlepsze z możliwych rozwiązań, jeśli chodzi o urządzanie przestrzeni do pracy w domowym zaciszu. Prywatność, cisza i komfort pracy w oddzielnym pomieszczeniu są nie do przecenienia. Wykonywanie swoich obowiązków służbowych w takich warunkach sprzyja koncentracji uwagi i korzystnie wpływa na tempo pracy. Jeśli to więc możliwe, nie wahajmy się i urządźmy domowe biuro w osobnym pomieszczeniu w formie gabinetu do pracy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zdecydowanie się na postawienie ścianki działowej i wydzielenie osobnej, niewielkiej przestrzeni biurowej z większego pokoju. Skorzystajmy z tej opcji, jeśli pozwala na to metraż i musimy wykonywać pracę w godzinach, gdy w mieszkaniu przebywają także inne osoby.
Jak urządzić domowy gabinet do pracy? Nie jest to wcale trudne, nawet jeśli pomieszczenie jest małe. Do dyspozycji mamy cały pokój, więc nie musimy martwić się o dostosowanie przestrzeni roboczej do innych funkcji pełnionych jednocześnie przez pomieszczenie. Podobnie jak w przypadku kącika do pracy zdalnej w salonie lub sypialni, także w osobnym gabinecie będziemy potrzebować dobrej jakości biurka oraz krzesła. Tutaj jednak nie musimy już rozważać zakupu składanego biurka. Wybierzmy więc komfortowy funkcjonalny mebel wyposażony we wszystkie akcesoria i udogodnienia, których będziemy potrzebować. Bardzo ważne jest dopasowanie wysokości biurka do naszego wzrostu. Świetnym rozwiązaniem jest na przykład mebel o regulowanej wysokości. Możemy przy nim pracować nie tylko w tradycyjny sposób, czyli siedząc na krześle, ale również na stojąco. Kilkukrotna zmiana pozycji podczas pracy niewątpliwie wpłynie korzystnie na zdrowie naszego kręgosłupa i na nasze samopoczucie. Do biurka dobierzmy komfortowe krzesło biurowe z regulowaną wysokością, regulowanym oparciem oraz wygodnymi oparciami na ręce. W osobnym pomieszczeniu biurowym możemy także ustawić dodatkowe meble do przechowywania dokumentów i akcesoriów do pracy. Mogą to być na przykład szafki, komoda czy regał z półkami. Wybierzmy takie rozwiązanie, które będzie dla nas najwygodniejsze i najbardziej praktyczne. Pamiętajmy jednak, aby nie zagracać zanadto przestrzeni. Oczywiście także podczas urządzania osobnego gabinetu do pracy zdalnej, warto ustawić biurko możliwie blisko okna, aby móc w ciągu dnia korzystać w jak największej mierze z korzystnego dla wzroku naturalnego światła słonecznego.
O czym pamiętać podczas urządzania domowego biura?
Niezależnie od tego, czy urządzamy domowe biuro do pracy zdalnej w sypialni, salonie czy w osobnym pomieszczeniu, powinniśmy zawsze zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.
- Stanowisko do pracy musi być dopasowane do naszego wzrostu oraz wagi. To bardzo ważne nie tylko dla komfortu pracy, ale przede wszystkim dla zdrowia kręgosłupa,
- Musimy zapewnić sobie dobre oświetlenie w czasie pracy przy komputerze. W letnie miesiące, gdy słońce szybko wstaje i późno zachodzi, często w ciągu dnia wystarczające okazuje się naturalne oświetlenie, jednak w okresie jesienno-zimowym absolutnie niezbędne jest korzystanie z dodatkowego źródła światła. Jest ono potrzebne także wtedy, gdy pomieszczenie, w którym znajduje się nasze domowe biuro, jest dosyć ciemne, ponieważ okno wychodzi ono na północ.
Wybierzmy więc dobrej jakości jasną lampę, którą możemy postawić bezpośrednio na biurku lub obok niego na podłodze. Wybierając miejsce na oświetlenie, pamiętajmy, że lampa przy stanowisku pracy osoby praworęcznej powinna stać po lewej stronie, a w przypadku osoby leworęcznej po prawej stronie.
- Zawsze przed rozpoczęciem pracy, a następnie kilka razy w ciągu dnia przewietrzmy dokładnie nasze domowe biuro. W dusznym pomieszczeniu będzie nam trudno się skoncentrować.
- Jeśli mamy jakieś problemy z narządem ruchu na przykład zwyrodnienia kręgosłupa, przed wyborem biurka oraz krzesła do pracy, warto poradzić się fizjoterapeuty, który doradzi nam nie tylko odpowiedni mebel, ale także pokaże kilka prostych ćwiczeń, które warto wykonywać codziennie podczas przerw w pracy, aby ulżyć kręgosłupowi.
Oczywiście przy wielogodzinnej pracy na komputerze warto skorzystać także z porady lekarza okulisty. Ponadto, jeśli cierpimy na jakieś inne dolegliwości lub choroby przewlekłe, to również zasięgnijmy porady specjalisty. Podejmując pracę na etacie, przechodzimy wstępne badania lekarskie, a także szkolenie BHP po to, by nasza praca była bezpieczna i komfortowa. Niestety często prowadząc własną działalność lub będąc freelancerem, zapominamy odpowiednio zadbać o swoje zdrowie w pracy. Warto więc zwrócić na to uwagę.
Pamiętajmy o tym, że nasze domowe biuro powinno przede wszystkim być komfortowe. Bardzo ważne jest zapewnienie sobie takich warunków pracy, które będą bezpieczne dla naszego zdrowia, ale także będą sprzyjały koncentracji, dzięki czemu będziemy mogli sprawnie i bez przeszkód wykonywać swoje obowiązki. W większości przypadków praca zdalna, to praca przy komputerze. Wielogodzinne siedzenie przed ekranem nie jest obojętne dla naszego organizmu. Zdrowie kręgosłupa zapewnią wysokiej jakości ergonomiczne meble (krzesło i biurko), a oczy ochronią specjalne okulary z powłoką do pracy przy komputerze. Warto z nich skorzystać, nawet jeśli nie mamy wady wzroku. Wówczas wybieramy po prostu szkła o zerowej mocy.
Dodaj komentarz