Spis treści
Zwykle przygotowując ciasto zależy nam nie tylko na jego smaku, ale również efektownym wyglądzie. Piekąc słodkości w domu, warto poświęcić chwilę na ich dekorację. Nawet najpyszniejsze babeczki nie będą aż tak smaczne, jeśli ich wygląd będzie odstraszający, natomiast słodkie rumiane placki oblane kolorowymi polewami zachwycą każdego gościa. Jak przygotowywać przepiękne wypieki i jak ozdabiać ciasta?
Różne sposoby dekoracji wypieków
Surowe ciasto drożdżowe, kruche czy piernikowe należy posmarować rozmąconym całym jajkiem lub tylko żółtkiem przed włożeniem do piekarnika. Babki i placki warto posypać kruszonką albo makiem, a ciasta kruche – orzechami, cukrem kryształem, migdałami czy rodzynkami. W każdym z tych przypadków należy wcześniej posmarować ciasto jajkiem. Serniki i szarlotki dekoruje się przeważnie paskami kruchego ciasta, układając je na nadzieniu w kratkę. Wypiek posypywany jest z wierzchu cukrem pudrem, polewany polewą lub lukrowany. Torty można dekorować poprzez układanie na ich powierzchni różnych figur geometrycznych lub wzorów przygotowanych z takich składników jak migdały, orzechy, suszone lub świeże owoce czy konfitury. Niektórzy także usypują na nich różne wzory za pomocą odpowiednich wzorników, używając do tego celu startą czekoladę, kakao, orzechy czy palone migdały. Torty podobnie jak mazurki i pierniki, można lukrować, oblewać polewą lub smarować pomadą. Jaki rodzaj dekoracji ciasta wybrać i co warto o nich wiedzieć?
Polewa
Należy wiedzieć, że polewą nazywa się masę, która jest sporządzona na gorąco z syropu z dodatkiem środków zapachowych i barwiących, na przykład czekolady czy kakao. W trakcie gotowania roztworu należy przeprowadzać tzw. próbę na nitkę, zanurzając widelec w syropie. Jeżeli po wyjęciu widelca ciągną się za nim „nitki” syropu, wówczas oznacza to, że ma on prawidłową gęstość. Trzeba bardzo uważać, aby nie gotować zbyt długo masy, ponieważ powstanie wtedy tzw. kasza, której konsystencji często nie będziemy mogli już niestety naprawić. Również w przypadku kiedy syrop będziemy gotować za krótko, ciężko będzie uzyskać pożądaną konsystencję. Dlatego też próbę „na nitkę” trzeba ciągle powtarzać od drugiej minuty od zagotowania, czyli od momentu, kiedy na powierzchni syropu zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Gotową miksturę po zestawieniu z płomienia i przestudzeniu należy wyrabiać drewnianą łopatką do białości, po czym dodać pozostałe składniki i całość porządnie wymieszać.
Lukier
Przygotowuje się go na zimno poprzez ucieranie składników w kamiennej misce. Do masy lukrowej należy przygotować cukier puder, wodę i olejek aromatyczny. Co ciekawe, niektóre lukry przygotowywane są również z cukru pudru i białka oraz dodatków zapachowych. Biała delikatna masa idealnie sprawdzi się jako dekoracja świątecznego makowca czy rumianej babki drożdżowej.
Pomada
Masę przygotowuje się w podobny sposób jak polewę. Do pomady po ostudzeniu dodawany jest jednak jeszcze tłuszcz – zwykle będzie to margaryna lub masło. Następnie całość miksowana jest na gładką masę i rozprowadzana po cieście.
Jak polukrować ciasto?
Ostudzony wypiek, na przykład mazurka czy piernika, należy położyć na specjalnej siatce albo deseczce, o odpowiedniej wielkości. Następnie ciasto oblewane jest lukrem. Płynną masę można rozprowadzić szerokim nożem w taki sposób, aby spływała delikatnie na boki. Aby lukier szybko zastygł, ciasto można wstawić na parę minut do ciepłego piekarnika. Wystarczy nie więcej niż 5 minut. Ostatni punkt nie jest jednak obowiązkowy, polewa zastygnie również bez podgrzewania.
Wykorzystując polewę jako dekorację mazurków czy tortów, na ostudzony wypiek wylewa się szybko ciepłą masę, rozprowadza ją nożem maczanym w gorącej wodzie i odstawia w chłodne miejsce w celu zastygnięcia. Żeby powierzchnia była bardziej błyszcząca, można pokryć ją dwa razy ciepłą rozrzedzoną polewą, a następnie schłodzić. Po ostygnięciu można przystąpić do dekorowania wypieku.
Dekoracja ciast nie tylko nadaje wypiekom estetyczny efekt, ale również wpływa na smak słodkości. Ozdabianie wcale nie jest trudne i zajmuje bardzo mało czasu, dlatego warto poznać różne techniki dekoracyjne i doszlifować swoje umiejętności cukiernicze.
Dodaj komentarz