Jak szybko i niedrogo odświeżyć wynajęte mieszkanie

Mieszkania do wynajęcia bywają w różnym stanie. Niektóre są pięknie odnowione i umeblowane, inne wymagają odświeżenia i nie ma w nich żadnych mebli lub są tylko te bardzo podstawowe. Wynajem nieumeblowanego mieszkania jest tańszy niż takiego z pełnym wyposażeniem, dlatego wiele osób wybiera właśnie tę opcję. Samodzielne umeblowanie wynajmowanego mieszkania wcale nie musi być drogie. Kierując się kilkoma prostymi zasadami, urządzisz je ładnie, funkcjonalnie i niedrogo.

Mieszkania na wynajem z reguły nie są w złym stanie technicznym, a wymagają jedynie odświeżenia. Nie potrzeba do tego ani ekipy remontowej, ani dużych nakładów finansowych. Możesz samodzielnie odmalować ściany i przeprowadzić drobne naprawy. Sprawdź, jak dostosować wynajmowane mieszkanie do swoich potrzeb.

Jak szybko i niedrogo odświeżyć wynajęte mieszkanie?

Mieszkania do wynajęcia nie zawsze są po remoncie. Przekłada się to na cenę wynajmu. Często te, które wymagają samodzielnego odświeżenia, są dużo tańsze, a naprawdę niewielkim kosztem możemy doprowadzić je do bardzo dobrego stanu.

Krok 1: Sprzątanie.

Wynajęte puste mieszkanie należy przede wszystkim gruntownie posprzątać, zanim przystąpimy do jego meblowania. Umyjmy podłogi i wyczyśćmy kaloryfery. Jeśli na ścianach są większe zabrudzenia, to również powinniśmy je umyć przed przystąpieniem do malowania.

Krok 2: Naprawa drobnych usterek.

Sprawdźmy wszystkie żarówki – wymieńmy tylko te przepalone lub zainwestujmy w wymianę wszystkich na energooszczędne. Jeśli w ścianach są jakieś niewielkie ubytki lub pęknięcia, to teraz jest dobry moment na ich naprawę. Nie jest to trudne ani kosztowne. Wystarczy kupić w markecie budowlanym najmniejsze opakowanie zaprawy gipsowej i szpachelkę. Przygotowujemy zaprawę zgodnie z zaleceniami producenta i nanosimy na uszkodzone miejsca.

Krok 3: Malowanie ścian.

Ściany w wynajmowanym mieszkaniu najlepiej pomalować na jasny neutralny kolor na przykład biały, delikatny ciepły beż lub jasna szarość. Jeśli zdecydujemy się na ciemne i mocno nasycone kolory, to będzie nam o wiele trudniej przywrócić ściany do stanu pierwotnego, gdy będziemy się wyprowadzać.

Pamiętajmy, że zanim przystąpimy do malowania mieszkania, koniecznie powinniśmy zapytać właściciela, czy wyraża zgodę na zmianę koloru ścian.

Do pomalowania mieszkania będziemy potrzebować jedynie wiaderka farby (pojemność zależy od metrażu mieszkania), dużego wałka i pędzla. Warto kupić wałek teleskopowy na długim kiju, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy potrzebować drabiny podczas malowania sufitów oraz górnych części ścian.

Jak umeblować wynajęte mieszkanie?

Jeśli w wynajętym przez nas mieszkaniu są podstawowe meble takie jak stół, kanapa czy szafa, to wystarczy tylko dobrać kilka praktycznych i ładnych dodatków, aby nasze gniazdko nabrało charakteru. Wydamy mniej, jeśli my sami lub ktoś z naszej rodziny potrafi szyć. W takim przypadku wystarczy kupić w pasmanterii lub hurtowni końcówki materiałów, które są w bardzo promocyjnych cenach. Uszyjemy z nich ozdobne poduszki, przykrycie na łóżko lub sofę, obrus, zasłonki oraz firanki. Nie martwmy się też, jeżeli nie umiemy szyć. Niedrogie, a bardzo atrakcyjne dodatki do wnętrz znajdziemy w dyskontach odzieżowych, marketach budowlanych oraz sklepach z wyposażeniem wnętrz.

Nieco większy wydatki czeka nas, gdy musimy umeblować mieszkanie od zera. Nie przejmujmy się jednak. Nawet dysponując niewielkim budżetem, możemy ładnie i praktycznie zagospodarować przestrzeń.

Przy wyborze i zakupie mebli do wynajmowanego mieszkania kierujmy się kilkoma prostymi zasadami:

1. Zastanów się, co będzie Ci potrzebne.

Warto dobrze przemyśleć, jakich mebli potrzebujemy. Z pewnością będzie to mebel do spania w postaci łóżka lub rozkładanej sofy, a także duża szafa i komoda do przechowywania ubrań, oraz stół i krzesła bądź fotele. Będziemy też potrzebować choćby kilku szafek w kuchni oraz szafki lub koszyka na kółkach do łazienki.

2. Meble wybieraj rozsądnie.

Podczas przeprowadzki chcesz zabrać ze sobą wszystkie meble? Jeśli tak, to zdecydowanie warto zainwestować w te lepszej jakości. Masywniejsze i trwalsze meble nie zniszczą się przez lata. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że są ciężkie i ich transport będzie wymagał większego zaangażowania.

Z kolei, jeżeli nie chcesz zabierać mebli podczas wyprowadzki lub po prostu nie dysponujesz aktualnie zbyt dużymi zasobami finansowymi, to warto poszukać lekkich niedrogich mebli o niedużych gabarytach. Ich ogromną zaletą już również duża mobilność – można je łatwo przestawić, a także przetransportować do innego mieszkania przy przeprowadzce.

3. Zaoszczędź na meblach.

Jest kilka sprytnych sposobów, aby sporo zaoszczędzić na meblach:

  • wybieraj meble z ekspozycji – są one z reguły o wiele tańsze,
  • poszukaj mebli w antykwariatach, na pchlich targach oraz na aukcjach internetowych; w takich miejscach bardzo często za niewielkie pieniądze można znaleźć prawdziwe perełki; nie obawiaj się kupować używanych mebli – nawet jeśli są lekko podniszczone, to szybko i łatwo poprawisz ich wygląd,
  • wybieraj meble z łatwych do czyszczenia materiałów, abyś mógł w każdej chwili samodzielnie je odświeżyć bez konieczności korzystania z kosztownych usług prania tapicerki,
  • poszukaj mebli za darmo – wiele osób wystawia na portalach ogłoszeniowych informacje o tym, że odda używane meble za darmo lub za symboliczną złotówkę; bardzo często także meble w dobrym stanie można znaleźć w wyznaczonych miejscach przy osiedlowych śmietnikach; nie wstydźmy się chodzić i szukać – często wystawione tam meble nie są zniszczone i po drobnym odświeżeniu mogą bez problemu posłużyć nam jeszcze przez kilka lat.

Jakość instalacji w mieszkaniu

Zanim zdecydujesz się na wynajem mieszkania, które wymaga odświeżenia i umeblowania, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Najważniejsze jest sprawdzenie, czy wszystkie instalacje są sprawne. Dzięki temu nasze zdrowie będzie bezpieczne i nie będziemy narażeni na dodatkowe trudności i koszty związane z większymi awariami. Przede wszystkim, jeśli w mieszkaniu jest piecyk gazowy, to zapytaj o jego wiek i poproś o okazanie aktualnego zaświadczenia o przeglądzie. Koniecznie sprawdź, także ciśnienie wody w kranach oraz sprawność wodomierzy.

Kolejną ważną kwestią są sprawne termostaty przy kaloryferach oraz szczelność okien, ponieważ przekłada się to realnie na wysokość rachunków za ogrzewanie. Tutaj bardzo ważny jest też ogólny stan budynku. Mieszkania na wynajem szukajmy w odnowionych i ocieplonych budynkach o dobrym stanie technicznym. W starych zaniedbanych blokach lub domach z kiepską termoizolacją mieszkania szybko wychładzają się zimą, a koszty ich ogrzewania są wysokie.

Nie zapominajmy również o sprawdzeniu, czy w kontaktach jest prąd i czy światła we wszystkich pokojach działają. Zapytajmy też, gdzie znajdują się korki w razie awarii prądu. Na koniec sprawdźmy prawidłowe działanie wszelkich dodatkowych drobnych sprzętów takich jak domofon, dzwonek do drzwi czy mechanizm zasłaniania i odsłaniania rolet zewnętrznych.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *