pexels-tara-winstead-7123601

Przeglądając w sklepach półki uginające się od olbrzymich ilości produktów spożywczych dla dzieci, łatwo dostać oczopląsu i się w tym wszystkim pogubić. Jeżeli i Ty odczuwasz ten dziwny stan zagubienia, gdy starasz się wybrać dla swoich maluchów to, co najlepsze, ten tekst na pewno rozjaśni ci pewne kwestie w głowie i wskaże właściwy zakupowy kierunek, w jakim warto podążać.

Czytaj składy

Niełatwo ocenić składy produktów, gdy nie ma się zbyt dużej wiedzy w zakresie zasad zdrowego odżywiania, jednak nauka czyni mistrza. Im więcej będziesz interesować się tym obszarem, tym z czasem łatwiej będzie Ci poruszać się wśród tego typu asortymentu i sprawdzać jego jakość. Dobre produkty dla dzieci muszą mieć właściwy dla nich rozkład poszczególnych substancji odżywczych. Nie da się powiedzieć, jak ma on konkretnie wyglądać. Zależy to w głównej mierze od wieku dziecka i tego, na jakim etapie rozwoju się ono znajduje. Wszystko musisz dopasować do swojego malucha. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, poradź się dietetyka, pediatry albo zwykłego lekarza rodzinnego.

Postaw na sprawdzone marki

Większe i popularniejsze marki raczej nie dopuszczają do tego, by wypuszczać na rynek tzw. “buble”, które mogłyby zrazić do nich klientów. Nie bez powodu pewne firmy łączone są z jakością. Zazwyczaj naprawdę dbają o wybór dobrych składników – mogą sobie też na to pozwolić, dzięki temu, że sporo zarabiają na wyrobionej marce i renomie. Jeżeli masz do wyboru dwa podobne produkty spożywcze dla dzieci, tyle że wyprodukowane przez dwie inne firmy, zwykle bezpieczniej będzie sięgnąć po ten artykuł, który wyszedł spod rąk znanego koncernu, a nie takiego, o którym nikt nigdy nie słyszał.

Nie ufaj zbytnio reklamom

Ta zasada teoretycznie powinna być już wszystkim znana, ale i tak nie zaszkodzi o niej wspomnieć. Jest absolutnie kluczowa i to zarówno w przypadku kupowania produktów spożywczych dla dzieci, jak i wszelkich innych wyrobów. Również i tych kierowanych do dorosłych już konsumentów. Reklamy tworzone są po to, by sprzedać. Trzeba zdać sobie sprawę z ich przeznaczenia oraz ich nie do końca czystych intencji. Spoty tworzone są tak, by działać na emocje, uczucia i najgłębsze pragnienia klientów. Będą więc przekonywać Cię do tego, że to właśnie bez tego jednego wyjątkowego produktu Twoje dziecko na pewno nie będzie zdrowe, nie będzie szczęśliwe i nie będzie prawidłowo się rozwijać. A czy jest to prawda? Oczywiście nie. Nie ma zresztą takich produktów spożywczych dla dzieci, których nie dałoby się zastąpić czymś innym. 

Uważaj na dodatki

Ten podpunkt powinien pojawić się pod jednym ze wcześniejszych akapitów, albowiem tyczy się on sprawdzania składu artykułów. Wiesz już, że produkty spożywcze dla dzieci trzeba analizować pod kątem tabeli wartości odżywczych. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, aby dokładnie sprawdzać ich zawartość i interesować się w szczególności tymi substancjami, które niekoniecznie w tym produkcie powinny się znaleźć. Będą to konserwanty, aromaty i barwniki – oczywiście wszystkie te o sztucznym pochodzeniu, naturalny aromat zwykle nie jest niczym złym. Uważać trzeba także na cukier i wszelakie inne słodziki oraz sól, która w nadmiernych ilościach zawsze będzie szkodzić.

Czytaj dokładnie oznaczenia

Producenci pomagają wybrać produkt odpowiedni dla dzieci w konkretnym wieku. Zazwyczaj na opakowaniach różnych wyrobów bez trudu znajdziesz informacje o tym, do kogo tak dokładnie są one kierowane. Oznaczenia będą wskazywać na to, że produkty spożywcze dla dzieci będą bezpieczne dla maluchów w wieku na przykład sześciu, dziesięciu czy dwunastu miesięcy. Jeżeli takich oznaczeń w ogóle nie znajdujesz, najprawdopodobniej wyrób będzie odpowiedni dla starszych już dzieci, dlatego też nie należy go podawać najmłodszym, czyli niemowlakom.

Trzymaj się powyższych zasad, a zakupy spożywcze od tej pory na pewno staną się nieco prostsze. Z czasem zaczniesz intuicyjnie wybierać te produkty, które dla dzieci rzeczywiście są warte Twojej uwagi. I będą najlepsze dla dziecka!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *