Wznoszony etapami od XIII stulecia, już w 1920 roku otrzymał tytuł bazyliki. Kościół św. Franciszka z Asyżu jest jedną z najstarszych budowli wzniesionych z cegły, jakimi może się pochwalić Kraków, a także cennym zabytkiem sztuki, którego w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Z jakimi zabytkami można się spotkać w tym miejscu?
Dzieje kościoła franciszkańskiego
Historia tego kościoła ściśle związana jest z historią zakonu franciszkańskiego w Krakowie. Pierwsi bracia z tego zgromadzenia trafili do Krakowa w latach 30. XIII wieku, a inicjatorem utworzenia ich klasztoru na terenie Starego Miasta był książę Henryk Pobożny. Warto jednak pamiętać, że kościół oraz zabudowania klasztorne są już fundacją księcia Bolesława Wstydliwego, który wraz ze swą siostrą błogosławioną Salomeą został pochowany w tejże świątyni.
Wznoszony od XIII stulecia kościół zmienił w ciągu wieków swój wygląd. Wiadomo, że pierwotna budowla wzniesiona została na planie krzyża greckiego, do którego w drugiej połowie XIII wieku dobudowano zakrystię. W XV wieku kościół został znacznie rozbudowany, dzięki czemu przekształcił się w dwunawową świątynię. Pożary, które nękały Kraków przed wiekami oraz zniszczenia, spowodowane m.in. najazdem szwedzkim, stały się przyczyną przeprowadzenia wielu ważnych prac związanych z kościołem św. Franciszka z Asyżu. Efektem konserwacji było pojawienie się wielu akcentów typowych dla sztuki barokowej (w XVII wieku) oraz neogotyckiej (w XIX wieku). Dzięki tym pracom współczesny kościół franciszkański w Krakowie jest potężną budowlą, która składa się z prezbiterium, transeptu, nawy oraz trzech kaplic. Jest też miejscem, w którym ujrzeć można wiele cennych zabytków sztuki sakralnej, pochodzących z różnych okresów historycznych. Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego kościoła?
Najcenniejsze zabytki – co warto zobaczyć w kościelnym wnętrzu?
Cennych zabytków, którym w trakcie zwiedzania tej świątyni warto się uważniej przyjrzeć, jest wiele. Ciekawie prezentuje się ołtarz główny, wykonany w latach 60. XIX wieku dzięki fundacji Zofii Potockiej. Umieszczony w nim obraz również pochodzi z XIX wieku. Przedstawia on „Glorię św. Franciszka” i jest dziełem Gerharda Flatza. W prezbiterium wyróżnia się też płyta, która upamiętnia księcia Bolesława Wstydliwego. Wykonana według projektu Jana Matejki, bez wątpienia jest jedną z ciekawszych pamiątek z XIX stulecia. W prezbiterium zachwycają też ciekawe witraże Wyspiańskiego, na których przedstawiono m.in. postać św. Franciszka oraz bł. Salomei. Dziełem Wyspiańskiego są też polichromie znajdujące się w prezbiterium. Przedstawiają one m.in. Matkę Bożą z Dzieciątkiem, św. Michała Archanioła oraz scenę strącenia aniołów. W tej części kościoła uwagę przyciągają również obrazy, na których przedstawiono najważniejszy wydarzenia zakonu św. Franciszka. Ciekawe polichromie, będące dziełem Tadeusza Popiela, można też podziwiać w nawie głównej. I tu upamiętniono patrona świątyni, przedstawiając najważniejsze wydarzenia z jego życia. Nawę główną zdobią też obrazy Władysława Rossowskiego, choć największym zainteresowaniem cieszy się witraż „Bóg Ojciec”, będący jednym z najważniejszych dzieł Stanisława Wyspiańskiego.
Piękne kaplice w kościele św. Franciszka
Kaplice, które można zobaczyć w krakowskim kościele św. Franciszka, również mają się czym pochwalić. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w ich przypadku? Kaplicą, której turyści poświęcają najwięcej czasu, jest kaplica błogosławionej Salomei. To tu spoczywają jej szczątki, tu również można zobaczyć niewielką trumienkę ze szczątkami księcia Bolesława Wstydliwego. Wiele ciekawych dzieł sztuki można też ujrzeć w kaplicy Męki Pańskiej. Jednym z nich jest XVII-wieczna figura Chrystusa Bolesnego, która umieszczona została w barokowym ołtarzu głównym. Warto tu również zwrócić uwagę na stacje Męki Pańskiej wykonane przez Józefa Mehoffera oraz na pomnik-relikwiarz błogosławionej Anieli Salawy. W kaplicy też można zobaczyć współczesne witraże oraz kopię Całunu Turyńskiego. W XIX-wiecznej kaplicy Matki Bożej Bolesnej, wyodrębnionej z części klasztornych krużganków, można zobaczyć m.in. ciekawe polichromie, których współautorem był sam Jan Matejko. W kaplicy tej znajduje się również barokowy ołtarz, w którym umieszczony został cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej – Smętnej Dobrodziejki Krakowa.
Kościół św. Franciszka z Asyżu bez wątpienia jest jednym z najciekawszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Kraków. W czasie wycieczki po krakowskiej starówce koniecznie trzeba zajrzeć do jego wnętrza. To cenny przykład budowli sakralnej, która oczaruje i wiernych, i tych, którzy chcą się spotkać z dziełami znanych polskich artystów.
Dodaj komentarz