Spis treści
Do codziennej diety warto włączać różne ziarna, nasiona i orzechy, ponieważ te naturalne produkty zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych. Nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie nasiona muszą zapewnić młodej siewce wszystko, co jej potrzebne do rozwoju, zanim roślinka wytworzy system korzeniowy i zacznie pobierać pokarm z ziemi.
Znane wszystkim, a zwykle niedoceniane, pestki z dyni potrafią dostarczyć naszym organizmom ogrom minerałów, witamin i innych cennych substancji naturalnych. Warto więc bliżej przyjrzeć się ich właściwościom prozdrowotnym.
Mnóstwo minerałów i witamin pomaga odżywić organizm
Pestki z dyni zawierają masę łatwo przyswajalnych minerałów. To szczególnie istotne, ponieważ niedobór niezbędnych makro- i mikroelementów źle wpływa na stan odżywienia i kondycję organizmu. W tych pożytecznych nasionach znajdziemy m.in. cynk, miedź, fosfor, magnez, mangan i żelazo w łatwo przyswajalnej formie. To również cenne źródło witaminy B2, K oraz kwasu foliowego.
Wysoka zawartość antyoksydantów pomaga zwalczać wolne rodniki
Wysoka zawartość antyoksydantów w pestkach pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają tkanki i prowadzą do rozwoju chorób. Antyoksydanty pomagają łagodzić stany zapalne, wywołane przez wolne rodniki i chronią komórki przed ich destrukcyjnym działaniem. Regularne spożywanie antyoksydantów zmniejsza ryzyko zapadnięcia na raka, zaburzenia systemu immunologicznego oraz wiele z tzw. chorób cywilizacyjnych.
Uważa się, że stan zapalny, spowodowany przez zanieczyszczenia środowiska naturalnego i dietę opartą o wysoko przetworzone produkty o niskiej wartości odżywczej, stanowi jeden z czynników powodujących rozwój wielu zaburzeń, zwłaszcza tych związanych z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego. Znaczący wkład mają tu właśnie wolne rodniki, warto więc z nimi walczyć. Wprowadzenie do codziennej diety naturalnych pokarmów bogatych w antyoksydanty, to znakomity sposób na poprawę zdrowia.
Naturalne związki wzmacniają układ krążenia i moczowy
Pestki z dyni korzystnie wpływają na układ moczowy, łagodząc objawy związane z łagodnym przerostem prostaty i nadmierną aktywnością pęcherza moczowego. Wprawdzie pestki nie zastąpią leczenia, ale jeśli regularnie włącza się je w dietę, często można zaobserwować wyraźną różnicę w samopoczuciu i zmniejszenie uciążliwych symptomów.
W pestkach z dyni występuje dużo naturalnych i zdrowych tłuszczów. To dobra wiadomość, gdyż olejek z pestek dyniowych pomaga obniżać poziom złego cholesterolu, ciśnienie krwi oraz zawartość cukru we krwi. Regularne jedzenie pestek pomaga więc dbać o serce i układ krążenia.
Wysoka zawartość błonnika wspomaga układ trawienny
Osoby, które starają się wzbogacić swoją dietę w błonnik, powinny uwzględnić pestki z dyni w diecie. Wysoka zawartość błonnika pomaga w regulacji pracy układu trawiennego i stymuluje prawidłową perystaltykę jelit, przeciwdziałając w ten sposób zaparciom. Ponieważ w przetworzonej żywności nie ma go wiele, warto wzbogacać swoją dietę w naturalne źródła tego cennego składnika.
Pestki z dyni pomagają walczyć z bezsennością
Schrupanie garści pestek dyniowych kilka godzin przed snem pomaga walczyć z bezsennością i poprawia jakość snu. Ta cenna właściwość pestek wynika z wysokiej zawartości cynku i magnezu w nasionach. Pestki dyniowe stanowią także bogate źródło tryptofanu, ważnego aminokwasu, który w organizmie zostaje przetworzony na serotoninę, a potem – melatoninę. Ten ważny hormon pomaga w regulacji cyklu snu.
Dyniowe pestki zwiększają męską potencję
Na koniec długiej listy prozdrowotnych właściwości pestek z dyni mamy znakomitą wiadomość dla panów. Dzięki wysokiej zawartości cynku i antyoksydantów niepozorne pestki z dyni zwiększają poziom testosteronu w organizmie mężczyzny i poprawiają jakość jego nasienia, chroniąc ją przed wpływem szkodliwych czynników. Warto więc włączyć do codziennych posiłków dyniowe pestki, aby poprawić płodność.
Te cenne nasiona zawierają mnóstwo minerałów i witamin, antyoksydantów oraz zdrowych tłuszczów, Aby jak najlepiej przyswajać odżywcze składniki z pestek dyniowych, należy przed spożyciem namoczyć je w wodzie na kilka godzin. Dzięki temu zmniejszy się poziom kwasu fitynowego – substancji, która zapobiega kiełkowaniu w suchych warunkach i ogranicza wchłanianie minerałów z pokarmu.
Nasiona z dyni można dodawać do sałatek, musli, chleba, albo po prostu wyjadać je luzem jako przekąskę. Warto już dzisiaj zacząć korzystać z tego daru natury – organizm nam za to podziękuje!
Dodaj komentarz