Spis treści
Choć na teren tego parku krajobrazowego masowa turystyka jeszcze nie dotarła, grono jego miłośników konsekwentnie się poszerza. Nic w tym dziwnego – Dłubniański Park Krajobrazowy to piękne krajobrazy, wspaniała przyroda oraz zabytki, których losy z pewnością warto lepiej poznać. Co czeka na tych, którzy postawią na wycieczki po tej części kraju? Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Kilka słów o Dłubniańskim Parku Krajobrazowym
Malownicza Dolina Dłubni to wyjątkowy obszar, który zachwyca przyrodniczym i kulturowym dziedzictwem. Młyny, tartaki i zabytkowe dwory, cenne zabytki sakralne oraz źródła i wapienne ostańce – oto atrakcje, które przyciągają na teren Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego wielu turystów. Park ten zajmuje powierzchnię niespełna 11 tysięcy hektarów, przy czym tylko 18% tej powierzchni zajmują lasy. Główną atrakcją na terenie parku jest Dłubnia – rzeka, której dolina każdego z nas może oczarować swym unikalnym pięknem.
Budowa geologiczna parku
Dolina Dłubni oraz otaczające ją tereny mogą się pochwalić ciekawą budową geologiczną. Obszar ten zbudowany jest z osadów permskich, triasowych, jurajskich i kredowych, choć pod nimi można znaleźć również osady dewońskie i karbońskie. Piaski, lessy i gliny to kolejne osady, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po tej części Jury. Budowa geologiczna sprawia, że Dolina Dłubni zachwyca i malowniczą rzeźbą terenu, i pięknymi przełomami. Nie brak tu również obszarów, które są wyjątkowo atrakcyjne dla tych, których fascynuje geomorfologia. W dolinie Dłubni można znaleźć kilkadziesiąt źródeł, przy czym te najciekawsze znajdują się w Ściborzycach, w Maszkowie oraz w Iwanowicach. A sama rzeka Dłubnia? Jest ona lewym dopływem Wisły, z którą to rzeką łączy się na terenie Krakowa.
Szata roślinna parku
Szata roślinna Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego prezentuje się również bardzo ciekawie. Choć lasy zajmują tu zaledwie 18% powierzchni, zachwycają swą różnorodnością. Na wzniesieniach dominują buczyny sudecka i karpacka, z kolei w niższych częściach doliny prym wiedzie kwaśna buczyna niżowa. Nie brak tu również lasów sosnowych oraz ciepłolubnych buczyn storczykowych. Cennym skarbem doliny Dłubni są też murawy kserotermiczne, którymi naukowcy zaczęli się interesować już w okresie międzywojennym. Nie brak tu roślin objętych ochroną, w których gronie na szczególne wyróżnienie zasługują krwawnik pannoński, czosnek skalny, aster gawędka, len złocisty oraz chaber frygijski.
Świat zwierząt w dolinie Dłubni
W czasie wycieczki po terenach doliny Dłubni i otaczającego ją parku krajobrazowego, spotkać się można z ciekawymi przedstawicielami świata zwierząt. Sarny i bobry, łasice, pliszki, skowronki polne oraz myszołowy to główni przedstawiciele fauny. Dolina ta jest jednocześnie miejscem bardzo atrakcyjnym dla licznych płazów. Ich głównymi reprezentantami są żaba trawna i ropucha szara, jednak i żabę wodną, i rzekotkę drzewną można tu spotkać dość często. A co z rybami? W wodach Dłubni często pojawiają się pstrągi i karasie, od czasu do czasu zauważyć można również klenia oraz lipienia. Ciekawie prezentuje się świat owadów, wśród których unikatem jest trzmiel zamaskowany, wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”.
Dolina Dłubni – obiekty historyczne
W dolinie tej jurajskiej rzeki nuda nie grozi i tym, dla których najważniejszą sprawą w czasie wycieczki jest możliwość zwiedzania ciekawych zabytków. Obiektów, które mają ogromną wartość historyczną i artystyczną, jest na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego sporo. Drewniany kościół w Iwanowicach, romański kościół w Wysocicach oraz zespół klasztorny Norbertanek w Imbramowicach to największe atrakcje dla turystów zainteresowanych historią sztuki. Nie brak tu również ciekawych zespołów dworskich, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują zespół dworsko-pałacowy w Minodze oraz dwór Popielów w Ściborzycach.
W dolinie Dłubni każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Tu wyjątkowy skrawek Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na którego terenie i miłośnicy historii, i turyści przyrodnicy, będą mogli spędzić czas w miły i pożyteczny sposób.
Dodaj komentarz