cząber

Coraz chętniej uprawiamy zioła zarówno w ogrodach, jak i na balkonach, tarasach i domowych parapetach. Mają one nie tylko wartość kulinarną, ale spełniają także funkcję dekoracyjną. Stanowią oryginalne dopełnienie letnich kompozycji roślinnych i pięknie pachną. Mają również właściwości lecznicze oraz odstraszają uciążliwe owady takie jak komary, czy meszki.

Jednym z łatwych w uprawie i godnych polecenia gatunków jest cząber ogrodowy. Ta niewielka krzewinka ma małe wymagania i jest bardzo odporna. Ziele cząbru możemy wykorzystać w kuchni. Doskonale nadaje się do dań mięsnych, rybnych oraz gotowanych warzyw i zup. Wspomaga pracę układu pokarmowego i ułatwia trawienie ciężkich tłustych dań. Ziele lubią również podgryzać koty i psy, co pozytywnie wpływa na ich zdrowie. Dowiedz się, jak uprawiać cząber w ogrodzie lub na balkonie.

Cząber – charakterystyka gatunku

Satureja hortensis, czyli cząber ogrodowy to jednoroczna roślina z rodziny jasnotowatych Lamiaceae. Wywodzi się ona z południa Europy, ale jest uprawiana niemal na całym świecie. Cząber ma zdrewniałe u dołu, silnie rozgałęzione łodygi i osiąga maksymalnie około 30 cm wysokości. Jego listki są małe wydłużone, zaostrzone na końcach i gęsto pokryte gruczołami olejowymi. Niewielkie białe lub fioletowe kwiaty cząbru są dwuwargowe i zebrane w niepozorne kłosy w górnej części pędów. Roślina kwitnie od czerwca do września.

Owoc cząbru stanowi poczwórna rozłupnia złożona z brązowych jajowatych rozłupek. Surowcem leczniczym jest ziele cząbru, które zbieramy na początku kwitnienia rośliny, ścinając łodyżki na wysokości około 10 cm nad ziemią. Roślina bardzo szybko odrasta i ładnie się rozkrzewia, dlatego ponownego zbioru można dokonać już z początku września.

Cząber – uprawa

Uprawa cząbru nie jest trudna. Jest to roślina odporna na choroby i szkodniki. Nie wymaga też wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Przyjrzyjmy się bliżej jej wymaganiom.

Stanowisko

Cząber to roślina pochodząca z ciepłych rejonów południa Europy, która uwielbia ciepło i słońce. Najlepiej więc rośnie na stanowiskach bardzo słonecznych. Będzie się czuła świetnie na balkonie, tarasie lub w ogrodzie na miejscu o wystawie południowej. Unikajmy jej sadzenia w cieniu i półcieniu, ponieważ niedobór promieni słonecznych negatywnie wpływa na jej wzrost. Na takim stanowisku rośliny są o wiele mniej okazałe i słabo kwitną.

Podłoże

Cząber to roślina, która dobrze rośnie na lekkich przepuszczalnych glebach. Nie ma ona dużych wymagań w tym zakresie. Będzie się świetnie czuła nawet w podłożu piaszczystym. Zdecydowanie najlepiej rośnie na glebach próchnicznych lekko zasadowych, a najgorzej na bardzo ciężkich, mokrych i gliniastych. W uprawie doniczkowej wystarczy podstawowe podłoże ogrodnicze z niewielką domieszką piasku.

Podlewanie i nawożenie

W czasie letnich upałów cząber, zwłaszcza ten rosnących w pojemnikach, wymaga regularnego podlewania. Nie jest konieczne jego nawożenie, ale można od czasu do czasu podlać go naturalnym nawozem organicznym.

Cząber – właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze cząbru znano i wykorzystywano już w starożytności. Zawdzięcza on je zawartości takich substancji jak:

  • olejek eteryczny zawierający tymol, karwakrol, p-cymol,
  • garbniki,
  • substancje żywicowe,
  • śluzy,
  • sole mineralne.

Cząber wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwbólowe, łagodzi wzdęcia i pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Napary z ziela cząbru są wykorzystywane przede wszystkim w leczeniu zaburzeń pracy układu pokarmowego takich jak:

  • niestrawność,
  • wzdęcia,
  • bóle brzucha,
  • zatrucia pokarmowe,
  • biegunki,
  • przejedzenie.

Cząber ze względu na swoje właściwości tonizujące i uspokajające znajduje również zastosowanie w leczeniu symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego PMS oraz łagodzeniu nieprzyjemnych objawów menopauzy. Napar z ziela stosuje się również do przemywania trudno gojących się ran oraz przy trądziku, łojotoku, egzemie i grzybicy skóry.

Balkonowy ogródek ziołowy w donicach lub skrzyniach to doskonałe miejsce od uprawy cząbru. Piękną aromatyczną kompozycję ziołową stworzymy, sadząc obok siebie cząber, rumianek, majeranek i tymianek. Zioła te prezentują się bardzo ładnie również w kompozycjach z roślinami ozdobnymi takimi jak złocienie, aksamitka rozpierzchła, czy bakopa.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *