nietrzymaniemoczuasport.jaktrenowacbezstresu

Wiele osób cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu rezygnuje z życia towarzyskiego, zawodowego, a także z aktywności fizycznej. Dolegliwość ta nie jest jednak powodem, aby odbierać sobie możliwości realizowania celów i czerpania radości z treningów i ćwiczeń. Dowiedz się, jak można poradzić sobie z tą przypadłością i uprawiaj sport bez przeszkód.

Nietrzymanie moczu podczas ćwiczeń. Jakie są przyczyny?

Popuszczanie moczu pojawia się najczęściej przy skakaniu lub bieganiu. Problem ten zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Objawy tej dolegliwości nasilają się z wiekiem i mają wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Powodują ciągły stres i dyskomfort, który może uniemożliwiać wykonywanie codziennych czynności.

Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu są osłabione mięśnie dna miednicy. Dlatego na tę przypadłość narażone są szczególnie kobiety po porodzie lub operacji wykonywanej w okolicach podbrzusza. Z dolegliwością tego typu borykają się też często osoby z nadwagą, zaparciami czy neuropatią cukrzycową.

Czy nietrzymanie moczu oznacza koniec dotychczasowego stylu życia?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest problemem fizycznym, ale także psychicznym. Brak kontroli nad swoim ciałem jest uciążliwy, zwłaszcza dla osób aktywnych. Powoduje wstyd, bezradność i bardzo negatywnie wpływa na samoocenę. Dlatego kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu często zupełnie zmieniają swój styl życia. Rezygnują z wizyt u znajomych, a nawet z pracy zawodowej czy uprawiania sportu. Nie jest to jednak konieczne, gdyż istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z tą dolegliwością.

Jak ćwiczyć, gdy cierpisz na nietrzymanie moczu?

Wbrew pozorom zdaniem specjalistów przy dolegliwości, jaką jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, odpowiednio dostosowane treningi mogą wspomóc proces leczenia. Ruch wpływa pozytywnie na mięśnie dna miednicy, poprawiając jednocześnie ich funkcje. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie są wtedy uaktywniane, co wzmacnia je i pozwala utrzymać ich sprawność. Regularny trening zmniejsza też ryzyko wystąpienia nadwagi, która jest uznawana za jeden z czynników powodujących nietrzymanie moczu.

Aby wspomóc leczenie, warto do rutynowych treningów włączyć ćwiczenia mięśni dna miednicy. Pomóc mogą także inne ćwiczenia fizjoterapeutyczne, mające na celu wzmocnienie koordynacji z mięśniami brzucha.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu podczas treningu?

Osoby cierpiące na wysiłkowe nietrzymanie moczu powinny się zawsze odpowiednio przygotować do każdej aktywności fizycznej. Dzięki temu mogą znacząco zmniejszyć uczucie dyskomfortu i lęku przed popuszczeniem. Jeśli to możliwe, to warto zaplanować sobie przerwy na wizyty w toalecie. Dobrym pomysłem jest też dostosowanie intensywności i rodzaju ćwiczeń. Przed treningiem należy też ograniczyć spożycie płynów, zwłaszcza kawy.

Sposobem na bezstresowy trening może być sprawdzony produkt marki URITAM, czyli tampony na nietrzymanie moczu. Umieszczane w pochwie uciskają cewkę moczową, co uniemożliwia wyciek moczu. Są one bardzo dyskretne i sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach. Stanowią też doskonałą alternatywę dla podpasek czy wkładek, gdyż nie drażnią delikatnej skóry. Dlatego tampony na nietrzymanie moczu to idealna opcja dla kobiet, które nie chcą rezygnować z aktywności fizycznej.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *