Na czym polega terapia homeopatyczna

Coraz więcej lekarzy wierzy, że ciało może samo się uzdrowić, a homeopatia jest specjalnością, na której opierają się te przekonania. W terapii stosuje się niewielkie, rozcieńczone ilości substancji naturalnych, takich jak minerały i rośliny, ponieważ uważa się, że mają one korzystny wpływ na stymulowanie procesu leczenia.

Czy homeopatia jest w stanie wyleczyć wszystko?

Homeopatia jest niewątpliwie bardzo użytecznym narzędziem terapeutycznym w leczeniu różnych chorób, zarówno ostrych, jak i przewlekłych. Czasami będzie ona tak skuteczna, że pacjent może całkowicie wyleczyć się i powrócić do zdrowia, czasami pomoże uzyskać znaczną poprawę, a czasami tylko złagodzi objawy. Wiele osób wybiera ją również jako środek zapobiegawczy, jeśli wiedzą, że mają czynniki genetyczne lub skłonność do zapadania na określony rodzaj choroby, która często występuje w rodzinie lub społeczeństwie, w którym żyją.

Najczęstsze choroby, z powodu których ludzie szukają pomocy lekarskiej i które można leczyć, to bóle głowy i migreny, choroby układu oddechowego i alergie, choroby reumatyczne, problemy z układem pokarmowym, zaburzenia krążenia, choroby skóry, zmęczenie, anemia, lęk, depresja i bezsenność. Oczywiście, istnieją również ograniczenia w leczeniu homeopatycznym; nie można leczyć chorób genetycznych, niedoborów witamin i minerałów, procesów chirurgicznych i nowotworowych.

Jak to działa?

Kiedy mówi się o homeopatii, pierwszym pytaniem, jakie się nasuwa, jest to, jak ona działa. Specjaliści twierdzą, że coś, co wywołuje objawy u zdrowej osoby, w małej dawce może być stosowane w leczeniu choroby o podobnych objawach, ponieważ aktywuje naturalne mechanizmy obronne organizmu. Na przykład cebula wywołuje płacz, dlatego jest stosowana w lekach homeopatycznych do leczenia alergii. Lekarze homeopaci rozcieńczają składniki, które mają być użyte, w wodzie lub alkoholu, aby je osłabić, a następnie potrząsają mieszaniną, aby nadać jej moc, ponieważ wierzą, że w ten sposób przenoszona jest istota lecznicza.

Homeopaci są również przekonani, że im mniejsza dawka, tym silniejszy lek, który może występować w różnych postaciach, takich jak granulki cukrowe, krople płynne, kremy i żele. Podczas wizyty u homeopaty zada on kilka pytań dotyczących stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, aby przepisać lek, który będzie najlepiej odpowiadał i działał na wszystkie objawy. Z czasem, analizując wyniki, dostosują leczenie tak, aby było jak najskuteczniejsze. Istnieje również możliwość zakupu leków homeopatycznych, ponieważ są one sprzedawane bez recepty, w aptekach (choć leczenie zawsze musi być zalecane przez lekarza lub farmaceutę). Jakość tych produktów zależy oczywiście od producenta.

Czy homeopatia może być stosowana przez noworodki i osoby starsze?

Dzięki kontroli bezpieczeństwa leków homeopatycznych można je podawać od urodzenia, w czasie ciąży i porodu, a nawet osobom starszym, które przyjmują kilka leków. Wielu rodziców stosuje homeopatię, aby pomóc dzieciom lepiej spać, ale mimo że jest to naturalne, uważamy, że lepiej jest stosować rutynę u niemowląt.

Czy można te leki łączyć z innymi lekami?

Ogólnie rzecz biorąc, leki homeopatyczne mogą być stosowane jednocześnie z innymi lekami farmakologicznymi zarówno w przypadku tego samego schorzenia, jak i innego. W każdym przypadku zaleca się poinformowanie lekarza i farmaceuty o wszystkich stosowanych terapiach.

Czy leczenie homeopatią jest szkodliwe dla kobiet w ciąży?

Jak wspomniano powyżej, pod warunkiem, że odbywa się to pod nadzorem specjalisty, możliwe jest przyjmowanie leków homeopatycznych w czasie ciąży. W rzeczywistości leki homeopatyczne są bardzo pomocne w czasie ciąży zarówno w przypadku dolegliwości występujących u matki, takich jak hemoroidy i nudności, jak i w przypadku dolegliwości, które mogą pojawić się w okresie ciąży, takich jak grypa, kaszel i ból gardła; w okresie przygotowania do porodu mogą być stosowane w stanach lękowych lub jako środek wspomagający rozwarcie w czasie porodu i natychmiastową rekonwalescencję w okresie poporodowym.

Czy leki homeopatyczne należy przyjmować niezależnie od posiłków?

Aby zapewnić lepsze wchłanianie i skuteczność leku, zawsze warto przyjmować go najlepiej poza posiłkami. Niektóre produkty, takie jak mięta i kawa, choć nie zaburzają działania leku, to jednak zaleca się odczekanie pewnego czasu przed ich zażyciem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *