zdrowie dziecka

Pokrzywka charakteryzuje się występowaniem czerwonych pręg lub bąbli na skórze w dowolnym miejscu na ciele, które bardzo swędzą. Pokrzywka może wystąpić co najmniej raz w życiu u 25% osób, choć częściej występuje u alergików.

Jakie są objawy?

Pokrzywka pojawia się na jednym obszarze skóry, znika w ciągu kilku minut lub godzin i pojawia się ponownie w innym miejscu. Guzki są różnych wielkości i kształtów, mogą też być połączone ze sobą. Czasami towarzyszy im gorączka. Może wystąpić obrzęk naczynioruchowy, czyli obrzęk skóry, która może być zaczerwieniona i zazwyczaj nie swędzi. Obrzęk naczynioruchowy najczęściej występuje na twarzy, dłoniach, stopach i narządach płciowych.

Jakie są przyczyny?

W większości przypadków przyczyna jest nieznana. Może być spowodowana przez infekcje (wirusy, bakterie lub pasożyty), alergeny (pokarm, ukąszenia owadów, leki, lateks itp.) lub zmiany temperatury. Najczęstszą przyczyną pokrzywki u dzieci są infekcje wywołane przez wirusy. Pokrzywka związana z infekcjami ma tę cechę, że może trwać dłużej i często gorzej reaguje na zwykłe leczenie. W takich przypadkach pokrzywka może pojawić się w dowolnym momencie choroby, choć częściej występuje w okresie zdrowienia. W przypadku alergii rozpoczyna się ona zwykle w ciągu godziny od kontaktu z substancją, która wywołała reakcję alergiczną.

Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej?

Jeśli pokrzywce towarzyszą trudności z oddychaniem, zmiana głosu, ogólne złe samopoczucie, wymioty, trudności z chodzeniem, trudności z jasnym odpowiadaniem na pytania lub utrata przytomności, może to być anafilaksja. Anafilaksja jest sytuacją nagłą, wymagającą natychmiastowej uwagi.

Jak się ją diagnozuje?

W większości przypadków pokrzywkę rozpoznaje się na podstawie oględzin zmian chorobowych. W celu ustalenia przyczyny zostanie zebrany wywiad lekarski. Jeśli pojawia się nagle po spożyciu nowego pokarmu lub po ugryzieniu, a towarzyszy jej świszczący oddech i duszności, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest alergia. Jeśli towarzyszy jej gorączka, bardziej prawdopodobne jest, że przyczyną jest choroba zakaźna. Testy alergiczne powinny być wykonywane tylko wtedy, gdy są związane z określonym czynnikiem wyzwalającym. Jeśli pokrzywka trwa dłużej niż 6 tygodni, nazywana jest pokrzywką przewlekłą i w takim przypadku zwykle przeprowadza się badania w celu znalezienia przyczyny.

Jak się ją leczy?

Większość przypadków goi się samoistnie. W leczeniu stosuje się doustne leki przeciwhistaminowe, które łagodzą świąd i w wielu przypadkach poprawiają stan zmian chorobowych. Czasami konieczne może być także zastosowanie doustnych kortykosteroidów. Kremy nie są przydatne w pokrzywce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *