pexels-angela-roma-7319188

Lubisz robić dużo? Dużo pracować, wykonywać dziesiątki prac domowych i setki drobiazgów, które w niewielkim stopniu zmieniają twoje życie? Wiadomo, że nie, bo nikt nie jest entuzjastą nieustannie wykonywanej pracy, zwłaszcza że udowodniono, że to wcale nie jest konieczne, bo wystarczy ze stu procent czynności wykonywać tylko dwadzieścia, by osiągnąć dokładnie ten sam efekt. Naucz się stosować to w praktyce, a twoje życie stanie się prostsze.

O co chodzi w zasadzie Pareto?

Ogólnie w zasadzie Pareto chodzi o to, że aby osiągnąć 80% efektów, wystarczy tylko 20% wysiłku. Zasada sprowadza się też często do proporcji 20/80. Powstała na podstawie spostrzeżenia, którego autorem był Vilfredo Pareto, włoski ekonomista, który zauważył, że 80% bogactwa każdego kraju znajduje się w rękach 20% ludzi. Potem zasadę rozwijano, aby potwierdzić teorię o faktycznym istnieniu podziału w tej proporcji. W życiu można znaleźć mnóstwo przykładów, które potwierdzają tę myśl. Zastanówmy się chwilę: ile ubrań z naszej szafy nosimy przez większość czasu lub z ilu funkcji naszego telefonu korzystamy przez większość czasu? Proporcja 20 do 80 sprawdza się w wielu przykładach, zarówno ze zwykłego życia, biznesu, przedsiębiorczości, jak i finansów.

Czy to się sprawdza?

To bardzo proste. Chodzi o znalezienie w naszym życiu tych 20%, które faktycznie wpływają na nasze sukcesy zawodowe, satysfakcję czy wreszcie skazują nas na porażkę. To nie są łatwe poszukiwania, ale warto je podjąć, bo dzięki temu eliminujemy z naszego życia to wszystko, co jest całkowicie bezproduktywne, a znajdujemy to, co ma prawdziwe znaczenie. W końcu tylko 20% wydarzeń buduje aż 80% naszych najlepszych wspomnień. Prawidłowe stosowanie zasady Pareto w życiu to oszczędność czasu, energii, włożonego wysiłku, a często także pieniędzy.

Jak wykorzystać zasadę Pareto w praktyce?

Naprawdę, zasadę można stosować w bardzo wielu dziedzinach życia. W kontaktach i relacjach międzyludzkich bardzo się przyda, kiedy pomyślimy logicznie: czy potrzebujemy setek znajomych, czy wystarczy nam tylko 20% osób w naszym otoczeniu, którym tak naprawdę poświęcimy 80% energii? Z pewnością! Dzięki temu nasza relacja będzie głębsza i faktycznie zyskamy bliskich przyjaciół, a nie znajomych. Równie pożyteczne jest stosowanie zasady w życiu zawodowym. W tym przypadku chodzi o specjalizację. Oczywiście, można się znać na wszystkim po trochu, ale tak naprawdę warto wyspecjalizować się w jednej piątej rzeczy, ale za to robić je naprawdę perfekcyjnie.

To nie jest trudne

Naprawdę chodzi tylko o to, by w pierwszej kolejności wyznaczyć sobie kluczowe obszary w naszym życiu. Określ, co jest dla ciebie najważniejsze np. w konkretnym miesiącu. Teraz wybierz 20% tych rzeczy, które planujesz zrealizować w pierwszej kolejności. Teraz określ, w każdej dziedzinie, jak osiągnąć założone cele i wypisz, co ma Cię do nich doprowadzić, czyli jakie zadania musisz zrealizować. Ponownie, wyznacz priorytety i zabieraj się za realizację. Pomyśl: czego będziesz robić więcej, a z czym dasz sobie spokój? Może przecież być tak, że dotychczasowe działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Odpuść sobie i poszukaj nowych dziedzin, w których chcesz się realizować. Ważne, aby po każdy miesiącu przeprowadzić ewaluację i ocenić, co się sprawdziło, a co niekoniecznie. Szkoda tracić czas na coś, co nie daje efektu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *