trzy korony

Trzy Korony (982 m n.p.m.) to szczyt w Pieninach, który ze względu na zjawiskowe położenie oraz charakterystyczny kształt, urósł do miana jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów w Polsce. Co trzeba wiedzieć, planując wycieczkę na Trzy Korony i jak najlepiej się do niej przygotować?

Trzy Korony ze Sromowców Niższych – opcja dla każdego!

Najczęściej wybieraną, a zarazem najprostszą opcją dostania się na Trzy Korony jest wystartowanie ze schroniska PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niższych, znajdującego się na wysokości 480 m n.p.m. Na sam szczyt prowadzą dwie podobnej trudności i długości trasy, co pozwala turystom na zrobienie sympatycznej pętelki. Obie opcje mają zaledwie po 3 km marszu, dlatego sprawni górołazi powinni uwinąć się ze zdobyciem szczytu w niecałą godzinkę – osoby o bardziej spacerowym tempie liczyć na wejście powinny ok. dwóch godzin. Pierwsza trasa wiedzie żółtym szlakiem przez urokliwy Wąwoz Szopczański – na przełęczy Szopka należy natomiast skręcić w prawo na szlak niebieski. Druga trasa to już szlak zielony, odchodzący od żółtego zaraz nad schroniskiem, w tym wypadku okrążamy Trzy Korony od strony wschodniej, na wysokości Kosarzysk (824 m n.p.m.) skręcamy w niebieski szlak w lewo.

Platforma widokowa na Trzech Koronach

Samo wejście na szlak na Trzy Korony nie jest obciążone żadną opłatą – zapłacić należy dopiero za wstęp na taras widokowy na szczycie góry. Miejsce to cieszy się w sezonie ogromną popularnością, należy więc liczyć się z koniecznością odczekania swojego w kolejce – czasem będzie to pół godziny, czasem nawet dwie lub trzy. Obie trasy na Trzy Korony są zalesione i nie pozwalają uraczyć się żadnymi widokami – na platformę więc warto poczekać. Widać z niej okoliczne pienińskie, gorczańskie i beskidzkie szczyty, urokliwy przełom Dunajca, podhalańskie obniżenie, a przede wszystkim, przy dobrej widoczności, Tatry w pełnej krasie. Zwrócić można również uwagę z bliska na ciekawe formy skalne w partiach szczytowych Trzech Koron, które z dołu tworzą charakterystyczny i niesamowity pejzaż.

Trzy Korony – część dłuższej wycieczki?

Pieniny to stosunkowo niewielkie pasmo, dlatego przy całym dniu i dobrej pogodzie istnieje możliwość odwiedzenia również i innych, okolicznych szczytów. W bezpośredniej bliskości Trzech Koron, na niebieskim szlaku, znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Pieniny, idąc dalej tą trasą, wejdzie się na słynną Sokolą Perć, która obfituje w śliczne widoki, zwłaszcza na piętrzący się w dole Dunajec. Szlak kończy się w Szczawnicy, czyli znanym uzdrowisku. Trzy Korony można spokojnie zdobyć, startując również z Krościenka nad Dunajcem czy Sromowców Wyższych. Bardziej doświadczonym łazikom, lubiącym pokonywanie kilkudziesięciokilometrowych tras polecić można połączenie wejścia na Trzy Korony z wycieczką na najwyższy szczyt Pienin, Wysokie Skałki (1050 m n.p.m.) przez urokliwy, skalny Wąwóz Homole.

Pieniny – atrakcja dla całej rodziny

Walory przyrodnicze i turystyczne Pienin sprawiają, że region z powodzeniem może być atrakcyjny dla całych rodzin. Bliskość Zalewu Czorsztyńskiego, łatwo dostępne trasy, a także słynny spływ Dunajcem daje możliwość ciekawego zagospodarowania sobie czasu na długie dni. Na uwagę zasługują również tamtejsze ośrodki turystyczne z bogatą bazą turystyczną – Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem czy też Sromowce Niżne. Warto jednak dodać, że wskazane walory doceniane są przez bardzo wiele osób, więc pasmo ciężko polecić osobom lubiącym ciszę czy spokój. Pieniny są jednym z najbardziej skomercjalizowanych regionów turystycznych w naszym kraju – dla wielu będzie to zdecydowany plus ze względu na ilość atrakcji dodatkowych, dla innych minus, w zależności od preferencji.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *