tradzik-w-ciazy-820x680

Kobiety w ciąży mogą cierpieć z powodu trądziku już od pierwszego miesiąca ciąży.

Trądzik ciążowy: dlaczego w ciąży pojawiają się wypryski?

Niektóre kobiety w ciąży mogą mieć trądzik w tym czasie głównie z powodów hormonalnych: wzrost poziomu progesteronu w organizmie powoduje zwiększoną produkcję sebum. Pory skóry ulegają zatkaniu, co prowadzi do stanów zapalnych i… trądziku.

Trądzik w ciąży: gdzie i kiedy?

Zła wiadomość jest taka, że trądzik w ciąży może zacząć się już w pierwszym trymestrze ciąży i trwać aż do narodzin dziecka. Zazwyczaj trądzik ciążowy blednie lub nawet znika po porodzie. Krostki i zaczerwienienia pojawiają się najczęściej na twarzy, plecach i dekolcie.

Trądzik ciążowy: które kobiety są nim dotknięte?

Podczas gdy wszystkie kobiety w ciąży mogą cierpieć z powodu trądziku w czasie ciąży, Te, które cierpiały z powodu trądziku dorosłych przed zajściem w ciążę są bardziej narażone na problemy ze skórą. Co więcej, kobiety, które przestały przyjmować tabletki antykoncepcyjne, mają również zwiększone ryzyko wystąpienia trądziku w czasie ciąży, ponieważ pigułka hormonalna jest środkiem przeciwtrądzikowym.

Trądzik w ciąży: jak się go pozbyć?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest przyjęcie praktyki dobrej higieny skóry. Dwa razy dziennie, rano i wieczorem, oczyszczaj skórę czystą wodą i mydłem odtłuszczonym – poradź się położnej, dermatologa, ginekologa lub lekarza rodzinnego.
Jeśli chodzi o krem nawilżający i produkty do makijażu, wybieraj produkty oznaczone jako “niekomedogenne” – można je również kupić w aptekach. Zaleca się stosowanie kremów nawilżających na bazie cynku.
Bądź ostrożna na słońcu! Chroń się odpowiednim kremem przeciwsłonecznym (do kupienia w aptece lub za radą dermatologa), ponieważ ekspozycja na słońce może nasilić trądzik ciążowy i maskę ciążową – te “brązowe plamy” na twarzy, które mogą pojawić się już w pierwszym trymestrze ciąży.

Trądzik w ciąży: czy powinnaś zmienić dietę?

Kwestia związku między dietą a trądzikiem jest dość dyskusyjna: nie ma prawdziwego konsensusu naukowego. To samo dotyczy stresu: żadne poważne badanie nie wykazało wystarczająco silnego związku między stresem a trądzikiem.

Trądzik w ciąży: suplementy diety

W przypadku trądziku w czasie ciąży można rozważyć suplementację cynkiem, ale tylko pod kontrolą lekarza. Ten pierwiastek śladowy pomaga zmniejszyć stan zapalny zmian trądzikowych: dzienne zapotrzebowanie dla kobiet w ciąży wynosi od 15 mg do 20 mg dziennie. W diecie cynk znajduje się w wołowinie, rybach i serach – ale uważaj na sery, które nie są zalecane w czasie ciąży!
Najskuteczniejsze witaminy w walce z trądzikiem to witamina B5 (dzienne zapotrzebowanie w czasie ciąży wynosi 10 mg na dobę) oraz witamina B6 (ogranicza produkcję sebum: zalecane dzienne spożycie to ok. 2 mg na dobę). Witaminy te znajdują się przede wszystkim w podrobach (wątroba, podroby drobiowe itp.) i pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Trądzik w ciąży: leki

W przypadku ciężkiego trądziku w czasie ciąży dermatolog może przepisać leki takie jak cynk lub erytromycyna. Podczas ciąży leki zawierające izotretynoinę są surowo zabronione: ta syntetyczna pochodna witaminy A przyjmowana doustnie może być odpowiedzialna za wady rozwojowe płodu w zakresie serca, centralnego układu nerwowego, ucha, grasicy itp.

U kobiet w ciąży, psychologiczny wpływ trądziku ciążowego nie powinien być pomijany, ponieważ może to prowadzić do pogłębienia uczucia niepokoju. Gdy trądzik ciążowy jest poważny, może być nawet przyczyną stanów depresyjnych. Nie wahaj się wspomnieć o trądziku ciążowym swojemu ginekologowi, dermatologowi lub lekarzowi rodzinnemu!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *