poland-g3868fc786_1920

Ten kurort jest idealnym miejscem dla wszystkich osób, które chcą spędzić niezapomniany urlop w górach. Szczawnica to świetnie rozwinięta baza noclegowa i liczne atrakcje, dzięki którym nikt w tym miejscu nie będzie mógł narzekać na nudę. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Z jakich możliwości wypoczynku można tutaj skorzystać?

Szczawnica na mapie Polski

Wielkim walorem Szczawnicy jest jej położenie. To tutaj, w miejscu połączenia się potoku Grajcarek z potężnym Dunajcem, czekają na gości piękne widoki oraz górskie szlaki. Szczawnica to również idealny punkt wypadowy w Pieniny oraz w Beskid Sądecki (a dokładniej w pasmo Radziejowej), przy czym naturalną granicą pomiędzy tymi grupami górskimi jest dolina Grajcarka.

Z kart historii – Szczawnica i jej dzieje

Szczawnica może się pochwalić długą i ciekawą historią, a pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pochodzą z początków XV wieku. Najważniejszym okresem w dziejach tego rejonu był jednak wiek XIX, kiedy to, w drodze transakcji handlowej, stał się on własnością Szalayów. Pochodzący z Węgier Józef Szalay, ważny urzędnik oraz sprawny zarządca, władał Szczawnicą od 1839 roku. Jest on postacią bardzo ważną dla tej miejscowości, gdyż to właśnie z jego działalnością wiąże się początek uzdrowiskowej kariery regionu. To dzięki niemu powstały tu pierwsze budynki służące kuracjuszom, a sam kurort wzbogacił się o stałego lekarza. W latach 70. XIX wieku Józef Szalay przekazał miejscowość krakowskiej Akademii Umiejętności, jednak w początkach XX wieku uzdrowisko znów stało się własnością prywatną. Tym razem jego właścicielem została rodzina Stadnickich. Dzięki Adamowi Stadnickiemu pojawiły się tu takie obiekty, jak nowoczesne inhalatorium, które pomogło w promocji Szczawnicy jako miejscowości uzdrowiskowej. Po II wojnie światowej w upaństwowionym uzdrowisku leczono przede wszystkim górników i hutników, dla których budowano nowe sanatoria i domy wypoczynkowe.

Szczawnica dziś – nie tylko uzdrowisko

Współczesna Szczawnica wciąż jest jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce, rośnie także jej rola jako ośrodka turystycznego. Dla kogo urlop w Szczawnicy może się stać najlepszym rozwiązaniem? Dla tych, którzy dzięki klimatowi oraz leczniczym wodom chcą poprawić stan swego zdrowia. Specjalnością Szczawnicy jako uzdrowiska jest leczenie wspomagające chorób układu oddechowego, pobyt w tym kurorcie może jednak pomóc i tym, którym dokuczają dolegliwości układu ruchu, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Piękna okolica i liczne zabytki sprawiają, że jest to miejscowość wypoczynkowa, atrakcyjna i dla miłośników górskich wędrówek, i dla tych, którzy wolny czas wolą spędzać w nieco mniej forsowny sposób. Co można tutaj zobaczyć?

Szczawnica i jej atrakcje – tych obiektów pominąć nie można!

Zwiedzanie Szczawnicy będzie wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika historii i pięknej architektury. W gronie tych obiektów, którym warto się uważniej przyjrzeć w czasie spaceru po uzdrowisku, znajduje się między innymi Inhalatorium, zbudowane w okresie międzywojennym z woli Adama Stadnickiego. Ciekawym kształtem przyciąga pijalnia wód leczniczych oraz kaplica zdrojowa, która powstała w połowie XIX wieku. Warto zajrzeć do kościoła św. Wojciecha, który powstał w latach 80. XIX. W miasteczku nie brak również zabytkowych willi, które zaczęły się pojawiać od połowy XIX. Szczawnica jest także świetnym punktem wypadowym w góry – Radziejowa w Beskidzie Sądeckim, Palenica, Wąwóz Homole i Trzy Korony to punkty w Pieninach, które będą ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika aktywnego wypoczynku.

Urlop w Szczawnicy to idealna propozycja dla każdego, kto chce odpocząć wśród pięknych zabytków oraz nacieszyć się górskimi wędrówkami. Uzdrowisko pomoże poprawić stan zdrowia za pomocą czystego powietrza i leczniczych wód o niezwykłym zbawiennym wpływie na organizm.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *