sypialnia w skandynawskim

Lakoniczna estetyka stylu skandynawskiego najwyraźniej na długo podbiła serca projektantów i klientów. Oto ważne aspekty wystroju sypialni w stylu skandynawskim.

Jakie kolory do sypialni w stylu skandynawskim?

Skandynawskie wnętrze to oczywiście jasne kolory: kojarzą się z zimowymi krajobrazami krajów skandynawskich. Do dekoracji ścian możesz użyć różnych odcieni bieli, szarości i beżu. Za ich pomocą możesz sprawić, że pomieszczenie będzie wizualnie bardziej przestronne i jasne. Warto jednak pamiętać, że taka kolorystyka może sprawić ci okrutny żart: jeśli zdecydujesz się całkowicie udekorować mały pokój w jednym kolorze, na przykład białym, ryzykujesz uzyskanie sali szpitalnej, a nie harmonijnego wnętrza. Aby tego uniknąć, dobrze jest zaakcentować jedną ze ścian, jest tu wiele opcji: pomaluj ją na kontrastowy, ale nie jasny kolor, wklej tapetą z wzorem graficznym lub geometrycznym lub pokryj ją drewnianymi panelami.

Na podłogę lepiej wybrać drzewo i nie ma znaczenia w jakiej formie – parkiet, deska inżynieryjna czy laminat o realistycznej fakturze drewna.

Meble do sypialni urządzonej w stylu skandynawskim

Jedną z głównych zasad skandynawskiego wnętrza jest minimum mebli, brak zbędnych elementów. Ta zasada obowiązuje również przy dekorowaniu sypialni. Oprócz łóżka można tu zaaranżować szafki nocne (dobrze, jeśli są drewniane), przytulny fotel oraz komodę na bieliznę. Najważniejsze, żeby nie przeciążać przestrzeni, wybrać tylko to, co najważniejsze.

Na szczególną uwagę zasługuje system przechowywania w sypialni, gdyż powierzchnia domu czy mieszkania nie zawsze pozwala na zorganizowanie oddzielnych garderób i komór. Z reguły szafy, szafki i komody w skandynawskim wnętrzu wtapiają się w otoczenie, nie mają na celu przykuwania uwagi.

Światło w skandynawskiej sypialni

Oświetlenie odgrywa szczególną rolę w skandynawskim wnętrzu; przyczynę tego można łatwo wyjaśnić, jeśli zagłębimy się trochę w naturę stylu. W krajach skandynawskich, jesienią i zimą ludzie są bardzo świadomi braku światła słonecznego, dlatego tworzą wielopoziomowe systemy sztucznego oświetlenia w swoich domach.

Jeśli więc o ilości mebli w sypialni skandynawskiej możemy powiedzieć, że im mniej, tym lepiej, to pod względem oświetlenia nie należy się ograniczać. Lampy wiszące, lampy podłogowe i stołowe będą świetną bronią na pochmurne dni i długie, ciemne wieczory. Możesz ozdobić lustro lub wezgłowie lekkimi girlandami – wygląda to bardzo efektownie. Przy wyborze źródeł światła do sypialni w stylu skandynawskim należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby światło było ciepłe, lekko żółtawe. Jeśli jednak jedna lub kilka lamp ma zimne światło, nie należy się ich pozbywać: wielofunkcyjny, przemyślany system oświetlenia na każdą okazję nikomu nie przeszkadza.

Wzory i materiały w stylu skandynawskim

Co może być wygodniejszego niż skandynawska sypialnia? Ważnym elementem przytulności i komfortu jest tutaj bogactwo tekstur i tekstyliów. W skandynawskiej sypialni zawsze znajdzie się miejsce na miękkie tkaniny, puszyste dywaniki i dzianinowe koce. Wybierając, kieruj się tylko swoimi uczuciami – powinieneś z przyjemnością dotknąć tego materiału. Najlepszym rozwiązaniem byłyby tutaj naturalne tkaniny i materiały – bawełna, len, wełna i futro. Kolory mogą również bardzo różnić się od neutralnych do jasnych – w dodatkach bardzo dużą rolę odgrywają kolorowych plamki i akcenty. Klasyczne cechy skandynawskiej sypialni to mnóstwo poduszek i przytulny koc. Nie zaniedbuj tego i stwórz własną, niepowtarzalną kompozycję.

Nawiasem mówiąc, lepiej wybrać pościel w jednolitym kolorze lub z minimalistycznym wzorem, aby dobrze się komponowała z ogólnym stylem pomieszczenia.

W przypadku okien można wybierać między jasnymi zasłonami w neutralnym kolorze, żaluzjami lub roletami. Ważne, aby pasowały do kolorystyki wnętrza.

Detale – niezbędny element w skandynawskiej sypialni

Urządzanie skandynawskiej sypialni to niesamowicie przyjemny proces: jasne ściany i minimalna ilość mebli to idealne tło dla różnorodnych dekoracji. Odpowiednie będą rodzinne zdjęcia w prostych ramkach, zabawne plakaty czy świeże kwiaty w doniczkach. Urządzając sypialnię w stylu skandynawskim warto pamiętać, że pomieszczenie powinno mieć indywidualny charakter, być naprawdę Twoje, a przede wszystkim powinieneś czuć się w nim komfortowo.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *