heap-gd86ea69d1_1920

Na terenie województwa śląskiego nie brak miast, które zachwycają i cennymi zabytkami, i piękną okolicą. Jednym z tych miejsc, w których warto się zatrzymać na dłużej, jest Skoczów. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej pięknej miejscowości?

Skoczów na mapie Polski

Wielkim walorem Skoczowa jest jego położenie. To jedno z piękniejszych miast, jakie można zobaczyć w Dolinie Górnej Wisły, a jednocześnie jeden z ważniejszych ośrodków na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Kto znajdzie nocleg w rejonie Skoczowa, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po Pogórzu Śląskim lub po pobliskim Beskidzie Śląskim, doskonale widocznym z wielu skoczowskich punktów widokowych. Tu, w niewielkiej odległości od znanych doskonale Ustronia i Wisły, można zakupić też sporo cennych pamiątek, które najlepiej przypominają o długiej i ciekawej historii miasta.

Z kart historii – Skoczów i jego dzieje

Dzieje Skoczowa sięgają czasów wczesnego średniowiecza, a prawami miejskimi cieszy się on od drugiej połowy XIII wieku. Korzystne położenie, a przede wszystkim bliskość szlaków handlowych i niewielka odległość od Cieszyna, zapewniły temu ośrodkowi miejskiemu dobre warunki do rozwoju. Trudne lata reformacji oraz burzliwe wydarzenia w wieku XVII i XVIII – wojna trzydziestoletnia, epidemie i pożary zahamowały jednak rozwój miasta. W XIX wieku Skoczów znów stał się ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Dodatkowo, dzięki założonej tu w 1833 roku fabryce sukna, zaczął odgrywać istotną rolę jako ośrodek przemysłowy. 

Niestety, po okresie pomyślnym dla miasta, znów nastały trudniejsze czasy. Pierwsza wojna światowa, spór z Czechosłowacją o Śląsk Cieszyński oraz druga wojna światowa – wszystkie te wydarzenia odbiły się z znacznym stopniu na Skoczowie. Z terenu miasta zniknęła dość liczna przed wojną społeczność żydowska, wiele budynków poważnie ucierpiało. Burzliwy był także okres powojenny, gdyż w rejonie Skoczowa dość silnie działała antykomunistyczna partyzantka. Dziś miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz turystycznym, do którego warto zajrzeć ze względu na sporą liczbę budowli przypominających o czasach świetności miasta. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Co warto zobaczyć w Skoczowie?

Zwiedzanie Skoczowa warto zaplanować tak, by znaleźć czas na wizytę na Kaplicówce – malowniczym wzniesieniu, z którego można podziwiać panoramę miasta oraz pobliskiego Beskidu Śląskiego. Nie lada gratką będzie również spacer w rejonie rynku, wokół którego skupionych jest sporo ciekawych zabytków. Pięknie prezentuje się miejski ratusz oraz zabytkowe kamienice, niezwykłe wrażenie sprawiają także figury przedstawiające św. Jana Nepomucena oraz św. Jana Sarkandra. Kto chce lepiej poznać losy pochodzącego ze Skoczowa świętego, ten może zwiedzić Muzeum Jana Sarkandra. Mieści się ono w zabytkowej kamienicy z XVII wieku, a w jego zbiorach nie brak cennych dzieł sztuki. Kolekcja kościelnych starodruków zachwyca odwiedzających, pięknie prezentują się także wiekowe rzeźby i obrazy. Całość robi ogromne wrażenie, nic więc dziwnego, że turyści tak chętnie spędzają tu czas.

Drugie muzeum, które w czasie wycieczki po Skoczowie warto obejrzeć, nosi imię Gustawa Morcinka – znanego pisarza, który przez pewien czas mieszkał w Skoczowie. Kto je odwiedzi będzie mógł zobaczyć ciekawą wystawę poświęconą pisarzowi, a także zwiedzić ekspozycję przypominającej o długiej historii Skoczowa. Wielkie wrażenie na zwiedzających mogą zrobić również te eksponaty, które są związane z dziejami rzemiosła na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Kościół ewangelicki oraz kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ulica Cieszyńska oraz kościół Znalezienia Krzyża Świętego, który pierwotnie służył jako kaplica szpitalna – oto kolejne atrakcje, dzięki którym Skoczów dla każdego z nas może się okazać wyjątkowo atrakcyjnym celem wycieczki. To miasto z pewnością zasługuje na uwagę, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *