valley-ged7ce5a7c_1920

Jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk, a także najważniejszym punktem w programie każdej wycieczki po terenie Wałbrzycha. Zamek Książ to nie tylko jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, ale i skarbnica wiedzy na temat historii Śląska. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego obiektu?

Zamek Książ na mapie Dolnego Śląska

O popularności zamku Książ zadecydowało wiele czynników, przy czym wielki wpływ na turystyczną atrakcyjność tego miejsca ma jego położenie. Bliskość centrum Wałbrzycha i dogodny dojazd to spory atut, jednak zamek Książ przyciąga przede wszystkim pięknym otoczeniem. Wzniesiony nad doliną Pełcznicy, przyciąga dodatkowymi atrakcjami czekającymi na obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Z kart historii

Jeden z największych zamków na ziemiach polskich może się pochwalić długą, sięgającą czasów średniowiecza historią. Zbudowany pod koniec XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, pełnił początkowo rolę książęcej siedziby i granicznej strażnicy. Pod koniec XIV wieku zamek stał się własnością królów czeskich, stanowił też własność Macieja Korwina. W początkach XVI wieku zamek zakupili Hochbergowie, którzy z czasem stali się również właścicielami miasta Wałbrzycha. W ich rękach zamek Książ pozostał do 1941 roku, kiedy to nastąpiła jego konfiskata na rzecz III Rzeszy. Od 1943 roku pod zamkiem drążono sieć tajemniczych tuneli, a nas zadaniem tym czuwała Organizacja Todta. Prace wykonywali więźniowie pobliskiego obozu koncentracyjnego. Jaką rolę miały odgrywać te tunele? Jedna z wersji zakłada, że zamek Książ wraz z podziemnym kompleksem tuneli miał stać się jedną z najważniejszych kwater Hitlera. Nie brak też teorii, które wiążą się z tajnymi fabrykami broni, np. rakiet V1. Po wojnie zamek Książ dość długo był obiektem niedostępnym dla turystów. Aż do 1971 roku opiekę nad zamkiem sprawowało Wojsko Polskie, co najlepiej świadczy o tym, jak ważnym obiektem stał się w okresie II wojny światowej ów piękny zamek. Lata 70. XX wieku to początek prac, dzięki którym zamek odzyskał atrakcyjny wygląd, a jego wnętrza zostały przystosowane do potrzeb zwiedzających. Dziś jest on kuszącym celem wycieczki dla miłośników historii i sztuki, na których czeka tu wiele atrakcji.

Perła śląskiej architektury

Zamek Książ bez wątpienia jest jedną z najpiękniejszych budowli, jakimi może się pochwalić Dolny Śląsk. Pierwotnie była to budowla gotycka, jednak liczne rozbudowy sprawiły, że dzisiejszy zamek zachwyca bogactwem stylów architektonicznych. Pierwsze istotne zmiany, związane z wyglądem tej rezydencji, nastąpiły w wieku XVI. W tym czasie zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Wokół zamku od XVII wieku zaczęto zakładać ogrody – pierwotnie utrzymane w modnym stylu francuskim. W XVIII wieku zamek znów zmienia swój wygląd. Powstało barokowe skrzydło zamkowe oraz nowe sale, w tym reprezentacyjna Sala Maksymiliana oraz potężna biblioteka. Już w I połowie XIX wieku w skład kompleksu zamkowego wchodziło 18 budynków mieszkalnych i administracyjnych, 25 budynków pomocniczych oraz zamkowy browar. W początkach XX wieku, w czasach Jana Henryka XV Hochberga, zamek znów został rozbudowany. Tym razem dostawiono skrzydło zachodnie i dwie baszty – Basztę Jerzego oraz Białą. Dokonano też wielu zmian w zamkowych wnętrzach i  na tarasach.

Zamek Książ – gigant w świecie rezydencji

Zamek Książ jest jednym z największych zamków w Polsce. Jego powierzchnia to ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych, a kubatura – 150 tysięcy metrów sześciennych. W tej wielkiej budowli mieści się ponad 400 pomieszczeń, w których gronie wyróżniają się barokowa Sala Maksymiliana, Salon Biały i Salon Chiński. Piękną budowlę otaczają równie imponujące ogrody i tarasy, uznawane za wyjątkowe dzieło renesansowej i barokowej sztuki ogrodowej.

Zamek Książ to piękna budowla, która przyciąga i wspaniałą architekturą, i licznymi tajemnicami. To jedna z najważniejszych atrakcji, którymi Dolny Śląsk podbił serca turystów – nie tylko tych, którzy na terenie tej krainy szukają tajemnic i ukrytych skarbów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *