landscape-g9a6eb6551_1920

Polskie miasta mają wiele uroku. Te ośrodki miejskie, z którymi możemy się spotkać w czasie wycieczki po terenie Podkarpacia, zachwycają dodatkowo ciekawą historią oraz niezwykłą różnorodnością. Tu każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Gdzie warto się wybrać? Jednym z miast, które warto zwiedzić podczas pobytu w tej części kraju, jest Przeworsk. Na czym polega jego fenomen?

Położenie miasta

Przeworsk to jedno z ciekawszych miast w województwie podkarpackim, na którego terenie turystyka odgrywa coraz ważniejszą rolę. Tu, w południowo-wschodniej Polsce, w odległości zaledwie 35 km od Rzeszowa, nudzić się nie można. Przeworsk, położony w dorzeczu rzeki Mleczki, prawobrzeżnego dopływu Wisłoka, przyciąga malowniczą okolicą oraz cennymi zabytkami, które przypominają o jego długiej historii. A że miasto to przez wieki zajmowało ważną rolę na pograniczu Polski i Rusi, nie brak w jego dziejach wydarzeń dość burzliwych. Co warto wiedzieć na temat przeszłości Przeworska?

Z kart historii – Przeworsk i jego dzieje

Miasto, którego patronem jest św. Antoni, może się pochwalić długą i ciekawą historią. Początki miasta datowane są na przełom X i XI wieku, choć najstarsze ślady osadnictwa w tej części kraju sięgają epoki kamiennej. Pierwsza historyczna wzmianka o Przeworsku pochodzi z 1280 roku. Wiadomo także, że wydarzeniem mającym ogromny wpływ na rozwój tego grodu było zajęcie Grodów Czerwieńskich przez króla Kazimierza Wielkiego. Przeworsk prawa miejskie otrzymał w czasach króla Władysława Jagiełły, dzięki czemu w XV wieku osada ta stała się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych na terenie dzisiejszego Podkarpacia. Ważną rolę odgrywało tutaj rzemiosło, a przede wszystkim tkactwo. To ono do XVIII wieku dominowało w lokalnej gospodarce, o czym do dziś przypomina nam sporo ciekawych zabytków na terenie miasta. Do XVIII wieku Przeworsk był miastem prywatnym. Początkowo jego panami byli Tarnowscy, później stał się własnością Ostrogskich. Rodem, który w dziejach miasta odegrał rolę najważniejszą, okazali się jednak Lubomirscy, po których do dziś w Przeworsku i okolicy zachowało się sporo cennych pamiątek. W 1862 roku Przeworsk przestał być miastem prywatnym. Stał się miastem królewskim, jednak z tym tytułem trzeba się było dość szybko rozstać.

Zabory sprawiły, że Przeworsk stał się częścią Galicji – austriackim miasteczkiem, którego gospodarka wskutek takiej zmiany poważnie ucierpiała. Poprawę sytuacji miasta przyniosły takie wydarzenia jak dostęp do kolei czy budowa Cukrowni przez Galicyjskie Towarzystwo Przemysłu Cukrowniczego. Ważną rolę w początkach XX wieku odegrała też kolejka wąskotorowa, dzięki której z Przeworska można się było bez większych problemów dostać do Dynowa. Do dziś kolejka ta odgrywa bardzo ważną rolę w mieście, jest też jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części Podkarpacia.

Przeworsk i jego turystyczne walory

Współczesny Przeworsk staje się miejscem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów, co też dziwić nie powinno. Przewodniki turystyczne poświęcają przecież sporo uwagi tutejszym zabytkom, a coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa sprawia, że każdy z nas może bez większych problemów zaplanować dłuższy pobyt na terenie tego miasta lub w jego najbliższej okolicy. Co warto zobaczyć w trakcie takiej wycieczki? Bez wątpienia cennym skarbem tego miasta jest wspomniana już kolejka wąskotorowa, która dziś oferuje ciekawe przejażdżki turystyczne. Miejski ratusz, którego wieża świetnie sprawdza się w roli punktu widokowego, bazylika Ducha Świętego oraz zespół pałacowy Lubomirskich – oto cenne pamiątki z dawnych czasów, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Wycieczki po terenie Podkarpacia mogą się okazać wyjątkową przygodą dla wszystkich miłośników historii i sztuki. W takich miastach, jak Przeworsk, nudzić się nie można. W pięknej scenerii czeka na nas wiele unikalnych zabytków i atrakcji, dzięki którym wspomnienia związane z pobytem w tej części kraju na długo pozostaną w naszej pamięci.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *