odczegopekajausta0

Spierzchnięte wargi są uporczywym problemem, z którym wiele osób boryka się cały rok. Sucha skóra nie tylko sprawia dyskomfort, ale też nieestetycznie wygląda. Dowiedz się, co powoduje pękające usta i jak je leczyć.  

Suche usta – przyczyny i objawy

Najczęstszą przyczyną suchych ust są niekorzystne warunki atmosferyczne. Mróz i wiatr, ale z drugiej strony także upał i promieniowanie słoneczne prowadzą do wysuszenia i pękania skóry. Latem, ze względu na wysokie temperatury, organizm jest często odwodniony, przez co skóra na ustach staje się napięta i pęka. Oblizywanie i przygryzanie uszkodzonych warg jest bardzo złym nawykiem – ślina dodatkowo je wysusza i wydłuża czas gojenia. 

W niektórych przypadkach sucha skóra na ustach może być spowodowana reakcją alergiczną. Substancją uczulającą mogą być składniki pasty do zębów, płynu do płukania lub kolorowych kosmetyków. W takim wypadku należy zaprzestać używania danego produktu i wymienić go na taki, który nie ma w składzie alergenów. 

Suche usta mogą być również efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków, na przykład moczopędnych lub retinoidów. Podobnie dzieje się w przypadku używania miejscowych maści przeciwtrądzikowych, których wysuszające składniki mogą w wyniku przypadkowego kontaktu działać także na usta. 

Często powracające spierzchnięcie ust czy też współwystępowanie ich z innymi objawami może być zwiastunem poważnych chorób. Jeśli problem nie ustępuje mimo odpowiedniej pielęgnacji, dobrze jest skonsultować to z lekarzem. 

Pękające usta – jaka witamina?

Inną przyczyną suchej skóry ust może być niedobór witamin z grupy A i B. Można je suplementować lub zadbać o spożywanie pokarmów o ich wysokiej zawartości. W przypadku wit. A są to na przykład słodkie ziemniaki, jarmuż lub dynia. Witaminy z grupy B można znaleźć w orzechach i pestkach, fasoli, owsie i szpinaku. Choć suplementy diety szybko uzupełniają niedobory, bardziej zrównoważonym sposobem jest urozmaicenie diety o te produkty.   

Co na spierzchnięte usta?

Spierzchniętym ustom najlepiej jest zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę. Skóra na wargach jest cienka i pozbawiona gruczołów łojowych, przez co nie wytwarza ochronnej bariery lipidowej.  Z tego powodu jest szczególnie narażona na wysuszenie i uszkodzenia. Aby ich uniknąć, należy przede wszystkim odstawić kosmetyki, które zawierają wysuszające składniki, takie jak alkohol. Wiele popularnych pomadek ochronnych jest aromatyzowanych mentolem, który daje przyjemne uczucie chłodu, jednak na dłuższą metę wysusza usta. Zamiast tego typu produktów, lepiej wybrać te bogate w naturalne emolienty, jak na przykład masło shea lub masło kakaowe. Latem dobrze też zapewnić swoim ustom ochronę przed promieniami UV używając pomadki z filtrem SPF.

Spierzchnięte usta – jak leczyć?

Jeśli jednak usta już są wysuszone, należy zaopatrzyć się w środki natłuszczające i nawilżające. Zazwyczaj sprawdzi się zwykła maść z witaminą A i E dostępna w każdej aptece. Kojące pomadki często zawierają drażniące aromaty i barwniki, które mogą dodatkowo podrażnić suche usta. Podobnie jest w przypadku kosmetyków do makijażu. Na okres leczenia lepiej odstawić błyszczyki i szminki. Ważne także, aby pamiętać o regularnym piciu wody w celu nawodnienia organizmu. Oczywiście w przypadku spierzchniętych ust konieczna jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym. I najważniejsze – trzeba powstrzymać się przed chęcią odrywania płatków suchej skóry z warg. Wydłuża to tylko proces gojenia i może nawet powodować krwawiące rany. 

Czym smarować spierzchnięte usta – domowe sposoby

Wszystko, co potrzebne do ukojenia spierzchniętych ust prawdopodobnie znajdzie się w każdej kuchni. Jako ochronę przed dalszym wysuszeniem można stosować oliwę z oliwek, olej kokosowy i inne wartościowe tłuszcze, które tworzą zabezpieczającą warstwę na wargach. Na noc można nałożyć ich większą ilość, co przyspieszy proces regeneracji. 

Miód również doskonale nawilży skórę. Nie tworzy on jednak warstwy ochronnej. W celu zmiękczenia ust, należy go nałożyć na kilka minut, następnie zmyć i zabezpieczyć usta tłustą pomadką lub olejem. Można również wykonać domowy peeling z cukru i oliwy, jednak dla wielu osób jego działanie może być podrażniające i nieprzyjemne. W takim wypadku zaleca się delikatne złuszczanie, np. za pomocą naparu z zielonej herbaty. Wystarczy zamoczyć w nim płatek kosmetyczny i przetrzeć nim usta. Napar zmiękcza martwy naskórek i pozwala bezboleśnie go usunąć. 

Co pomaga na spierzchnięte usta?

Podsumowując: suche, pękające usta należy przede wszystkim zmiękczać, nawilżać i zabezpieczać przed dalszymi uszkodzeniami. Należy unikać makijażu i wysuszających składników oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Leczenie spierzchniętych warg może trwać około tygodnia. Jeśli jednak pomimo odpowiedniej pielęgnacji objawy nie występują lub pojawiają się ponownie, dobrze skonsultować się z lekarzem. Może to być symptom reakcja alergiczna lub objaw innej choroby, więc lepiej tego nie bagatelizować. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *