poland-g379037ffb_1920

Przedwojenna Łódź była miastem barwnym i wielokulturowym, na którego terenie żyli obok siebie Niemcy, Polacy i Rosjanie. Miasto to mogło się również pochwalić silną społecznością żydowską, o której do dziś przypomina wiele cennych zabytków. Na które z nich warto zwrócić uwagę, gdy głównym motywem wycieczki po Łodzi są tutejsze judaica?

Przez Łódź śladami Poznańskich

O Poznańskich, łódzkich fabrykantach pochodzenia żydowskiego, do dziś przypomina nam wiele łódzkich zabytków. Którym z nich warto się uważniej przyjrzeć? Pałac Izraela K. Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej to jedna z ciekawszych pamiątek tego typu. Dziś w jej murach mieści się placówka muzealna, dzięki której można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat historii Łodzi oraz losów wielu jej znanych mieszkańców pochodzenia żydowskiego, w których gronie znajduje się m.in. Julian Tuwim. Kolejnym miejscem godnym polecenia jest Manufaktura – Fabryka Izraela K. Poznańskiego, uznawana za jedną z najpiękniejszych fabryk na terenie Łodzi. Choć ten potężny kompleks poprzemysłowy dziś służy jako centrum handlowo-rozrywkowo-kulturalne, wciąż urzeka niezwykłym pięknem oraz historycznym charakterem, któremu nie można się oprzeć.

Z wizytą na cmentarzu żydowskim

W wielu miastach Polski o społeczności żydowskiej przypominają nam już tylko cmentarze. Choć na terenie Łodzi pamiątek po Żydach jest więcej i w tym mieście warto zobaczyć piękne macewy, które do dziś przetrwały na terenie żydowskiego cmentarza znajdującego się przy ulicy Brackiej. Założony w latach 90. XIX wieku, może się pochwalić wspaniałym Domem Przedpogrzebowym oraz postawionym w latach 50. XX wieku Pomnikiem Ofiar Łódzkiego Getta. Sam cmentarz, jako miejsce o wyjątkowych walorach artystycznych i historycznych, jest jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po żydowskiej Łodzi. To właśnie na terenie tej nekropolii ujrzeć można wspaniałe grobowce najpotężniejszych łódzkich fabrykantów, w których gronie nie brakowało przecież osób pochodzenia żydowskiego. Jednym z najciekawszych nagrobków na tym cmentarzu jest mauzoleum Izraela Poznańskiego, choć i grobowce Jarocińskich, i grobowce Hertzów zasługują na uwagę zwiedzających. Można tu również ujrzeć wspaniałe macewy, ohele i tumby, dzięki czemu wizyta na terenie tej nekropolii dla każdego z nas stanie się i ciekawą lekcją historii, i wyjątkowym spotkaniem ze sztuką.

Z wizytą w Gminie Wyznaniowej

Kto chce lepiej poznać kulturę Żydów, ten może zajrzeć na ulicę Pomorską, a dokładniej – na teren łódzkiej Gminy Wyznaniowej. W budynku z połowy XIX wieku, należącym dawniej do przedsiębiorcy Karola Gebhardta, od 1997 roku mieści się Łódzka Wyznaniowe Gmina Żydowska. Wnętrza, dzięki starannym pracom przeprowadzonym pod czujnym okiem konserwatora zabytków, wciąż urzekają swym historycznym charakterem. A co warto zobaczyć w tym miejscu? Przede wszystkim niewielką synagogę, która wciąż służy łódzkim Żydom, a jednocześnie – zachwyca swym wyglądem.

Na spotkanie z trudną historią

W Łodzi nie brak miejsc, w których wciąż przypomina się o najtrudniejszym w dziejach społeczności żydowskiej okresie, czyli o II wojnie światowej. O tych, którym udało się przeżyć ten trudny okres oraz o tych, którzy stracili swoich bliskich w łódzkim getcie lub w obozach koncentracyjnych, przypominać ma najmłodszy park na terenie Łodzi. To Park Ocalałych, założony w ramach obchodów 60. rocznicy likwidacji getta w Łodzi. Gdzie jeszcze warto się wybrać? Pomnik Dekalogu w Parku Staromiejskim to kolejne miejsce, które warto uwzględnić w programie swej wycieczki śladami społeczności żydowskiej po Łodzi. Monument ten stoi na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej, w pobliżu miejsca, w którym jeszcze przed wybuchem wojny stała jedna z najpiękniejszych synagog na ziemiach polskich.

Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Łódź, każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jeśli głównym motywem naszej wyprawy na stać się historia łódzkich Żydów oraz zabytki związane z ich obecnością na terenie tego miasta, z pewnością nudzić się nie będziemy. Łódzkie judaica to wspaniałe zabytki, które skłaniają do refleksji i zadumy. To miejsca, które z pewnością warto odwiedzić – nie tylko ze względu na ich historyczną wartość, ale i ich wyjątkowe piękno.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *