kwas hialuronowy80

Hialuronian sodu, znany powszechnie jako kwas hialuronowy, jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych składników we współczesnej medycynie. Jest on wykorzystywany w okulistyce, medycynie estetycznej oraz dermatologii, gdzie można przy jego pomocy leczyć wiele schorzeń oraz poprawiać wygląd dojrzałej i pozbawionej jędrności skóry. Kwas hialuronowy znalazł również wielu zwolenników, jeśli chodzi o jego wykorzystanie w ortopedii – jest on w tej kwestii stosowany leczniczo w wielu schorzeniach układu kostno-stawowego.

Kwas hialuronowy – dla zdrowych stawów

Dla prawidłowego funkcjonowania stawów absolutnie niezbędna jest maź stawowa, która chroni chrząstkę stawową oraz zapewnia kościom odpowiedni poślizg, niezbędny do ich bezbolesnego i łatwego przemieszczania się względem siebie. Głównym składnikiem mazi stawowej jest właśnie kwas hialuronowy, który odpowiada za jej lepkość oraz właściwości ochronne. Substancja ta odpowiada również za odpowiednie nawodnienie mazi stawowej, która w rezultacie może bardziej efektownie chronić chrząstkę stawową przed wszelkimi uszkodzeniami i zwyrodnieniami. W przypadku długiego unieruchomienia stawów lub też chorób reumatycznych dochodzi często do odwodnienia mazi stawowej, która w efekcie przestaje pełnić swoją funkcję. Prowadzi to do nieprzyjemnego dyskomfortu podczas poruszania się oraz charakterystycznych trzasków, które słychać na skutek przemieszczania się kości w stawie bez odpowiedniego poślizgu.

Jakie schorzenia warto leczyć kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy daje bardzo dobre rezultaty w przypadku występowania wszelkiego rodzaju zmian zwyrodnieniowych chrząstki stawowej. Jego przeciwzapalne oraz przeciwbólowe działanie pomaga również pozbyć się uporczywego bólu w przypadku reumatyzmu. Również w przebiegu osteoporozy, niezależnie od jej stadium, warto rozpocząć suplementację hialuronianem sodu. Warto również profilaktycznie stosować kwas hialuronowy w przypadku zabiegów operacyjnych w obrębie stawów, które będą skutkowały długim unieruchomieniem. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta suplementacja może bowiem znacznie przyśpieszyć pełen powrót do zdrowia i zapewnić znacznie lepsze rezultaty podczas przyszłej rehabilitacji. W szczególności w przypadku przeciążeniowych urazów łękotki powstałych na skutek jej odwodnienia można uzyskać naprawdę bardzo zadowalające rezultaty, przyjmując systematycznie kwas hialuronowy. Również w leczeniu pourazowych uszkodzeń chrząstki stawowej suplementacja kwasem hialuronowym może przyczynić się do znacznej lepszej ochrony niezwykle wrażliwej tkanki chrząstnej, która w efekcie będzie znacznie szybciej wracała do pełnej sprawności.

Metody przyjmowania kwasu hialuronowego

W przypadku wszelkiego rodzaju dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego istnieją dwie zasadnicze metody przyjmowania kwasu hialuronowego – doustna suplementacja tabletkami bądź kapsułkami z hialuronianem sodu lub też bezpośrednie iniekcje kwasu do wnętrza stawów, znane również pod nazwą wiskosuplementacji. Jeżeli naszym problemem jest reumatyzm czy też zwyrodnienie dotyczące wszystkich stawów w całym organizmie, to zdecydowanie korzystniej będzie sięgnąć po doustną suplementację. W ten sposób możemy uzupełnić niedobory kwasu hialuronowego w równym stopniu we wszystkich stawach. Pamiętajmy jednak o tym, że przyjmowany drogą doustną hialuronian sodu skumuluje się również w skórze właściwej oraz rogówce oka, dodatkowo ulegnie on przemianom metabolicznym w układzie pokarmowym, które mogą również przyczynić się do zmniejszenia ilości, która trafi do stawów. Z kolei, jeżeli borykamy się z problemem kontuzji konkretnego stawu, zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na wiskosuplementację. W ten sposób można dostarczyć kwas hialuronowy precyzyjnie do miejsca, w którym jest on najbardziej potrzebny.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *