vintage-kuchnia-768x432

Kuchnia vintage to połączenie stylów różnych dekad, walorów użytkowych i prostych rozwiązań. Wprowadza ona do domu niepowtarzalną, przytulną atmosferę. Dowiedz się, jak sprawić, żeby styl vintage ożywił Twoje wnętrze. 

Kuchnia vintage – co to znaczy?

Styl vintage w zasadzie obejmuje wszystko, co może się kojarzyć z minionymi dekadami. Nie ma ograniczeń, czy będą to lata 60., 70. czy 90. Jest to odpowiedź w trendach wnętrzarskich na wszechobecność surowego minimalizmu. Styl vintage pozwala na ucieczkę od prostej użytkowości ku wnętrzu, które jest przytulne, pachnie domowymi wypiekami i sprawia, że chce się w nim spędzać czas. 

Styl vintage – kuchnia

Co sprawia, że w kuchni czuć ducha przeszłości? Po pierwsze, należy zrezygnować z frontów na wysoki połysk oraz kamiennych blatów. Zamiast tego lepiej postawić na drewniane szafki z metalowymi uchwytami, koronkowe serwety, haftowane ścierki oraz emaliowane miski i garnki. Należy unikać przyrządów wykonanych z nowoczesnych tworzyw sztucznych na rzecz tych drewnianych, ceramicznych i metalowych. Wiekowy wygląd powinien być widoczny w każdym detalu, warto więc wybrać stylizowane na retro sprzęty AGD. Jest to na przykład lodówka z zaokrąglonymi rogami czy też pękaty, kolorowy czajnik. Oczywiście w takiej kuchni obowiązkowa jest kuchenka gazowa. 

Mała kuchnia w stylu vintage – to możliwe!

Styl vintage oferuje rozwiązania idealne dla mniejszych metraży. W ciasnej kuchni nie zaleca się montowania wysokich szafek i zabudowy pod sam sufit. Zamiast tego, nad blatami można zamontować drewniane półki i wieszaki, na których przechowuje się przyrządy kuchenne, patelnie i garnki. Dobrze też, żeby w takiej kuchni znalazł się drewniany taboret, na którym można odpocząć w trakcie gotowania lub skorzystać z niego jako podestu do sięgnięcia wyższych regałów. W małym pomieszczeniu lepiej nie przesadzać z kolorami. Najbezpieczniej wybrać jeden lub dwa elementy wystroju w kontrastującej, krzykliwej barwie, a resztę pomieszczenia pozostawić w stonowanych, jasnych odcieniach. 

Duża kuchnia w stylu vintage

Duża kuchnia vintage to okazja do puszczenia wodzy wyobraźni. Można bawić się z dowolnymi kolorami, zarówno pastelowymi, jak i bardziej wyrazistymi. W centralnym jej punkcie powinna być wyspa kuchenna, a nad nią wisieć patelnie i garnki. W oknach polecamy zawiesić białe firanki, a na blacie postawić kilka roślinek. Duży metraż pozwala także rozpocząć własną hodowlę ziół. Aby zachować styl vintage, warto wstawić chociaż jedną szafkę z przeszkloną szybą, przez którą widać porcelanowe, malowane naczynia. Świetnym dodatkiem oddającym ducha dawnych czasów są także wszelkie kryształowe karafki i kieliszki. Najlepiej jest trzymać je na zewnątrz lub w witrynie, aby mogły bezustannie cieszyć oko. 

Kuchnia w stylu vintage – aranżacja 

Zarówno przestronna, jak i mała kuchnia vintage potrzebuje dodatków, które nadają jej charakteru. Świetnym pomysłem jest wyeksponowanie rodzinnych pamiątek. Czarno-białe zdjęcia dziadków z lat młodości, medale wojenne, stare sprzęty czy cokolwiek innego, co znajdzie się na babcinym strychu – to właśnie detale, które sprawiają, że kuchnia jest prawdziwie przytulna i domowa. Jeśli jednak pojawia się obawa przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem memorabiliów, można ozdobić ściany repliką plakatu sprzed kilkudziesięciu lat. Jego również dobrze oprawić w ramę, aby nie ryzykować plam i zniszczenia. 

Innymi dodatkami charakterystycznymi dla stylu vintage są duże ścienne zegary, wiklinowe kosze i druciane suszarki do naczyń. Bardzo ważną rolę w tworzeniu tego niepowtarzalnego klimatu odgrywa zlew. Powinien być duży i posiadać baterie o obłych kształtach. Klasycznego, wiejskiego charakteru doda kuchni umieszczenie go pod oknem.

Vintage kuchnia – zrób to sam

Jednym z największych zalet stylu vintage jest jego niski koszt i oryginalność. Wystarczy przejść się po lokalnych targach staroci czy zajrzeć na strony z ogłoszeniami, aby znaleźć niepowtarzalne akcesoria i meble. Często wymagają delikatnego odświeżenia, dzięki czemu można je przemalować na nowy kolor. Takie spersonalizowane dodatki sprawiają, że kuchnia być może nie wygląda jak z katalogu, ale ma swój unikatowy charakter. Wnętrza w stylu vintage z pewnością wyróżniają się na tle masowo produkowanych mebli.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *