panorama-g86792e69f_1280

Ta niezwykła miejscowość uzdrowiskowa może się pochwalić malowniczym otoczeniem oraz korzystną lokalizacją. Połączenia kolejowe oraz bliskość ważnych dróg to czynniki, dzięki którym do Krzeszowic każdy z nas może się dostać bez większych problemów. Bliskość Garbu Tenczyńskiego oraz takich atrakcji, jak jurajskie dolinki, zamek Tenczyn czy klasztor w Czernej to kolejne walory, którymi przyciąga ten podkrakowski kurort. Krzeszowice mogą się okazać dobrym punktem dla tych, którym marzą się ciekawe wycieczki po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, ale mogą być także wielką atrakcją same w sobie. Co warto zobaczyć w tej miejscowości? Jakie miejsca i zabytki tego uzdrowiska zasługują na szczególne wyróżnienie?

Krzeszowice i ich miejsce na mapie Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Wielkim walorem Krzeszowic jest ich położenie. Kurort ten zajmuje centralną część Rowu Krzeszowickiego, z którym sąsiadują tak malownicze skrawki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jak Wyżyna Olkuska czy Garb Tenczyński. Zaplanowanie ciekawej wycieczki w rejonie tej miejscowości ułatwia turystom gęsta sieć szlaków pieszych i tras rowerowych. Najważniejszy jest Szlak Orlich Gniazd, warto jednak pamiętać również o tak ciekawej drodze turystycznej, jaką jest Szlak Dawnego Górnictwa.

Z kart historii – Krzeszowice i ich dzieje

W dokumentach historycznych pierwsze wzmianki na temat Krzeszowic pojawiają się w 1286 roku. Do 1637 roku miejscowość ta wchodziła w skład majątku Tenczyńskich, urzędujących na zamku w miejscowości Rudno. Po śmierci Jana Magnusa Tenczyńskiego, Krzeszowice (podobnie jak i inne dobra w okolicy) przeszły w ręce Czartoryskich, a następnie Lubomirskich. Ostatnimi właścicielami miejscowości byli Potoccy, którzy urzędowali tu od 1816 roku aż do II wojny światowej.

Krzeszowice jako uzdrowisko

Działalność uzdrowiskową na terenie Krzeszowic zaczęto prowadzić już w czasach Czartoryskich. W połowie XVIII wieku, na zlecenie księcia Augusta Czartoryskiego, zbadane zostały miejscowe wody. Pod koniec XVIII wieku powstały w Krzeszowicach pierwsze łazienki, dzięki czemu można było przyjmować pierwszych kuracjuszy. Wielkie zasługi dla uzdrowiska miała Izabela Czartoryska, a jej dzieło godnie kontynuował jej wnuk – Artur Potocki. Jego żona, Zofia Potocka, przyczyniła się do powstania Starego Szpitala, który pierwotnie służyć miał pracownikom hrabstwa tenczyńskiego. Koniec XIX wieku to dynamiczny rozwój Krzeszowic, które dzięki połączeniom kolejowym, stają się popularnym celem wypraw. Niestety, wkrótce możliwość podróżowania pociągiem sprawiła, że zaczęto poszukiwać innych, mniej do tej pory znanych kurortów. Choć dziś Krzeszowice są raczej kameralnym ośrodkiem turystycznym, w dalszym ciągu mogą się pochwalić mianem uzdrowiska. Zachowało się tu również sporo ciekawych zabytków, które przypominają o ciekawej historii tego miasta. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tej części Jury?

Krzeszowickie atrakcje – na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Na terenie miasta nie brak zieleni, a jedną z najważniejszych atrakcji jest tu park pamiętający czasy Potockich. Na jego terenie znajduje się ciekawa perełka architektury – pałac Potockich, będący interesującym przykładem włoskiego renesansu. Wzniesiony w połowie XIX wieku, stał się w czasie II wojny światowej letnią rezydencją generalnego gubernatora Hansa Franka. Obecnie pałac niszczeje, co smuci nie tylko miłośników historii, ale i pasjonatów sztuki. Znacznie lepiej prezentuje się Stary Pałac Potockich, który obecnie służy miejskim urzędnikom. W centrum Krzeszowic pięknie prezentuje się kaplica cmentarna, którą wzniesiono dla zmarłego w 1854 roku Józefa Chłopickiego. Dyktator powstania listopadowego ostatnie lata życia spędził właśnie w Krzeszowicach, tu również, zgodnie ze swą wolą, został pochowany. Innym obiektem sakralnym, któremu warto się przyjrzeć w czasie spaceru po tym uzdrowisku, jest neogotycki kościół św. Marcina. W najbliższej okolicy Krzeszowic nie brak też miejsc, które mogą oczarować turystów przyrodników. Ciekawie prezentuje się Góra Mazurowa z potężnym Krzyżem Milenijnym. Kusi także Bartlowa Góra, na której zachowały się ślady wczesnośredniowiecznego grodziska.

Wycieczki po terenie Krzeszowic oraz po najbliższej okolicy tego uzdrowiska to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Atrakcje przyrodnicze i cenne zabytki sprawiają, że wizyta w tym miejscu na długo pozostanie w pamięci każdego turysty.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *