kosmetyki-naturalne-820x680

Zdrowa, promienna i pozbawiona wszelkich niedoskonałości cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji – zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Popularność naturalnych kosmetyków rośnie ze względu na dobrą jakość preparatów, przyjazny dla skóry skład i skuteczność działania. Przekonaj się, dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne i poznaj zalety pielęgnacji przeprowadzanej w harmonii ze skórą.

Kosmetyki naturalne – co to?

Naturalne produkty do pielęgnacji bazują na prostych składnikach nieszkodliwych dla ludzkiej skóry oraz ekstraktach pozbawionych szkodliwych i toksycznych substancji. Do produkcji wykorzystywane są drogocenne komponenty pochodzenia roślinnego i mineralnego. W składzie znajdują się m.in.: łagodne substancje myjące, naturalne substancje nawilżające, wyciągi ziołowe i maceraty. Dzięki temu preparaty nie zaburzają prawidłowego funkcjonowania skóry, ani jej gospodarki wodnej. Istotną rolę odgrywają także emulgatory, łączące w całość składniki wodne i olejowe. Kosmetyki naturalne zawierają w sobie odpowiednio dobrane komponenty, tworzące fazę wodną (wody mineralne, hydrolaty) i olejową (oleje tłoczone na zimno i masła). Proces produkcyjny, polegający na niskim przetwarzaniu materiału, jest przeprowadzany przy użyciu metod fizycznych, np. suszenia, tłoczenia, destylacji i filtracji. Dzięki temu możliwe jest zachowanie pierwotnych wartości pielęgnacyjnych i odżywczych.

Kosmetyki naturalne dzieli się na produkty:

  • ekologiczne, oznaczane jako eko – powstają na bazie składników o dobroczynnym działaniu, pozyskiwanych z kontrolowanych upraw, na których nie stosuje się sztucznych nawozów ani substancji modyfikowanych genetycznie,
  • organiczne, określane jako bio – są podobne do preparatów ekologicznych, jednak poddawane są jeszcze bardziej restrykcyjnym wymaganiom; dlatego znajduje się w nich jeszcze większe stężenie substancji organicznych, co zapewnia ich skuteczniejsze działanie.

Nie warto zniechęcać się nieprzyjemnym zapachem czy nieciekawą barwą, ponieważ preparaty te stanowią prawdziwe bogactwo płynące z natury. Jak substancje zapachowe dodawane są olejki eteryczne, których zadaniem jest przede wszystkim neutralizowanie i maskowanie nieprzyjemnej woni innych składników. W zależności od rodzaju mogą wykazywać również działanie relaksacyjne lub pielęgnacyjne. Kolor powinien nawiązywać do barwy głównego składnika.

Kosmetyki naturalne czy dermokosmetyki – co wybrać?

Osoby posiadające wrażliwą skórę powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór i skład kosmetyków. Stosowane preparaty powinny być pozbawione sztucznych substancji zapachowych, barwników oraz agresywnych substancji myjących. Dermokosmetyki to produkty apteczne przeznaczone dla osób, które borykają się z różnymi chorobami skóry. Są to preparaty hipoalergiczne, w których składzie obecna jest mniejsza zawartość konserwantów. Często są wzbogacone o składniki aktywne. Również naturalne kosmetyki są często wybierane przez osoby cierpiące na alergie skórne. Choć ten rodzaj specyfików nie zawsze wykazuje działanie hipoalergiczne, często wpływa pozytywnie na skórę skłonną do uczuleń czy atopowego zapalenia skóry. Kosmetyki naturalne nie działają drażniąco na skórę. Jednak alergicy powinni dokładnie przeanalizować skład pod kątem obecności konkretnych alergenów, które wywołują u nich reakcje uczuleniowe.

Kosmetyki naturalne i ich zalety

Warto przede wszystkim sprawdzić skład kosmetyku – im mniejsza ilość dodatkowych substancji, tym produkt jest bardziej naturalny.

Minimalistyczny skład

W kosmetykach naturalnych bardziej istotna niż ilość jest jakość głównych składników. Nie ma w nich zawartych m.in.: szkodliwych alkoholi, glikoli, silikonów, olejów mineralnych ani substancji konserwujących, które wpływają negatywnie na stan skóry. Nie ma syntetycznych substancji zapachowych ani barwników. Poszczególne komponenty wypisywane są zgodnie z kolejnością stężenia, dlatego warto zwrócić uwagę na to, by wyciągi z ziół i minerały znajdowały się na początku tej listy. Czytelny skład, zrozumiała etykieta i prosty sposób przedstawienia informacji pozwalają każdemu zrozumieć, co zawiera w sobie dany preparat.

Skuteczność

O tym, czy kosmetyki naturalne są skuteczne, świadczy ilość składników aktywnych, tj.: masła i oleje. Czynne substancje roślinne usprawniają pracę gruczołów łojowych, wzmacniają barierę ochronną, wiążą wodę w komórkach, chroniąc skórę przed jej odparowywaniem. Na efektywność pielęgnacji korzystnie wpływa także regularność stosowania preparatu. Naturalne wyciągi z roślin łagodzą stany zapalne, oczyszczają, tonizują i nawilżają skórę.

Uniwersalność

Naturalne kosmetyki mogą być stosowane praktycznie przez każdego – nie ma znaczenia płeć, wiek czy typ skóry. Są to produkty neutralne i łagodne. Specyfiki, ze względu na brak w składzie sztucznych substancji, są dobrze przyswajane przez skórę. Różne produkty mogą mieć wiele zastosowań – np. oleje świetnie sprawdzą się zarówno do pielęgnacji twarzy, paznokci, ciała, jak i do masażu.

Bezpieczeństwo

Składniki naturalne, w przeciwieństwie do chemicznych, zdecydowanie rzadziej wywołują reakcje alergiczne. Ograniczone zostaje ryzyko wystąpienia podrażnień, swędzenia, pieczenia oraz wystąpienia wysypek. Małe prawdopodobieństwo uczulenia wynika przede wszystkim z krótkiego, nieskomplikowanego składu. Zawartość ekologicznych, nieprzetworzonych i poddanych właściwej kontroli składników wykazuje duży stopień bezpieczeństwa dla skóry. Naturalne specyfiki są także zdrowe i dobrze tolerowane przez skórę – nie zapychają porów, nie wysuszają i nie naruszają bariery lipidowej.

Szacunek do środowiska i zwierząt

Główną ideą powstawania naturalnych kosmetyków jest poszanowanie ekosystemu. Składniki wykorzystane do produkcji pozyskiwane są w sposób przyjazny do środowiska, w warunkach naturalnych i bez zbędnej ingerencji człowieka i maszyn. Składniki pochodzą ze starannie wyselekcjonowanych upraw. Nie stosuje się chemicznych środków, sztucznych nawozów ani substancji zwalczających szkodniki. Do produkcji nie wykorzystuje się składników pozyskanych od martwych zwierząt. Produkty nie są testowane na zwierzętach, choć poddawane są bardzo rygorystycznym testom laboratoryjnym. Opakowania i etykiety wytwarzane są z materiałów wtórnych, nadających się do recyklingu.

Gdzie kupić naturalne kosmetyki?

Przy wyborze kosmetyków naturalnych warto zwrócić uwagę na certyfikaty, ponieważ stanowią one potwierdzenie ich naturalności. Mogą to być świadectwa informujące o tym, że w preparacie nie występują substancje pochodzenia odzwierzęcego, co czyni z niego odpowiednie rozwiązanie dla wegan. Mogą również świadczyć o tym, że składniki wykorzystane do produkcji zostały poddane kontroli jakości na różnych etapach wytwarzania. Kosmetyki w pełni naturalne, ze względu na wykorzystane składniki, wyróżnia stosunkowo wysoka cena. Na rynku dostępna jest szeroka oferta kosmetyków naturalnych zarówno polskich, jak i zagranicznych producentów. Można je zakupić w sklepach stacjonarnych lub przez Internet. Można również spróbować stworzyć je samodzielnie.

Naturalne kosmetyki nie zakłócają prawidłowego rytmu skóry, działając na nią korzystnie. Substancje pochodzenia naturalnego lepiej się wchłaniają, są lepiej tolerowane, wspomagają procesy odżywcze i regeneracyjne. Kosmetyki naturalne to szeroka gama produktów, wśród której każdy znajdzie rozwiązanie optymalne dla siebie. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z używania naturalnych szamponów do włosów w kostce: Szampon w kostce – jak go używać?.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *