jaka-szczoteczke-do-zebow-wybrac-820x680

Codzienna higiena jamy ustnej to najlepszy sposób na zachowanie pięknych i zdrowych zębów. Jednym z podstawowych elementów, które są niezbędne do tego typu czynności jest szczoteczka do zębów. Dowiedz się, jakie są jej rodzaje i jaką szczoteczkę wybrać. 

Rodzaje szczoteczek do zębów 

Szczoteczki manualne 

Najpopularniejsze, najtańsze i najczęściej wybierane są szczoteczki manualne. Dostępne na rynku w nieograniczonej liczbie kolorów, wzorów i wariantów. Decydując się na jej wybór należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jednym z najważniejszych jest stopień twardości włosia. Na rynku dostępne są szczoteczki z miękkim, średnim i twardym włosiem. Te pierwsze polecane są dla osób, które mają problem z nadwrażliwymi zębami i odsłoniętymi szyjkami zębowymi, te ostatnie natomiast to opcja idealna dla osób, które borykają się z nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego na szkliwie. Szczoteczki ze średnim włosiem polecane są osobom, które nie mają problemów z uzębieniem. 

Szczoteczki manualne to jednak rozwiązanie mało ekologiczne. Należy je wymieniać średnio co około 3 miesiące, a to sprawia, że w ciągu życia jedno osoba zużywa ich około 300. Alternatywnym rozwiązaniem może być szczoteczka bambusowa.  

Szczoteczki elektryczne 

Kolejną propozycją są szczoteczki elektryczne, które wykonują znacznie więcej ruchów czyszczących zęby niż szczoteczki manualne. Niektóre modele oferują ich nawet 9 tysięcy na minutę, podczas gdy szczoteczka manualna jedyne 200. Szczoteczki elektryczne posiadają wymienne końcówki, co pozwala na idealne dopasowanie ich wielkości do indywidualnych potrzeb. Okrągła główka wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne bądź też pulsacyjne idealnie dopasowując się do powierzchni zębów. Zaletami szczoteczek tego typu są również: prostota obsługi, ekologiczność, wielozadaniowość i dokładność. Plusem jest także możliwość używania szczoteczki przez więcej niż jedną osobę. Każdy z domowników może wówczas posiadać własną końcówkę dopasowaną do potrzeb. 

Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto dbać o to, by używać szczoteczki elektrycznej w odpowiedni sposób. Zbyt mocne przyciskanie do szkliwa oraz używanie past z wysokim współczynnikiem ścieralność RDA mogą powodować uszkodzenia szkliwa i prowadzić do podrażnienia dziąseł. 

Szczoteczki soniczne 

Ostatnią propozycją jest szczoteczka soniczna. To rozwiązanie, które oferuje najwyższej jakości precyzję. Szczoteczka soniczna wykonuje około 35 tysięcy ruchów wymiatających na minutę i posiada podłużną, smukłą końcówkę. Specjalny model działania opiera się na emitowaniu fal dźwiękowych, które wpadając w drgania umożliwiają pozbycie się niemal wszystkich zanieczyszczeń. Szczoteczka soniczna dociera w najmniejsze zakamarki, a do tego jest zdecydowanie delikatniejsza niż szczoteczka elektryczna. Używając jej warto jednak pamiętać o odpowiedniej paście z niskim współczynnikiem ścieralności RDA. 

Jeżeli masz wątpliwości dotyczące wyboru szczoteczki do zębów, możesz poprosić o poradę specjalistę. Stomatolog, na podstawie stanu Twojego uzębienia, będzie w stanie pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniego rozwiązania.

Niezależnie od tego, jaką szczoteczkę do zębów wybierzesz, najważniejsza jest technika mycia zębów oraz regularność higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem – i trwać około 3 minut. Należy także pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego i innych zabiegach higienizacyjnych, które możesz wykonać w AllSmiles Dental w Lublińcu.  

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *