pexels-alex-green-5699857

Często odczuwasz brak sił, długotrwałe zmęczenie, senność i brak motywacji? To może być objaw chronicznego zmęczenia, z którym walczy wielu ludzi. Jak skutecznie uporać się z długotrwałym zmęczeniem?

Wielu dorosłych Polaków skarży się na zmęczenie, które nie przemija nawet po przespanej nocy. Wypoczynek nie przynosi ulgi, a sen sprawia, że czujemy się jeszcze bardziej rozleniwieni. Skąd takie objawy? Czy istnieje skuteczny sposób, aby pokonać chroniczne zmęczenie i znów wstawać każdego ranka z uśmiechem i siłami do działania?

Długotrwałe zmęczenie – czym jest?

Długotrwałe zmęczenie, nazywane też chronicznym, odczuwamy zwykle jako brak energii, motywacji i senność przez długi czas, a odpoczynek nie przynosi ulgi. Nie jest to jednak typowy „gorszy dzień”, czy reakcja na gorszą pogodę, ale objawy, które towarzyszą nam przez wiele dni. Najczęściej przez co najmniej pół roku i należą do nich:

  • zaburzenia snu,
  • trudności z zasypianiem,
  • bezsenność,
  • senność w trakcie dnia,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • uczucie silnego zmęczenia nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym,
  • częste bóle głowy, mięśni i stawów,
  • powiększone węzły chłonne

Skąd bierze się przewlekły stres?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak łatwa, jakby mogło się to wydawać. Naukowcy i psychologowie nadal badają dolegliwości oraz przyczyny, jakie wiążą się z chronicznym zmęczeniem. Z całą pewnością stwierdzono już, że wśród przyczyn powstawania długotrwałego zmęczenia jest styl życia związany z częstym narażeniem na stres. Ponadto, naukowcy wskazują na przepracowanie, niezdrowy tryb życia, małą aktywność ruchową, niewłaściwą dietę, a także wypalenie zawodowe. Co więcej, wśród przyczyn istotne wydają się problemy z układem odpornościowym, infekcje wirusowe, czy brak równowagi hormonalnej.

Objawy zmęczenia

Często zdarza się, że w ciągu całego dnia nie zauważamy pierwszych objawów zmęczenia. Coraz częściej ignorujemy je. Pochłonięci zadaniami, które mamy do wykonania, staramy się zmobilizować i nie robić sobie przerw, dopóki nie dokończymy zadania. Po nim zaś musimy sięgać po kolejne. Nic więc dziwnego, że po pewnym czasie podupadamy na zdrowiu. W natłoku obowiązków zapominamy o sobie samych i wpadamy w wir zadań. Niestety, to dość szybko może się na nas zemścić. Organizm każdego z nas potrzebuje wypoczynku. Jeśli go sobie nie zapewnimy, dość szybko zacznie się to na nas mścić.

Jak okiełznać długotrwałe zmęczenie?

W przypadku chronicznego zmęczenia nie wystarczy, że raz wyśpimy się, czy odpoczniemy. Nawet krótki wyjazd na urlop niewiele pomoże. Jak więc poradzić sobie z tak uciążliwymi dolegliwościami? Przede wszystkim, warto zrozumieć, na czym polega nasz problem. Dopóki nie dostrzeżemy problemu, nie przestaniemy go ignorować. Dlatego każdy z nas powinien się zastanowić, kiedy ostatnio czuł się wypoczęty, zrelaksowany i pełen energii. Jeśli od tego czasu minęło już co najmniej kilka miesięcy, czas podjąć odpowiednie kroki.

Chroniczne zmęczenie – pokonaj je!

W podjęciu skutecznego leczenia każdej choroby najważniejsze jest, aby uświadomić sobie problem. Dlatego na początek warto udać się do lekarza i powiedzieć o swoim problemie. Lekarz może zlecić podstawowe badania, które pokażą, czy objawy związane są głównie ze zmęczeniem i stresem, czy też inną chorobą.

Kolejnym krokiem, jaki warto podjąć, jest kontakt z ludźmi. Warto zadbać o relacje z rodziną i przyjaciółmi, nie izolując się i nie skazując na samotność. Kontakty z innymi ludźmi również pomogą nam obniżyć poziom stresu i zmotywują do podejmowania działań. Jeśli masz okazję wypoczywać, zdecyduj się robić to aktywnie. Warto oderwać się od tego, co na co dzień nas otacza i nierzadko również przytłacza. Ponadto, aktywny wypoczynek dostarczy nam endorfin, które dodają energii, nastrajają pozytywnie i obniżają poziom stresu. Osoby, które mają problem ze snem, nie powinny przed pójściem do łóżka korzystać z telefonów czy komputera. Znacznie lepszym wyjściem będzie ciekawa książka, która z pewnością pozytywnie wpłynie na nasz umysł i pomoże wyciszyć się przed snem.

Zadbaj o prawidłową dietę. Pij dużo wody, sięgaj po owoce i warzywa, a także unikaj produktów wysoko-przetworzonych, fast-foodów, czy tych, w których jest dużo soli lub cukru. Odpowiednio zbilansowany posiłek sprawi, że nie będziemy czuli się ociężale, a przy tym dostarczymy sobie wiele drogocennych składników odżywczych i witamin.

Jak dodać sobie energii na co dzień?

Jeśli chcesz sobie dodać nieco energii, sięgnij po kilka sprawdzonych sposobów. Przede wszystkim:

  • kiedy odczuwasz senność, weź letni prysznic lub przepłucz twarz chłodną wodą,
  • oprócz wody, wybieraj także energetyzujące koktajle przygotowane z owoców i warzyw; można zrobić je samemu w zaledwie kilka minut lub kupić gotowe,
  • świeże powietrze to podstawa, dlatego korzystaj z niego jak najczęściej; wyjdź na spacer, usiądź przed domem albo przynajmniej przewietrz mieszkanie; dotlenianie się zawsze pomaga rozbudzić umysł i pozytywnie wpływa na samopoczucie,
  • znajdź czas na celebrowanie codziennych czynności; usiądź w spokoju i wypij kawę, porozmawiaj z kimś, nie myśląc wyłącznie o tym, by wrócić już do swoich zajęć; wszystko, co robisz bez pośpiechu, będzie wpływać pozytywnie na twoje samopoczucie.

Mamy ogromną nadzieję, że garść tych porad skłoni cię do zastanowienia się nad swoim trybem życia i pomoże okiełznać zmęczenie. Pamiętaj, że podczas wychodzenia z tej długotrwałej spirali stresu, najważniejszy i najtrudniejszy może okazać się ten pierwszy krok.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *