pexels-roman-odintsov-4552182

Nie ma nic gorszego niż udar słoneczny i jego wpływ na skórę. Ileż to razy żałowaliśmy, że nie użyliśmy dobrego kremu z filtrem przeciwsłonecznym i nie zapobiegliśmy w ten sposób bolesnym skutkom oparzeń słonecznych na naszym ciele.

Dlaczego dochodzi do oparzeń słonecznych?

Promienie ultrafioletowe emitowane przez słońce, choć przynoszą korzyści przy kontrolowanym i odpowiedzialnym naświetlaniu skóry, mają również wiele niekorzystnych skutków dla organizmu. Gdy promieniowanie przenika przez naskórek, może uszkodzić lub zabić komórki w wewnętrznych warstwach skóry; w konsekwencji naczynia krwionośne rozszerzają się w celu zwiększenia przepływu krwi i odrywają się od uszkodzonej skóry, powodując zaczerwienienie i obrzęk.

Jak wygląda skóra pod wpływem promieniowania słonecznego?

Najczęściej dochodzi do oparzeń pierwszego stopnia, których objawami są: zaczerwienienie skóry, ból lub pieczenie, uczucie gorąca na skórze lub gorączka i obrzęk. Nasilenie dolegliwości wzrasta, jeśli dojdzie do oparzenia drugiego stopnia, co wiąże się z powstawaniem pęcherzy.

Jak długo trwa regeneracja skóry po oparzeniu słonecznym?

Skutki oparzeń zaczynają być zauważalne po około 4 godzinach od ekspozycji, a ich szczyt osiąga się po około 24 godzinach. Jeśli oparzenie jest prawidłowo leczone, powinno się zagoić w ciągu dwóch do trzech dni, ale czas gojenia zależy od intensywności oparzenia. Oparzenia pierwszego stopnia powinny zniknąć w ciągu tygodnia, natomiast oparzenia drugiego stopnia mogą się goić nawet do dwóch lub trzech tygodni. Rozróżnianie oparzeń nie należy do trudnych zadań.

Czy do leczenia oparzeń słonecznych można stosować leki dostępne bez recepty?

Nie trzeba mieć recepty, aby leczyć oparzenia słoneczne za pomocą takich produktów, jak kremy nawilżające, kremy z hydrokortyzonem, balsamy z aloesem i inne. Zaleca się jednak konsultację z lekarzem lub farmaceutą oraz zapoznanie się z ostrzeżeniami i wskazówkami dotyczącymi produktu, który ma być stosowany. Warto też unikać produktów zawierających benzokainę lub alkohol, ponieważ bardziej podrażniają one skórę i pogarszają objawy. Nakładając maść, staraj się robić to delikatnie i cienką warstwą; zbyt duża ilość uniemożliwia wchłanianie maści przez skórę i przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Tabletki z ibuprofenem lub acetaminofenem mogą złagodzić ból.

Domowe sposoby łagodzenia oparzeń słonecznych.

Istnieje kilka domowych sposobów na łagodzenie oparzeń słonecznych, a wiele z nich wykorzystuje składniki, które masz w swojej spiżarni. Ulga, którą poczujesz, jest chwilowa, dlatego, aby uniknąć powikłań po oparzeniach, warto udać się do specjalisty.

Stosuj okłady z zimnej wody.

Chłodzenie chorego miejsca wodą, zarówno za pomocą zimnych okładów, jak i bezpośredniego kontaktu, pomaga złagodzić pieczenie i gorąco. Zaleca się ochronę dzieci przed słońcem i promieniami ultrafioletowymi, ponieważ oparzenia są dla nich bardziej nieprzyjemne.

Używaj balsamów nawilżających.

Skóra traci wodę i minerały podczas oparzeń, dlatego jednym z głównych celów jest jej nawodnienie. Nakładając lekką warstwę kremu kilka razy dziennie, skóra może się zregenerować.

Pij dużo wody.

Nawodnienie organizmu jest również istotnym elementem codziennego życia, dlatego po utracie płynów, spowodowanej ekspozycją na słońce, należy pić co najmniej zalecaną dzienną ilość płynów.

Stosuj okłady z octu lub jogurtu.

Ocet jabłkowy rozcieńczony w wodzie można stosować w postaci okładów, które nie tylko przynoszą ulgę, ale także zapobiegają powstawaniu pęcherzy. Z drugiej strony, proteiny zawarte w jogurcie naturalnym mogą pomóc w utrzymaniu wilgotności skóry; należy go usunąć wodą po około 10 minutach od nałożenia.

Unikaj wychodzenia na zewnątrz.

Ponowna ekspozycja chorej skóry na działanie czynnika wywołującego chorobę jest zdecydowanie złym pomysłem. Aby proces gojenia przebiegał prawidłowo, należy unikać czasowego wystawiania się na działanie promieni ultrafioletowych.

Jakie są rzadkie zmiany skórne powstające w wyniku oparzeń słonecznych?

Długotrwałe przebywanie na słońcu grozi przedwczesnym starzeniem się skóry, a nawet rakiem. Nowotwory skóry mogą powstawać w wyniku uszkodzenia komórek przez promieniowanie, które może modyfikować i uszkadzać ich DNA. Ze względu na tego typu powikłania należy za wszelką cenę zapobiegać uszkodzeniom skóry. Zalecane jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Istnieje wiele komercyjnych linii produktów z filtrami przeciwsłonecznymi, w tym koreańska linia kosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej. Możliwości ochrony przed oparzeniami słonecznymi jest wiele.

Kiedy należy zgłosić się do dermatologa?

Jeżeli w wyniku udaru słonecznego osoba jest zdezorientowana, mdleje lub nie może wstać, należy natychmiast wezwać służby ratunkowe. Trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w przypadku pojawienia się pęcherzy na twarzy, bólu oczu, utraty wzroku lub silnego bólu spowodowanego oparzeniami słonecznymi.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *