wygodna łazienka

Łazienka to pomieszczenie, które ma znaczenie przede wszystkim praktyczne. Choć jednorazowo nie spędzamy w niej dużo czasu to jednak korzystamy z łazienki kilka razy dzienne. Dobrze zaplanowana łazienka bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie rodziny. Aby więc uzyskać takie wygodne pomieszczenie trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad.

Jak dobrze zaplanować łazienkę?

Wiele osób popełnia ten błąd, że przy urządzaniu łazienki skupia się przede wszystkim na jej ładnym wyglądzie. Wybieramy więc modne płytki, często w niepraktycznym kolorze, które będą szybko wymagały czyszczenia. Kupujemy wanny, które pięknie się prezentują jednak sprawiają, że nasza łazienka staje się bardzo ciasna. Gdy przy wyborze mebli znowu zechcemy się kierować głównie designem szybko może okazać się, że co prawda kupiliśmy ładne szafki, jednak nie mieszczą one dużych opakowań z chemią gospodarczą, nie mamy też gdzie schować miedniczki. Zacznijmy więc wszystko od dobrego planu i zastanówmy się jakie są potrzeby nasze i całej rodziny.

Co powinno znaleźć się w łazience?

Niestety polskie łazienki, zwłaszcza te w starych blokach bywają bardzo małe. Wtedy trzeba iść na kompromisy i na przykład rezygnować z pralki, która będzie umieszczona w kuchni. W każdej łazience z całą pewnością powinna znaleźć się toaleta, umywalka i miejsce do kąpieli. Są to trzy podstawowe sprzęty, do których trzeba oczywiście dokupić baterie. Niebywale istotne będzie także oświetlenie w łazience. Warto zainstalować podwieszany sufit a w nim punkty oświetleniowe. Strefa z dużym lustrem musi być dodatkowo doświetlona i można to zrobić na kilka sposobów. Ciekawym wyjściem jest wmurowanie lustra w płytką wnękę, dzięki czemu nad nim będzie miejsce na oświetlenie, a pod nich stworzy się półki na najpotrzebniejsze drobiazgi. We wszystkim małych łazienkach z reguły ustawia się prysznic. Może on mieć wiele postaci. W sklepach dostępne są kabiny w licznych rozmiarach i kształtach. Kabina może być narożna, okrągła, kwadratowa, prostokątna. Obecnie coraz częściej montuje się brodziki podtynkowe, dzięki którym zyskujemy miejsce a cała łazienka wydaje się większa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie meble wybrać do małej łazienki, zapraszamy Cię do artykułu: Jakie meble do małej łazienki – sprawdzone rozwiązania.

Jak sprawić by korzystanie z łazienki było wygodne?

Jeśli zależy nam na szybkim i bezproblemowym sprzątaniu to warto postawić na sprzęty podwieszane. Chodzi tu o podwieszaną toaletę, umywalkę wraz z szafką oraz podwieszane meble typu słupki. Dzięki temu łatwiej jest szybko umyć podłogę, ale też i korzystanie z tych szafek jest wygodne, bo półki dolne w tradycyjnych meblach są trudno dostępne. Urządzając łazienkę powinniśmy pamiętać, żeby oprócz wyboru odpowiednich kafli i kolorów na ścianach wybrać także liczne, praktyczne dodatki. W łazience nie może zabraknąć haczyków, na których powiesimy tymczasowo ubrania czy piżamy. Dobrze jest też zainstalować specjalne wieszaki na ręczniki, bo w takiej formie szybciej one wyschną. Oprócz tego powinien być kaloryfer w formie suszarki, możliwie duży, bo zależy nam, aby podczas kąpieli było ciepło. Na naszą wygodę oraz przytulność łazienki wpłyną także miękkie dywaniki podłogowe. Zawsze należy zadbać o wystarczającą liczbę szafek w łazience, bo przedmioty masowo ustawione na wierzchu stwarzają poczucie bałaganu. Wyjątek robimy tylko dla kosmetyków podręcznych w okolicy umywalki. Dobrym rozwiązaniem jest podczas układania płytek zrobienie półek wnękowych. Sprawdzą się one znakomicie pod prysznicem, bo są łatwe do sprzątania i możemy na nich trzymać szampony i żele pod prysznic.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *