porzadek-768x432

Większość ludzi czuje się dobrze we wnętrzach uporządkowanych i czystych. Jednocześnie zazwyczaj nie lubimy sprzątać, bo jest to czynność, która zabiera wiele czasu i trzeba ją cyklicznie powtarzać. Jak więc znaleźć złoty środek pomiędzy czystym mieszkaniem i nietraceniem czasu na sprzątanie? Okazuje się, że jest na to kilka dobrych sposobów.

Co wpływa na nieporządek w mieszkaniu?

W sytuacji, gdy mieszkanie nie jest regularnie sprzątane dochodzi do zabrudzeń oraz bałaganu. Jeśli chodzi o brak czystości w mieszkaniu to najbardziej rzucają się w oczy zakurzone półki, zacieki na szafkach czy nieumyte sanitariaty. Z kolei bałagan to sytuacja, kiedy przedmioty nie znajdują się w na swoich miejscach i wiele z nich leży na wierzchu. Wbrew temu co wiele osób sądzi, to nie zabrudzenia robią najgorsze wrażenie estetyczne, ale właśnie bałagan. Aby móc skutecznie unikać jednej i drugiej sytuacji warto włączać domowników do porządków oraz wyrobić u nich odpowiednie nawyki. Chodzi o to, by od razu odkładali przedmioty na miejsce, brudne naczynia wkładali do zmywarki, a ubrania wyprane sami sobie składali i odnosili do szafek.

Dobrze urządzone mieszkanie ułatwia sprzątanie

Jeśli bardzo nie lubimy sprzątać już na etapie aranżowania mieszkania powinniśmy zadbać o to, aby tego sprzątania w przyszłości było jak najmniej. Przede wszystkim trzeba zadbać o dużą ilość miejsca do przechowywania. Najlepiej, żeby to były szafki zamknięte. Gdy mamy dużo książek warto postawić na przeszkolone witryny. W mieszkaniu powinna być odpowiednia ilość szaf, szuflad oraz specjalna szafka gospodarcza, gdzie ukryjemy mopa, odkurzacz, deskę do prasowania. Wybierając zarówno meble, podłogi, jak i pokrycia ścian należy mieć na uwadze, by nie dokładać sobie sprzątania. Gdy kupimy białe meble kuchenne z frezami musimy liczyć się z tym, że często trzeba będzie je czyścić. Podobnie białe listwy przypodłogowe i drzwi. Co prawda prezentują się pięknie, ale trzeba im poświęcać wiele czasu. W łazience zamiast tradycyjnego brodzika z kabiną, gdzie bardzo zbiera się kamień, lepiej wybrać otwarty brodzik podtynkowy. W przedpokoju można zastosować cokoły zlicowane ze ścianą, nie trzeba będzie tam później ścierać kurzy.

Stwórz harmonogram sprzątania

Harmonogram sprzątania, który powiesimy na przykład na lodówce to wspaniały wynalazek. Aby go zrobić trzeba najpierw w tabeli rozpisać czynności sprzątające z podziałem na pomieszczenia i potrzebę częstości ich wykonywania. Następnie nanosimy je do harmonogramu tygodniowego. W efekcie mamy czytelnie wypisane co należy zrobić w poniedziałek czy środę. Do czynności można też przyporządkować członków rodziny. Idea posiadania harmonogramu sprowadza się do tego, by zachować regularność w sprzątaniu. Dzięki spisowi nie musimy pamiętać, ile czasu temu zmienialiśmy pościel czy czyściliśmy okap. Jest to dobra metoda dla wszystkich tych osób, które chcą uniknąć dużego sprzątania w sobotę. Zamiast tego mogą każdego dnia poświęcić 20-30 minut na sprzątanie i mieć wszystko pod kontrolą.

Nie bez znaczenia są także akcesoria, których używa się do czyszczenia poszczególnych powierzchni. Aby przez długi czas dobrze pełniły swoją funkcję, warto odpowiednio o nie dbać. Zapraszamy do przeczytania artykułu Jak dbać o przybory do sprzątania?.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *